Transport Minutes ®

Dopravní zpravodajství se zaměřením na zahraničí

Česko-taiwanské spřátelení přinese pravidelné letecké spojení

© China Airlines

© China Airlines

Taiwanský národní dopravce China Airlines zahájí přímé lety mezi Prahou a Taipei. Vyplývá to z oznámení primátora Prahy po jednáních s prezidentem letecké společnosti. Inaugurace spojení však proběhne až po konci pandemie.

Oznámení o zahájení přímého spojení mezi největšími městy České republiky a Taiwanu bylo učiněno na samém počátku historické návštěvy předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila na Taiwanu.  Devadesátičlenná delegace z České republiky, včetně pražského prezidenta Zdeňka Hříba, je v současné době v Taipei navzdory protestům a tlaku ze strany orgánů Čínské lidové republiky, která považuje demokratický Taiwan, který sám vládne 70 let, za vzpurnou provincii Číny a důrazně se staví proti jakýmkoliv oficiálním diplomatickým kontaktům s ostrovem navázané jinými zeměmi.

Reklamy
Sleduj nás na telegramu. Máš zprávy ihned po vydání a nic ti neunikne.

Česko-taiwanské sblížení

Reklamy

O touze navštívit Taiwan se zmiňoval Vystrčilův předchůdce jako předseda Senátu, tj. druhý nejvýznamnější člověk v zemi, Jaroslav Kubera, s odkazem na svůj záměr prosazovat pro-svobodné dědictví Václava Havla, vůdce tzv. Sametová revoluce v Československu. V lednu tohoto roku Kubera nečekaně zemřel několik dní před plánovanou návštěvou Taiwanu. Rodina zesnulého českého politika obviňuje čínské velvyslanectví z vyprovokování smrti Kubery, které zaslalo dva dopisy varující před plánovanou návštěvou Tchaj-wanu. Od té doby české úřady zintenzivnily svůj konfrontační postoj k Číně a na oplátku zvolily sblížení s Taiwanem. Primátor Hříb, který v minulosti studoval na Taiwanu, vedl k podpisu dohody o partnerství měst mezi Prahou a Taipei, kterou pekingské úřady, horko těžko snáší, resp. tvrdě kritizují a snaží se vydírat představitele státu. Jediný, kdo patolízalským způsobem podlézá Číně je prezident Miloš Zeman.

Oficiální delegace z České republiky odletěla na Taiwan v neděli 30. září Airbusem A350-900 pronajatém od China Airlines. Česká média upozorňují na trasu letu na ostrov, obcházející vzdušný prostor nad Čínou, což vede ke spekulacím, že let nad Středním královstvím byl blokován úřady země.
Podobné diskuse ohledně cesty na Taiwan obcházející Čínu vzplanuly po vůbec prvním letu Polského LOT do Taipei. Na Taiwan skutečnost, že česká delegace cestovala na palubě pronajatého letadla China Airlines, způsobila, že se stále více prosazuje změna názvu dopravce, který má domovské sídlo právě v Taipei. Nedávno tyto požadavky získaly zelenou v ostrovním parlamentu .

Lety do Prahy na „dobrých tratích“

Existuje mnoho náznaků, že lety China Airlines spojující Prahu z Taipei mohou být trvale zahrnuty v letových řádech. Po pondělním (31. srpna) setkání s prezidentem dopravce Hsieh Shih-chienem primátor Hřib oznámil, že přímé spojení mezi městy je „na správné cestě“ a že jeho uvedení do provozu lze očekávat po „uklidnění situace COVID-19“ .

Praha je klíčovým centrem obchodu, podnikání a cestovního ruchu v Evropě. Společnosti China Airlines a České aerolinie jsou nyní členy aliance SkyTeam s lety s kódovým sdílením přes další evropské destinace, do kterých společnost China Airlines létá. Společnost China Airlines v současné době analyzuje faktory, jako je rozvoj taiwansko-českého trhu, globální letecká síť a strategie letů do Evropy. Sleduje se také oživení trhu po éře COVID-19. V současné době aktivně studujeme zavedení spojení Taipei – Praha, uvádí se v prohlášení společnosti China Airlines.
Praha byla již v roce 2018 zmíněna jako jedna z dalších potenciálních evropských destinací pro China Airlines. Tyto spekulace však byly zkráceny stávkou v pilotů dopravce v únoru loňského roku. V důsledku dohody dosažené v té době se výrazně zvýšily náklady na pracovní sílu v China Airlines, což znamenalo, že úřady letecké společnosti musely přerušit spojení a rezignovat na ohlášené plány expanze, včetně spojení do Prahy.

Současná návštěva české delegace však může poskytnout nový impuls k návratu k dřívějším plánům letů do hlavního města České republiky. Na vlně politického sbližování mezi pražskými úřady a Taipei roste zájem Taiwanských podnikatelů o investice u našich jižních sousedů. Hned začátek pětidenní oficiální návštěvy delegace z České republiky vyústil v podepsání několika dopisů o záměru o mezistátní spolupráci, včetně v oblasti technologií inteligentních měst, umělé inteligence a inteligentních strojů. Obě země také chtějí vyzvat začínající podniky z České republiky a Taiwanu ke spolupráci. To vše znamená, že poptávka po přímém leteckém spojení roste.

Komunistické úřady v Pekingu silně odsoudily návštěvu delegace z České republiky na Tchaj-wanu. Hostující šéf diplomacie ČLR Wang Yi oznámil, že Česká republika a zvláště předseda senátu Vystrčil „zaplatí velkou cenu za porušení územní celistvosti Číny“ a Vystrčil „se stal nepřítelem 1,4 miliardy Číňanů“.

O autorovi

Discover more from Transport Minutes ®

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading