Místo každých pěti minut pojede co čtvrt hodinu. Zástupci Brna-středu nedávno vyzvali ke zvážení snížení intenzity provozu tramvají přes historické centrum města.
Po brněnských radních žádají, aby dopravnímu podniku zadali prověřit počet spojů. „Místní pěší zóna je asi nejfrekventovanější v republice, ale podle množství aut a tramvají jako taková nefunguje. Od září v ní začne platit omezení pro auta, proto je i diskuse o omezení tramvají legitimní,“ vysvětlil radní Brna-středu pro dopravu Jan Mandát.
Podle mluvčí dopravního podniku Hany Tomaštíkové se ovšem přesunem tramvají do okolní Husovy a Rooseveltovy zhorší průjezdnost dopravních uzlů. „Například přes Šilingrovo náměstí nebo Nové sady,“ zmínila Tomaštíková. Zároveň zmínila, že by se tím zhoršila kapacita mezi uzly Hlavní nádraží a Česká, kde je potřeba přepravit až 50 tisíc cestujících spoji na 3 linkách MHD. Přitom právě 2 linky jedou skrze centrum města a jedna linka po jeho obvodu. Odklonit 1 z linek mimo jeden z uzlů by znamenalo výrazně zhoršit kapacitu na ostatních linkách, které už teď kapacitně nestačí, ani na zbývající své trasy. Linka 12 a 9 by tak museli nahradit linku 4, která jezdí co 5 minut přes týden, o víkendu co 10 minut. Kapacita na těchto linkách by se musela navýšit až o 30%. Reálné to však není. Centrum města bez tramvají? Městská část Brno-střed by je ráda zrušila.
Trasa přes centrum města má podle zástupců dopravního podniku strategický význam z hlediska celého systému tramvajové dopravy. „Náš dlouhodobý průzkum ukazuje, že je poptávka cestujících po spojích přes centrum stabilně vysoká. Jsou důležité nejen pro místní obsluhu, ale mají význam i pro navazující městské části a přepravu jejich obyvatel,“ uvedla Tomaštíková.
Iniciativa představitelů Brna-středu vychází z bezpečnostní studie vypracované odborníky z Vysokého učení technického v Brně. Na žádost městské části posuzovali dopravu v historickém centru. Podle Mandáta studie doporučuje zvážit snížení počtu spojů. „Když tam budou jezdit třeba každou čtvrthodinu, tedy čtyři tramvaje za hodinu, nikdo si jich ani nevšimne. V běžném provozu nyní v centru jezdí každých pět minut, což není zrovna komfortní,“ řekl Mandát s tím, že cílem je vytvořit komfort pěší zóny. Připouští ale i to, že tímto se rapidně zhorší dostupnost celé řady subjektů a může mít vliv na odchod podniků, lékařů a obyvatel z centra Brna. To by sám přitom nechtěl, ale jak jsme již detailněji celou věc rozebírali je to lepší omezit, jak mít tak často spoje pro některé lidi skrze pěší zónu. Dle nás tam MHD nepatří, ani osobní auta, natož některé podniky, kvůli kterým musíme tolerovat zásobování. To však chceme rapidně omezit, aby směli jezdit jenom ráno mezi 7 a 9 hodinou.
Pro některé podniky toto bude likvidační po doslovném vyděračském jednání radnice v souvislosti s rezidentním parkováním, které jim ubralo už zákazníky a nyní znemožnilo i zásobování. Je to tak nástroj na zvýšení nezaměstnanosti a opět po několika letech oživení centra města jeho útlum a poprava pro turisty a nejenom ony říká majitelka restaurace u Náměstí Svobody. Lékařka na Josefské ulici připustla, že takto začíná uvažovat o odchodu z Brna a přenechání pacientů těm, kteří chtějí být obětí teroru této radnice vedené šílencem z Brno auto. Naopak záměr některých firem otevřít v centru města svůj obchod se může změnit a opustí i samotné Brno, jako takové se zavřením všech svých poboček, co připouští několik firem a zároveň hrozí žalobami, když se toto stane, protože něco jiného radnice slibovala a něco jiného opravdu dělá.
Podobné zprávy
Kdo dodá automatizované vlaky pro metro v Praze? O soutěž projevily zájem 2 firmy
Pražský dopravní podnik provede rekonstrukci stanic metra Českomoravská a Pankrác, obě budou od 6. ledna 2025 zhruba na rok uzavřeny
Solaris podepsal smlouvu na další trolejbusy pro Tychy