Na naklápěcí vlaky se chce do budoucna spolehnout i bavorská zemská vláda. Ty by ale měly jezdit na vodík místo na naftu. Díky technologii naklápění mohou železniční vozy rychleji projíždět zakřivené tratě – podobně jako motocykl – což zkracuje dobu jízdy.
Vlaky s naklápěcí technikou jsou v bavorské železniční osobní dopravě v provozu od roku 1992 a jezdí na 800 kilometrech v Allgäu a severovýchodním Bavorsku. U motorového vozu VT 612 je však v Německu pouze jeden typ vozidla s naklápěcí technikou, který jezdí na naftu, není bezbariérový a již se nevyrábí. Přepravní smlouvy s naklápěcí technikou vyprší v roce 2030.
Vzhledem k tomu, že dotčené trasy nebudou do té doby elektrifikovány, Rada ministrů nyní podle bavorského ministerstva dopravy učinila zásadní rozhodnutí o pokračování technologie naklápění. „Vícenásobné jednotky bez naklápěcí techniky bez ohledu na typ pohonu nejsou na těchto klikatých trasách alternativou,“ uvedl bavorský ministr dopravy Christian Bernreiter (CSU). „Cestování delší o pouhých pět až deset minut by mělo za následek, že cestující již nebudou moci dosáhnout na své spoje, zejména ve venkovských oblastech. Chceme ale autobusy a vlaky ještě více zatraktivnit. Proto jsme se rozhodli i v budoucnu spoléhat na technologii naklápění – s moderním nádechem.“
Na neelektrifikovaných trasách podle ministerstva nepřicházejí v úvahu konvenční elektrovlaky nebo hybridní vlaky na baterie. Na druhou stranu vodíková vozidla, která jsou již na trhu, jsou slibná – i když bez technologie naklápění. U Alstomu však již jeden zájemce signalizoval zájem o vývoj vodíkového vlaku s technologií naklápění. Podle Bernreitera by takové vlaky ještě více zatraktivnily venkovskou místní železniční dopravu.
Ministr dále řekl: „Takové vozidlo by bylo světovou novinkou a dalo by se extrémně flexibilně používat se třemi různými pohony současně: výhradně s vodíkem, s částečnou elektrifikací na bateriový pohon nebo zcela s elektřinou z trolejového vedení. To je zvláště důležité, protože ne všechny trasy v Allgäu a severovýchodním Bavorsku jsou elektrifikovány, jako je francouzsko-saská magistrála. Vývoj a provoz takového nového vozidla je spojen s vyššími náklady, které se projeví při objednání dopravy novým typem vozidla od konce roku 2029. Důležitá je však pro nás atraktivní místní železniční doprava – vždyť i my přispíváme k ochraně klimatu.“
Bavorsko by mohlo díky tomuto přístupu přimět i další Německé spolkové republiky, aby zaujali podobný přístup a došlo tak k plošnému nasazení naklápěcích vlaků v regionální dopravě. Od toho se dá slibovat značné zlepšení dopravy a úsporu času i využití množství aut pro dojíždění, co nyní obyvatelé využívají, pro nedostatečnou vhodnou dopravu, jak poznamenává Bernreiter.
Foto Erfurt,