Pravidelná nostalgická víkendová vlaková linka vedená po nejhezčí pražské železniční trati bude provozována minimálně po dobu dalších 5 let. Na čtyři páry vlaků každý nepracovní den mezi pražským hlavním nádražím a stanicí Praha-Zličín budou i nadále pravidelně nasazovány historické motorové vozy z konce 50. let 20. století. Na těchto oblíbených vlacích využívajících tzv. Pražský Semmering budou i nadále platit jízdní doklady PID pro území Prahy.
Čtyřikrát denně o sobotách, nedělích a státních svátcích vyráží z pražského hlavního nádraží přes Smíchov, Žvahov, Jinonice, Cibulku a Stodůlky až do koncové stanice Praha-Zličín už 16. rokem speciální nostalgická vlaková linka s provozem historických motorových vozů. Na jízdenky pražské MHD se mohou cestující svézt po trati s nejhezčími výhledy v Praze.
Jízdy Pražského motoráčku zajišťuje dopravce KŽC Doprava, který se specializuje na provozování nostalgických vlaků. Pravidelně je zde nasazován motorový vůz řady 831 s přezdívkou „kredenc“. Tyto čtyřnápravové vozy vyráběly v letech 1949–1951 podniky ČKD Sokolovo Praha a První Brněnská a Královopolská strojírna v Brně a v letech 1952–1960 podnik Tatra Studénka. Část z nich pak prošla modernizací spočívající zejména ve výměně spalovacího motoru. Celkem bylo vyrobeno 238 kusů těchto motorových vozů, které se v pravidelném provozu udržely až do začátku 21. století. V současné době je několik vozů tohoto typu ve vlastnictví různých muzejních železničních spolků, které s nimi zajišťují historické a nostalgické vlaky.
Nejen výletní vlak
Motorové vozy řady 830, resp. 831 znamenaly významnou modernizaci poválečného vozidlového parku Československých státních drah. Dva velkoprostorové oddíly poskytují 56 míst k sezení, cestující ocení spouštěcí okna umožňující skvělý výhled na okolí trati. Motorové vozy s maximální rychlostí 90 km/h byly zpočátku nasazovány i na rychlíkové spoje. A právě jeden ze zachovaných motorových vozů řady 831 z roku 1959 je pravidelně nasazován také na Pražský motoráček. Ve výjimečných případech zde může být nasazen další historický motorový vůz řady 851, známý pod přezdívkou „krokodýl“ pocházející z roku 1968.
Pražský motoráček jednak nabízí možnost volnočasových aktivit nejen Pražanů v kombinaci s pěším výletem do turisticky oblíbené lokality Prokopského údolí a okolních skalních útvarů, ale i jako součást běžné dopravní obslužnosti do stále hustěji osídlených lokalit Košíř, Jinonic či řepského sídliště.
Na konci roku 2024 skončila platnost původní smlouvy z roku 2010. Na základě schválení Radou hl. m. Prahy byla uzavřena s dosavadním dopravcem KŽC Doprava nová smlouva na dobu 5 let do konce roku 2029. Nová smlouva je uzavřena na nižší cenu než ta dosavadní (cca o 28 %) – za rok 2025 zaplatí Hl. m. Praha prostřednictvím organizace ROPID dopravci KŽC Doprava kompenzaci ve výši 4,1 mil. Kč.
V nové smlouvě totiž nejsou zahrnuty náklady na nutnou větší opravu použitého vozidla, které prošlo velkou prohlídkou již během uplynulého smluvního období. V nejbližší době ale musí vedení hl. m. Prahy rozhodnout o případném pokračování této smlouvy na dalších 5 let. To bude totiž znamenat nutné vícenáklady pro osazení historických motorových vozů evropským zabezpečovačem ETCS, bez nějž nebudou moci na nynější trati tato vozidla jezdit s aktuálním předpokladem po roce 2029.
Podobné zprávy
Skanska modernizuje železniční stanice na jižním Slovensku za 40 milionů EUR
Slovenské dráhy se integrují do IDS Bánskobystrického kraje
Tříkolejný most na pražské Výtoni má svého projektanta