V souvislosti se zákazem starých kotlů roste zájem o plynové vytápění. Podle společnosti GasNet přibylo žádostí o připojení domácnosti k plynu v prvním pololetí meziročně více než o třetinu. Odborníci se shodují, že pro starší energeticky náročnější budovy je plyn optimálním řešením. Kondenzační plynový kotel je však dobrou volbou nejen pro domácnosti, které dosud topily uhlím či dřevem. Náhradou starého atmosférického kotle na plyn lze omezit spotřebu plynu o 30 %.
V současnosti již není možné legálně provozovat nejstarší a nejvíce znečišťující kotle 1. a 2. emisní třídy na pevná paliva. V Česku zbývá podle Ministerstva životního prostředí (MŽP) vyměnit ještě několik desítek tisíc takový kotlů, většinou vyrobených před rokem 2000. Přestože MŽP uklidňuje, že není cílem hned rozdávat pokuty a nejprve budou kontroloři ukládat napomenutí a výzvu k nápravě, dříve či později k odstávce starého kotle zřejmě dospěje každý. Proč dává smysl přechod na vytápění plynem?
Stačí oživit nevyužívanou přípojku
Přechod na plyn je pro mnoho domácností velmi jednoduchý a rychlý. Řada z nich již má před domem zatím nevyužívanou plynovodní přípojku, kterou lze velmi rychle zprovoznit, a tak si včas zajistit nový zdroj tepla ještě před začátkem topné sezóny. Podle společnosti GasNet se většina nevyužívaných přípojek nachází právě v oblastech s vysokým podílem domácností, které ještě topí uhlím a dřevem. Náklady na připojení k distribuční soustavě jsou v těchto případech často minimální a doba pro vyřízení připojení se výrazně zkracuje. Pro domácnosti to víceméně znamená jen podat žádost a doplnit ji o revizní zprávu k odběrným plynovým zařízením.
Do staré kotelny dobře pasuje stacionární plynový kotel
V segmentu plynových kondenzačních kotlů jsou v dnešní době naprostým standardem nástěnné neboli závěsné kotle. Jsou mnohem méně náročné na prostor a lze je umístit téměř kamkoliv. Nepotřebujete nutně mít samostatnou kotelnu, protože kotel může být součástí koupelny, kuchyně nebo může mít vyhrazený vlastní menší prostor na chodbě či v technické místnosti.
Přesto výrobci stále nabízejí tzv. stacionární kotle. „Stacionární kondenzační kotel na plyn může být velmi pohodlným řešením právě při odstávce starého kotle na tuhá paliva umístěného často v prostorách se sníženými stropy, jako jsou suterény a sklepy. Lze jej namontovat do původního umístění starého kotle bez komplikovaných stavebních úprav, přičemž veškeré ovládací prvky jsou vzhledem k jeho umístění na podlaze přesunuté na horní stranu kotle,“ říká Michal Řezanina, marketingový specialista společnosti Thermona.
Přijatelné náklady
Přestože plynové vytápění již není podporováno z dotačních programů, zůstává nadále přijatelné z pohledu pořizovacích i provozních nákladů. Nejprodávanějšími typy kotlů jsou dle údajů společnosti Thermona verze o výkonu v rozmezí 18 až 25 kW, tvoří až 80 % prodejů. Pořizovací cena kotle v této kategorii se u kotlů určených pouze pro topení pohybuje v průměru kolem 40 000 Kč bez DPH. V případě verzí vybavených integrovaným zásobníkem pro přípravu teplé vody cena roste k 60 000 Kč bez DPH.
U nového spotřebiče se obvykle předpokládá životnost 10 až 15 let. V delším horizontu již výrazně rostou servisní náklady a zdroj tepla se stává technologicky zastaralým. Je tak otázkou, zda dává smysl investovat statisíce do sice úspornějších a dotovaných systémů, které se však v horizontu své životnosti nemusí levnějším provozem zaplatit.
Plyn lze využít i tam, kde není přípojka
Vytápění plynem se nemusí omezovat jen na lokality s dostupnou distribuční sítí. Přestože je Česko poměrně hustě plynofikované, existují okresy, kde nejsou rozvody zemního plynu dostupné až v 80 % obcí. To je případ zejména Středočeského i Jihočeského kraje. Obyvatelé těchto lokalit stejně jako pro majitelé nemovitostí, kam by bylo zavedení plynu komplikované a nákladné, ale mohou místo zemního plynu využít zkapalněný propan (LPG) za zásobníku.
„Plynovému kotli je jedno, zda spaluje zemní plyn nebo LPG. U moderních kotlů je to zpravidla jen otázkou jednoduchého nastavení, které zvládne servisní technik během krátké chvíle,“ říká Ivan Indráček, výkonný předseda České asociace LPG, a dodává, že význam propanového vytápění hlavně díky zákazu starých kotlů roste. Drtivá většina nových odběratelů propanu dosud spalovala uhlí a přechod na LPG dával největší ekonomický smysl.
Už topíte plynem? Zvažte modernizaci pořízením kondenzačního kotle
Mnohé domácnosti již po rekonstrukci staršího domu na plyn historicky přešly. Pokud jste si pořizovali plynové vytápění před 10 a více lety, tak nejenže se vašemu kotli blíží konec životnosti, ale velmi pravděpodobně se jedná o klasický atmosférický kotel. „Konvenční plynové kotle nejsou tak úsporné jako moderní kondenzační kotle, které díky využití skrytého spalinového tepla dosahují účinnosti až 108 %. V praxi to znamená o 30 % nižší spotřebu plynu,“ vysvětluje Michal Řezanina a doporučuje modernizaci plynového vytápění neodkládat. Jednak se vyhnete rostoucím servisním nákladům starého plynového kotle a běžná domácnost ušetří provozem kondenzačního kotle při současných cenách klidně 15 000 Kč ročně, tedy více než tisícikorunu měsíčně oproti starým kotlům na plyn.