Soukromý dopravce Regiojet před pár dny spustil za 590,- Kč z Prahy do Chorvatska i Slovinska prodej jízdenek. Asi neočekával nikdo nic jiného, než velký zájem co zaskočil i představitele ČD. Ti nyní tak zvažují pravidelném spojení Prahy a Záhřebu, resp. přes Slovinskou Lublaň do Rijeky či Splitu pravidelný vlak.
Pod pojmem pravidelný vlak myslí od změny jízdního řádu nejméně 1 týdně mimo sezonu a v sezoně denně spoje na noc z Prahy a v dopoledních hodinách v cílové stanici v rámci Chorvatska. Vlak by mohl mít 8 vozů z toho 4 lůžkové a 2 sedačkové a pravidelně autovozy. Nyní je tak na otázku a čím to chtějí vozit, když nemají sami dostatek provozuschopných lokomotiv? Nabízí se tak možnost spolupráce s jinými dopravci, nebo půjčení lokomotiv od některého dopravce právě na tyto spoje. Případně narychlo soutěž na nové lokomotivy právě pro tyto spoje, které by zatím museli vozit jiné lokomotivy a nejspíše právě ÖBB.
Tento příklad, kdy soukromí dopravce je více pružný a prozákaznický ukazuje na těžkopádnost a nemožnost národního dopravce ČD, aby mohl pružně reagovat na dění na trhu. Nabízí se tak možnost i vhodnost změnit zákony, aby tento polostátní dopravce nezůstával takto zkostnatělý a mohl více ožít. Stal se mnohem více moderním, než je nyní. Mohla by takto nastat velká renezance nočních spojů nejenom ve střední Evropě, ale i celé Evropě, kde stále více se ukazuje potřeba nočních vlaků, na úkor letecké dopravy, která je mnohem více neekologická a na kratší vzdálenosti nerentabilní, proti železnici.
Podobné zprávy
Železničáři se rozloučí s „banány“ na koridoru Praha – Ostrava – Žilina
Správa železnic odkoupila část společnosti ČD – Telematika
ETCS ještě zvýší bezpečnost železnice, tratě jsou na výhradní provoz připravené