V Česku se ročně prodají desítky tisíc tun zkapalněného ropného plynu (LPG) distribuovaného v tlakových láhvích, kterých tak projdou rukami zákazníků miliony. LPG láhve se využívají v domácnostech i firmách. Díky nezávislosti na distribuční síti se s nimi setkáme v širokém spektru aplikací, mj. jako zdroj tepla různých mobilních topidel. Při dodržení správné manipulace a skladování jde podle České asociace LPG (ČALPG) o naprosto bezpečný zdroj energie.
Domácnosti, chataři, karavanisté i kempaři, kutilové i profesionální řemeslníci, stavební firmy a v neposlední řadě i různá gastronomická zařízení, zde všude se uplatňují tlakové láhve plněné LPG. V souvislosti s tragickými následky nedávného požáru restaurace v Mostě se začalo hovořit o jejich bezpečnosti. Jednou z možných příčin totiž mohl dle prvotních informací být převržený plynový ohřívač vzduchu.
Podle Ivana Indráčka, výkonného předsedy ČALPG, za požár při obdobných událostech obvykle nemůže tlaková láhev s plynem jako taková, nýbrž porušení bezpečnostních zásad správné manipulace často v kombinaci s dalšími pochybeními. „Plnírny propan-butanových láhví mají povinnost zkontrolovat při každém plnění technický stav láhve včetně platnosti její revizní tlakové zkoušky. Na uživateli pak je, aby láhev i spotřebič používal v souladu s pokyny dodavatele plynu či výrobce spotřebiče,“ říká Ivan Indráček s tím, že dodavatelé sdružení v ČALPG ročně investují do údržby tlakových LPG láhví desítky milionů korun.
Na co dát pozor při používání LPG láhví?
LPG láhve je třeba skladovat i používat výhradně nastojato, tedy ve svislé poloze. Jde o to, aby se do ventilu na vrcholu láhve dostávala pouze plynná fáze LPG, která se průběžně odpařuje z kapalného plynu v láhvi. Tlakové láhve umisťujte ve větraných prostorách, mimo přímé slunce a zdroje tepla. Protože je LPG těžší než vzduch, nesmí být láhve skladovány v prostorech pod úrovní terénu. Pokud by nedopatřením došlo k úniku plynu z láhve třeba nedovřeným ventilem, hromadil by se v nejnižším místě a představoval potenciální riziko.
Při připojování láhve ke spotřebiči a jeho umístění postupujte dle doporučení výrobce spotřebiče a podle produktového štítku na láhvi. „Často zejména právě u plynových topidel je třeba dodržet bezpečnou vzdálenost od hořlavých materiálů. Láhev se spotřebičem současně uložte na chráněné místo se stabilním povrchem a pevným podkladem. Pravidelně kontrolujte těsnost připojení – k tomu slouží pěnotvorný roztok, vystačíte si ale i s obyčejnou mýdlovou vodou,“ doporučuje Ivan Indráček. A dodává, že po skončení používání láhve je třeba opět zavřít ventil. Totéž ale platí, pokud by došlo k převržení spotřebiče s plynovou láhví. „Topidla bývají opatřena bezpečnostním ventilem, který v případě naklonění nebo pádu přívod plynu vypne. Neplatí to ale pro všechny spotřebiče a v extrémním případě, kdy už dojde k převržení, může následná další nevhodná manipulace vést k poškození připojení láhve. Například uvolněnou hadicí může pak plyn z neuzavřené láhve dále unikat,“ doplnil.
Vyjma dvoukilových se všechny větší LPG láhve připojují ke spotřebiči přes regulátor tlaku plynu. Převlečná matice, kterou regulátor našroubujete na ventil láhve místo plastové krytky, má opačný závit. Odborníci doporučují gumové tlakové hadice, kterými se láhev připojuje, vyměnit po 5 letech, regulátor tlaku plynu pak po 10 letech.
Buďte ostražití také při nákupu
ČALPG doporučuje si při nákupu plynu zkontrolovat, zda má láhev ventil zapečetěný plombou, případně smršťovací fólií. Zaručuje to, že s láhví před vámi nikdo nemanipuloval a byla naplněna v souladu s technickými požadavky. „Rozhodně si zkontrolujte též celkový fyzický stav láhve, která by neměla trpět korozí a neměla by být nikde promáčklá nebo být poškozena například hlubokými škrábanci či vrypy,“ upozorňuje Ivan Indráček a dodává, že není na škodu zkontrolovat i na datum poslední tlakové zkoušky, která se provádí zpravidla po 10 letech.
Varuje ale před ručním plněním LPG láhví, ke kterému dříve často docházelo na čerpacích stanicích. Při plnění láhví svépomocí jednak nelze zkontrolovat, kolik starého plynu v láhvi zůstalo, současně nelze určit přesnou hmotnost doplněného plynu, takže hrozí v horším případě přeplnění láhve.
ČALPG se dlouhodobě snaží o osvětu ohledně správného používání LPG láhví. Podrobnější informace o tom, jak zacházet s LPG láhvemi a co musí láhev splňovat, aby byla bezpečná, poskytuje asociace na webu Bezpecnelahve.cz.
Podobné zprávy
Caverion implementuje koncept rozvodny v Høegholm Energipark skupiny Greenvolt v Dánsku
Wärtsilä dodá motory pro elektrárnu o výkonu 120 MW v Kazachstánu
Wiener Netze rozšiřuje rozvodnu Aspern ve Vídni