Stavební společnost Budimex posiluje kapacity pro realizace tunelových staveb. Nově bude mít k dispozici dvojici moderních razicích štítů TBM. Stroje využije pro zhotovení nejdelšího polského železničního tunelu, který bude součástí modernizované trati Limanowa–Klęczany v Malopolském vojvodství na jihu země.
Do přístavu v Gdyni dorazil z čínského města Changsha první z dvojice moderních razicích štítů TBM (Tunnel Boring Machine), které poslouží ke stavbě největšího železničního tunelu v Polsku. Zhotovení téměř 4kilometrového díla má na starosti polsko-turecké konsorcium Budimex SA – Gülermak.
Zařízení TBM EPB disponuje průměrem 4,8 metru a délkou 170 metrů. Přepraveno bylo v celkem 36 dílech, přičemž přední štít vážil 87 tun a řezná hlava 41 tun. Samotná montáž stroje proběhne až na pracovišti. První metry začne štít razit letos na jaře. „Specializované vyvrtávací stroje TBM, z nichž první již máme k dispozici, nám umožní vyvrtat tunely o délce téměř 3,8 kilometru během 10 měsíců,“ uvádí Marcin Curkowicz, vedoucí technického oddělení železniční divize společnosti Budimex S.A.
Druhé z objednaných zařízení do Polska teprve dorazí. Jedná se o větší z obou razicích štítů s průměrem 10,6 metru. To přibližně odpovídá délce poloviny tenisového kurtu nebo řadě tří podélně zaparkovaných osobních aut.
Posílení v oblasti tunelových staveb
Nejdelší tunel v Polsku vznikne mezi obcemi Męcina a Mordarka. Bude součástí modernizace trati 12,5 kilometru dlouhého úseku Limanowa–Klęczany v Malopolském vojvodství. Celková cena zakázky dosahuje výše 11,2 miliardy korun. Práce by měly skončit přibližně za dva a půl roku. Samotná stavba železničního tunelu však potrvá méně než 12 měsíců. Po zrekonstruované trati budou dopravní vlaky jezdit rychlostí až 160 kilometrů za hodinu.
„Práce na úseku Limanowa–Klęczany provádíme již více než půl roku. S ohledem na hodnotu se bezesporu jedná o jeden z nejvýznamnějších polských železničních projektů posledních let. Proto jsme společně s firmou Gülermak investovali do nových razicích štítů. Plánujeme dále rozvíjet naše kompetence v této oblasti a samostatně realizovat práce na dalších zakázkách,“ vysvětluje Maciej Olek, člen představenstva a ředitel železničních staveb společnosti Budimex S.A.
Ambice i na české železnici
Stavba nejdelšího tunelu v zemi není jedinou klíčovou železniční zakázkou, kterou Budimex aktuálně v Polsku realizuje. V hlavním městě finalizuje rekonstrukci klíčového vlakového nádraží Warszawa Zachodnia. Významný úspěch zaznamenal i v Lotyšsku. V konsorciu s francouzským a italským partnerem zde na konci minulého roku zahájil práce na výstavbě vysokorychlostních tratí v rámci projektu Rail Baltica.
V České republice největší polská stavební firma na zisk první železniční zakázky prozatím čeká. Realizuje však úsek dálnice D35 mezi Džbánovem a Litomyšlí a stavbu protipovodňového poldru v Kutříně na Chrudimsku. „Naším dlouhodobým cílem je stát se v Česku stabilním a spolehlivým hráčem na trhu se stavebními zakázkami. Máme ambici spolupodílet se tu na klíčových silničních i železničních projektech,“ uzavírá Krzysztof Sokołowski, ředitel společnosti Budimex v České republice a na Slovensku.
Podobné zprávy
Budova v Bečově nad Teplou získá původní podobu, cestujícím nabídne větší komfort
Rakouské dráhy ÖBB slaví 30 let v EU reklamní lokomotivou
První bateriové vlaky v Česku mají za sebou měsíc provozu