Celá síť nočních vlaků v současné době nefunguje, nebýt Rakouských ÖBB, které začali obnovovat dříve provozované spoje, které zanikali pro nezájem veřejnosti od konce 90 let minulého století do současnosti, díky stále levnějším letenkám a dostupnosti osobních aut. Právě motivací ÖBB NightJet je plán Franouzských SNCF na znovu zavedení nočních vlaků skrze celou Evropu, tak aby vedli všechny cesty do Paříže nejpozději do konce roku 2030.
Jako první však vidí vedení SNCF problém ve svém vozovém parku, proto chystá vypsat výběrové řízení na dodavatele nových nočních lehátkových a lůžkových vozů, hotelových VIP vozů, které by se měli řadit do ucelených souprav s rychlostí VMAX. 230km/hod. Současně by měli obsahovat uzavřený systém WC, moderní informační systém, restaurační vůz, nebo bistro vůz, prostor pro personál. Kapacita jednotlivých vozů by měla být variabilní od 36 po 59 míst. Celková kapacita souprav by měla být 450 cestujících.
Znovu by se tak mohli rozjet vlaky, které po pádu režimu jezdili v 90 letech z Prahy. Třeba Goethe (EC56/57), který jezdil na trase Praha – Plzeň – Paříž do konce tisíciletí s jízdní dobou 14 a 1/2 hodiny. Nově by mohl jezdit okolo 11 hodin. Předpoklad je však ten, že se v Česku podaří dokončit koridor, tak aby mohli jezdit rychlé Expresy přes Norimberk či Mnichov. Větev z Prahy či Bratislavy by se měla setkat ve Štrassburgu, která by měla pokračovat větvením na Paříž a Lion, kde je stále větší množství Čechů a Slováků, kteří zde pracují, nebo sem na trvalo odešli.
Samotný Lyon by se měl stát přestupním uzlem pro spoje z a do Itálie. Okolo pobřeží středozemního moře by se mohli rozjet nové větve nočních vlaků do Španělské Alicante, která je turistickou destinací číslo 4 ve Španělsku.
Oproti tomu by se mohli dočkat v Portugalsku nových spojů z Paříže. Cesta z Bratislavy do Paříže přes Vídeň by měla trvat 12 hodin, dle současných plánů. Na spolupráci se SNCF by se pak měli podílet národní dopravci v jednotlivých zemích. Některé trasy by mohli obsluhovat přestavěné soupravy TGV na spací vysokorychlostní vozy. Francouzské SNCF a Rakouské ÖBB by měli vytvořit úzkou spolupráci na celé síti nočních vlaků v Evropě, které by měli postupně do roku 2030 propojit všechny hlavní města Evropy.
Podobné zprávy
Strojvedoucím od 19 let. Změna od ledna může přilákat řadu mladých lidí na Slovenskou železnici
Prototyp vysokorychlostního vlaku v Číně dosáhnul rychlosti 450km/ hod.
Do Žitavy se od 1. ledna svezou cestující vlakem v tarifu IDOL