Transport Minutes ®

Dopravní zpravodajství se zaměřením na zahraničí

Kulturní dědictví k nakousnutí: vídeňské stánky s klobásami získaly titul UNESCO

Prodejní stánek klobás ve Vídni © WienTourismus/Paul Bauer

Prodejní stánek klobás ve Vídni © WienTourismus/Paul Bauer

Vídeňské stánky s klobásami, neodmyslitelná součást zdejšího městského života, se dostaly na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Unikátní symbol vídeňského životního stylu spojuje kulinářskou tradici, přátelskou atmosféru a typický vídeňský humor. Iniciativa vzešla od provozovatelů stánků letos v červnu, za své ji vzal i starosta města.

detail nabídky stávku s klobásami ve Vídni © WienTourismus/Peter Rigaud
detail nabídky stávku s klobásami ve Vídni © WienTourismus/Peter Rigaud

Vídeňské stánky s klobásami, které patří ke koloritu města již po generace, rozšířily seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO o další položku. Stánky se tak zařadily po bok slavné vídeňské kavárenské kultury, valčíku a vinných šenků. UNESCO tímto krokem ocenila význam stánků jako míst neformálního společenského kontaktu, gastronomických zážitků a vídeňského způsobu života, uvedla vídeňská radnice.

„Zařazení stánků mezi nehmotné kulturní dědictví je poctou tradici, pohostinnosti a rozmanitosti našeho města. Tento titul je holdem všem Vídeňanům, kteří díky své srdečnosti a šarmu dělají ze stánků s klobásami víc než jen rychlé občerstvení – místo setkávání, kde se snoubí radost ze života a kultura,“ raduje se z úspěchu starosta města Michael Ludwig. Starosta tuto iniciativu aktivně podpořil spolu s Vídeňskou obchodní komorou už v polovině letošního roku.

Podle agentury ORF organizace UNESCO také ocenila, že stánky kromě funkce gastronomické plní i funkci společenskou. Na ulicích Vídně je opravdu na první pohled vidět, že stánky s klobásami lákají různorodé návštěvníky. Pravidelně se u nich potkává pestrý společenský mix všech věkových, sociálních a populačních skupin – od návštěvníků Plesu v Opeře přes turisty až po místní obyvatele.

Jak významné místo mají stánky v srdci místních, je poznat i na specifickému jazyku, který se kolem nich organicky vyvinul. Od slavných výrazů „Eitrige“ (klobása typu Käsekrainer) a „Krokodü“ (kyselé okurky) až po další svérázné slovní obraty.

Tato gastronomická tradice sahá až do dob monarchie, kdy pojízdné kuchařské stánky pomáhaly válečným invalidům zajistit obživu. První pevné stánky se ve Vídni objevily až v roce 1969, nejstarší stánek „Würstelstand Leo“ slouží hostům už od roku 1928 dokonce dodnes.

Jak uvedla agentura ORF, počet stánků v posledních desetiletích kontinuálně klesá. Zatímco ještě do roku 2010 bylo ve Vídni kolem 500 stánků s klobásami, dnes jich je přibližně 120. Zvrátit se to snaží iniciativy na podporu udržitelné produkce nebo akce, jako je například plánovaná „dlouhá noc stánků s klobásami“. Čerstvý titul UNESCO je tak bezpochyby zásadním krokem k tomu, aby byla stánková kultura stále živá i v budoucnu.

O autorovi

Discover more from Transport Minutes ®

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Transport Minutes ®
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.