Nadcházející prázdniny se sice nazývají jarní, ale patří jasně zimě. Takže na otázku Kam s dětmi? přichází v čase globálního oteplování a posouvání hranice chladu tím spíš jasná odpověď. Za sněhem. Za sluncem. Na hory!
A nejlíp na ty nejkrásnější, na jižní svahy Alp a do Dolomit na severu Itálie. Jihotyrolské resorty ke svým vysokým standardům v kvalitě přípravy sjezdovek, okolních panoramat i dobrého jídla a pití nachystaly řadu magnetů i pro vaše potomstvo. Nabízíme pár tipů.
Seiser Alm/Alpe di Siusi, ležící na největší náhorní plošině v Evropě, je považován za jedničku mezi rodinnými skiareály. Množství širokých a modrých sjezdovek, k tomu bohatá nabídka lyžařských škol a instruktorů včetně jediného Čecha v této roli Ladislava Janků.
A ještě i parádní snowpark s hravými moduly i U-rampou, měřeným rychlostním úsekem, ideální mírné terény na běžky i skialpy. A pro „velké“ lyžaře i propojení se sousední vyhlášenou Val Gardenou a jejím okruhem Sella Ronda. K tomu pestrý výběr z dobrot regionální kuchyně. Ani za týden nestihnete objevit všechny zdejší krásy. Ale jistě, za pokus to stojí. Více informací o resortu je zde.
Sterzing/Vipiteno tvoří pro většinu českých návštěvníků bránu do Jižního Tyrolska, leží jen kousek za Brennerským průsmykem. Přímo z historického města s otiskem stop římského impéria ale míří lanovka také do areálu Rosskopf/Monte Cavallo. A z její horní stanice vede nejdelší přírodní sáňkařská cesta v Alpách. Měří deset kilometrů a je to vážně jízda. Saně si půjčíte, jet se dá i pod světly pod setmělou oblohou, čímž se síla zážitku stává až magickou. Podobnou, o něco kratší sáňkovačku RuidRun najdete i na Plose u Brixenu, ale také na dalších místech. V Meransenu se dá zkusit i skutečná ledová závodní dráha!
Kompletní seznam sáňkařských drah v Jižním Tyrolsku najdete zde.
Ladurns je tak trochu ukryté místo. Menší, ale velice útulný a zajímavý areálek je pro Čechy tím skutečně nejbližším, z Brennerské dálnice odbočíte doprava ještě před Sterzingem. Kromě 15 kilometrů sjezdovek zčásti na otevřeném svahu a z druhé v lese láká na rozlehlý Fichtiho dětský svět, rozkládající se na ploše venkovního „hřiště“ 5000 m2. Pokud chcete efektivně učit lyžovat nejmenšího člena rodiny, začněte právě tady. Zdejší školička se pyšní zlatou plaketou za péči o děti. Mají tu i 7 km dlouhý sáňkařský tobogán. Ukryti za mohutnou hradbou hor téměř neznají problémy se sněhem, v záloze mají vždy připraveny i téměř dvě stovky sněhových děl. A v okolních údolích Ridnauntal, Pfitschtal a Pflerschtal se nedotčenou krajinou vine mnoho kilometrů běžeckých stop a tratí. Naopak – 8. března se na chatě Ladurnerhut rozezní taneční festival Snowbeat. Více najdete zde.
Campo Tures/Sand in Taufers na konci Ahrnského údolí láká rodiny do svého Tamarix Family Parku v Mühlwaldertalu, přinášejícího zábavné alternativy všeho druhu. Už jste slyšeli o Böcklu, nebo snad na něm dokonce jeli? Myslím, že ne, řadí se mezi zdejší regionální atrakce. Jedná se o sedátko, připevněné na jedné lyži, tedy zařadit bychom ho mohli do rodiny u nás známějšího skibobu. Jezdit můžete i na pneumatikách, saních nebo dalších klouzadlech. Půjčí vám vozítka i helmy. Až se tedy dost vylyžujete v nedalekém Speikbodenu nebo Klausbergu, vydejte se právě sem. Natáčel se tady rakouský film Králové hor se známým Jeanem Renem. Nedaleko ve Widum Lappachu mají i muzeum Kouzlo vody. Více informací o Tamarix Family Parku bude tady.
Gitschberg-Jochtal/Rio Pusteria zůstává také stále trochu neobjeveným. Přestože leží blízko Brennerské dálnice (Brixenu i Kronplatzu), před čtyřmi lety se tady v červnu připravovala česká fotbalová reprezentace na úspěšné Euro 2021, a dokonce i chystali sjezdovku speciálně pro Ester Ledeckou. Můžete si ji vyzkoušet i vy. Leží v části Gitschberg, s pro děti příznivějším Jochtalem je propojuje lanovka. Rozlohou a 55 km sjezdovek se známějším areálům vyrovná, poklidnější atmosférou je předčí! I v zimě si můžete vyšlápnout hodinku do Fane Alm, jedné z nejkrásnějších alpských vesniček. Je tu víc hospůdek než obytných stavení… Více čtěte zde.
Merano/Meran si zamilovala už císařovna Sissy. Teď nabízí unikátní kombinaci dovolené strávené v lázeňském městě (s palmami) a na horách (se sněhem) se všemi jejich přednostmi. Skibusem nebo autem jste za deset minut na dolní stanici lanovky areálu Merano2000, který stoupá za dva horizonty až do výšky, kterou nese v názvu. Přes 40 km sjezdovek je bezpečných pro děti, ale užije si tu i zdatný lyžař. Další zážitek přináší i jízda na haflingovi nebo saních tažených koňským spřežením. Plemeno haflingského koně bylo totiž vyšlechtěno právě kousek odsud ve Schludernu, první se narodil v roce 1874 a jeho název pochází ze vsi Hafling/Avelengoam Tschögglberg. Podrobnosti o skiareálu v Meranu čtěte zde.
A kde bydlet? Možností je nepřeberně, doporučujeme proto vybrat ze dvou alternativ. První, tu dejme tomu „rušnější“, tvoří síť Familenhotelů s důrazem na služby pro děti včetně heren, hlídání, přípravny svačinek, rychlé prádelny a podobně. Najdete je ve všech větších resortech od Val Gardeny přes Kronplatz až po Seiser Alm. Na druhé straně stojí klid a rodinná pohoda na farmách Roter Hahn. Perfektní apartmány nabídnou soukromí, ale zároveň i kontakt s venkovským životem místních farmářů, kteří vám chystají snídaně do postele a pozvou děti ke zvířatům do chléva nebo maštale, povozí vás na koni. Najdete jich po celém Jižním Tyrolsku více než 1600. Více hledejte zde a tady.
Podobné zprávy
Mio MiVue SmartBox IV – nová chytrá nabíječka autokamer s aktivní podporou natáčení po zaparkování a podporou napětí i pro hybridní vozy
Lidé stále více investují do luxusnějších dovolených, obliba prémiových destinací roste
Kanceláře roku vstupují do svého 9. ročníku a spouští přihlašování, architektonická studia a firmy se mohou registrovat do konce března