Statisíce Čechů odjedou v létě na Jadran, do Itálie, do Řecka a někteří i mnohem dál. Řada z nich na to šetří celý rok. Stačí ale nemoc nebo úraz a pryč je nejen dovolená, ale také peníze. A že jde mnohdy o vysoké částky, dokládá praxe pojišťoven. „Není výjimkou, když kvůli nemoci či úrazu jednoho člena rodiny vyplácíme i částky hodně přes sto tisíc. A stačí běžná viróza. Hradili jsme například storno letenek a ubytování pro šest lidí na Sardinii, protože děti před odjezdem dostaly neštovice,“ uvádí jeden z nedávných případů KB Pojišťovny produktová manažerka Gabriela Trojanová a pokračuje: „Podobných případů máme ročně desítky. Je škoda, že více než polovina lidí se na storno nepřipojistí. Přitom to pro jejich peněženku může být velice bolestivé. Kvůli nemoci dítěte jsme vypláceli 108 tisíc za storno zájezdu a představte si, že by se tato rodina nepojistila. Další případ jsme měli za 151 tisíc a mohla bych pokračovat.“
Zrušení dovolené na poslední chvíli není nic neobvyklého. Podle čerstvého průzkumu KB Pojišťovny muselo 17 % dotázaných Čechů někdy zrušit naplánovanou cestu, nejčastěji kvůli nemoci nebo úrazu některého z členů výpravy. „Abyste kromě zklamání nemuseli řešit i finanční ztrátu, stačí se na toto riziko pojistit. V porovnání s cenou dovolené jde o velmi malou položku, která ale může ušetřit velké peníze. Pojistit lze i tuzemský zájezd, ubytování v chatě či penzionu v rámci České republiky nebo dětský tábor. Jako příklad mohu uvést cenu pojištění desetidenního tábora za 10 tisíc korun. Když dítě onemocní, a to se v dětském kolektivu stane hned, vrátíme celých deset tisíc za pojistné 257 korun,“ radí Gabriela Trojanová.
Na co lze pojištění storna uplatnit:
- zájezd od cestovní kanceláře
- rezervace ubytování (například přes Booking apod.), kempy, autokempy
- zaplacenou letenku / jízdenku
- předem koupené vstupenky do muzea, placené sportovní aktivity, výlety
- dětské tábory
Alespoň část dovolené bude letos v České republice trávit 80 % Čechů, většina z nich si koupí ubytování v hotelích, na chatách a v kempech. I to lze připojistit na riziko nečekaného zrušení v rámci balíčku krátkodobého cestovního pojištění. Je ale důležité sjednat si připojištění včas. Každá pojišťovna má trochu jiné podmínky, u KB Pojišťovny platí, že pojištění storno cesty musí být sjednáno nejpozději do 3 dnů po závazném objednání cestovní služby (např. po závazné rezervaci ubytování, letenek apod.). Pokud je cestovní služba objednána méně než týden před plánovaným datem nastoupení na cestu, musí být pojištění storno cesty sjednáno v den objednání této cestovní služby. Pokud je cestovní služba objednána dlouho dopředu, stačí sjednat pojištění storno cesty nejpozději 60 dní před plánovaným datem nastoupení na tuto cestu. Na storno se mohou připojistit jednotlivci, rodiny, ale také páry, které se chystají společně na dovolenou. Při sjednání cestovního pojištění online dostanou od KB Pojišťovny slevu 25 %, akce platí od 24.6 do 30.9. 2024.
Závěry průzkumu KB Pojišťovny, květen 2024
Téměř 85 % Čechů jezdí na dovolenou do zahraničí alespoň jednou za několik let.
Jednou ročně jezdí do zahraničí 36 % dotázaných.
54 % dotázaných tam stráví týden, 33 % si zahraniční dovolenou užívá 10 až 14 dnů.
Na otázku, kde letos stráví letní dovolenou, odpověděli dotázaní takto:
- pouze v ČR 37 %
- pouze v zahraničí 10 %
- ČR i v zahraničí 42 %
- nemám žádnou dovolenou 11 %
Na otázku, kolik letos hodlají za dovolenou utratit (doma/v zahraničí), odpověděli dotázaní takto:
- do 15 tis. Kč 34 %
- 15 až 30 tis. Kč 31 %
- 30 až 50 tis. Kč 22 %
- více než 50 tis. Kč 13 %
Na otázku, do které země plánují letos vyrazit na zahraniční letní dovolenou, odpověděli dotázaní takto:
- Itálie 20 %
- Slovensko 18 %
- Chorvatsko 17 %
- Řecko 14 %
- Španělsko 11 %
- Polsko 11%
- Egypt 10 %
- ostatní
90 % dotázaných jede do zahraničí pojištěných (individuální cestovní pojištění, pojištění k platební kartě). Nejčastěji si sjednávají individuální cestovní pojištění, konkrétně 66 %. Pokud připočítáme i ty, kteří si k pojištění k platební kartě sjednávají ještě individuální pojištění, je to 76 % lidí, kteří si na cestu do zahraničí sjednávají individuální cestovní pojištění. 14 % dotázaných se spoléhá jen na cestovní pojištění k platební kartě. U většiny přitom nerozhoduje, jestli jedou v rámci EU, nebo jinam. Pojistí se vždy, když jedou za hranice ČR. Čechy lze tedy, co se týká cestovního pojištění, považovat za velmi zodpovědné.
Cestovní pojištění neřeší při cestě do zahraničí jen něco přes 7 % dotázaných.
Zhruba 23 % dotázaných se u sebe nebo spolucestujících již setkalo se zdravotními potížemi nebo úrazem při své zahraniční dovolené.
Asi 17 % Čechů muselo někdy stornovat svůj zájezd z důvodu nemoci nebo jiné nečekané události.
Více než 1/3 Čechů využila cestovní pojištění i z jiných důvodů, než je řešení zdravotních komplikací. 15 % řešilo ztrátu či krádež cestovních dokladů nebo zavazadel, 12 % řešilo škody způsobené třetí osobě (př. poškozené hotelové zařízení), 10 % zpoždění nebo zrušení letu.
Téměř 37 % dotázaných tráví dovolenou aktivně.
Skoro 8 % dotázaných během dovolené provozuje rizikové sporty. Bezmála 30 % z nich se však nepřipojistí.
Při ověření rizik v cílové zemi lidé spoléhají nejčastěji na internet a na informace od cestovní kanceláře.
Příklady pojistných událostí řešených KBP v souvislosti se zahraničními dovolenými:
- Egypt – pád, úraz kolene – operace 307 070 Kč
- USA – akutní bolest zad a břicha, ledvinové kameny – ošetření v nemocnici, bez operace 297 858 Kč
- Egypt – zlomená noha nad kotníkem, operace 238 589 Kč
- USA – pořezání prstu na ruce o mixér 118 954 Kč
- USA – autonehoda, léčba a operace 3,4 mil. Kč
- Španělsko – ošetření nohy po šlápnutí na ježka 21 224 Kč
- Švédsko – vykradení vozu, věci měli v autě v kufru, vše zamčeno, pod dekou, tmavá skla 227 463 Kč
- Estonsko – poškozené zrcadlo v Airbnb 16 193 Kč
- Portugalsko – poškození televize – klient otevřel dveře a poškodil televizi 11 706 Kč
- Storno zájezdu – dcera před odjezdem onemocněla 108 381 Kč
- Storno zájezdu – 3 osoby, jedna onemocněla – 151 500 Kč
Příběhy klientů KB pojišťovny:
Dcera klienta jela se školou na výlet do Londýna. Během výletu ztratila vědomí a odvezla ji sanitka do nemocnice. Zjistilo se prasknutí cévky v mozku. Oba rodiče ještě ten den přiletěli, aby mohli být s dcerou. Slečna podstoupila v Londýně operaci a v nemocnici se léčila 4 týdny. Většina nákladů na léčbu byla uhrazena z veřejného zdravotního pojištění. Asistenční služba z cestovního pojištění pomáhala s komunikací mezi pojišťovnou a nemocnicí a se zajištěním úhrady léčebných výloh, zprostředkovala a uhradila letenky na zpáteční let do Prahy.
Klientka na Kubě dostala akutní zánět močových cest, který se vyvinul v zánět ledvin. Nemocnice chtěla zaplatit léčbu včetně léků na místě. Náklady se klientce vracely po návratu do ČR.
Klientka byla s rodinou v Londýně. Den před odletem měla dcera silné bolesti břicha v podbřišku. Byla hospitalizována pro podezření na zánět slepého střeva. Asistenční služba zprostředkovala komunikaci s nemocnicí a zdravotní pojišťovnou, zajistila a uhradila náhradní dopravu zpět do ČR a ubytování.