Vytěžené kamenivo z lomu v Kosově bude společnost Českomoravský štěrk, a.s. vozit po železnici. Městu se podařilo s firmou domluvit, aby materiál neodvážela nákladními vozy po silnicích místní části, z čehož měli tamní obyvatelé obavy. „Za obec jsme rádi, že se po mnoha jednáních podařilo najít řešení pro odvoz kameniva z lomu, dosáhnout dohody a úspěšně podepsat smlouvu o spolupráci. Ze smlouvy vyplývá, že přes obec bude dopravována pouze technika potřebná pro provoz lomu, což povede ke snížení zatížení nákladní dopravou. Chtěla bych tímto poděkovat všem, kdo se na této dohodě podíleli a přispěli k jejímu úspěšnému uzavření,“ řekla předsedkyně osadního výboru Kosov Šárka Královská.
Na základě dlouhodobého nájmu od statutárního města Jihlavy bude společnost Českomoravský štěrk, a.s. využívat překladiště v Pávově, kam kamenivo doveze z Kosova právě po železnici a dál ho budou distribuovat do cílových oblastí. „Jednání bylo dlouhé a komplikované, protože těžaři nemají s takovýmto způsobem dopravy a překládáním zkušenosti. Věřím, že se podařilo najít dobrý kompromis pro všechny a Kosovští si tak mohou oddechnout. Nákladní auta nebudou ničit silnice ani sítě v nich uložené. Bude eliminován hluk z průjezdu vozidel a budou ochráněni zejména ti nejzranitelnější, tedy chodci,“ uvedl radní David Beke, který jednání se společností a kosovskými vedl.
Dohodu o nájmu překladiště v Pávově už schválili radní. „Chtěl bych ocenit přístup všech účastníků jednání nejen o nájmu, ale celého konceptu expedice výrobků z kamenolomu Kosov, zejména radního Davida Bekeho, jakož i otevřené jednání zástupců obyvatel Kosova. Věřím, že dosažený kompromis nám umožní co nejdříve zásobovat jihlavský trh až 200 tisíci tunami vysoce kvalitního stavebního kameniva k životnímu prostředí a obyvatelům nejohleduplnějším způsobem, a to po železnici,“ řekl technický ředitel společnosti Českomoravský štěrk, a.s. Tomáš Bína.
Ložisko Kosov je jedním z mála v Česku, které disponuje nejkvalitnějším drceným kamenivem vhodným k výstavbě vysokorychlostní železnice. Ostatně připravovaná vysokorychlostní trať Vysočina vede přímo přes plánovaný terminál Jihlava. Stavební kámen z obnoveného kamenolomu by se dal využít i k výstavbě druhé části silničního obchvatu Jihlavy. Kamenivo je však nezbytné i k výstavbě rodinných domů, obchodů či rekreačních zařízení.
Podobné zprávy
Bateriové vlaky v Moravskoslezském kraji mají na kontě už deset tisíc kilometrů
Stávka na železnici ohrožuje silvestrovský ohňostroj v Sydney
Plzeň dokončila stavbu další části železniční cyklostezky Plzeň – Chrást