PlanRadar, přední digitální platforma pro realitní profesionály se zaměřením na výstavbu a správu nemovitostí, oznamuje plánované rozšíření o novou funkci “SiteView”, která s pomocí umělé inteligence (AI) ještě zdokonalí dosud velmi komplexní systém pro efektivní dokumentaci, komunikaci a tvorbu reportů ve stavebnictví. “SiteView” svým uživatelům umožní pořizovat 360° panoramatické snímky při obhlídce projektů, které se automaticky promítnou do 2D výkresů, a zprostředkují tak vizuální přehled o konkrétní situaci v terénu i skutečném vývoji prací.
„Tato nová funkce zcela změní způsob, jakým budou moci naši uživatelé PlanRadar využívat. Rychle a jednoduše jim poskytne přesný vizuální záznam a s tím související dokumentaci o každé fázi projektu bez nutnosti pořizovat tisíce fotografií zvlášť. V kombinaci s již existujícími nástroji rozšíří možnosti, do jakého detailu se každý, kdo se na projektu podílí, může zpětně podívat co a kde bylo skutečně realizováno,“ komentuje Ibrahim Imam, spoluzakladatel a výkonný spoluředitel společnosti PlanRadar.
Nástroj je poháněn špičkovou technologií a vzhledem k tomu je jeho využití naprosto snadné. V praxi to vypadá tak, že stavební týmy prochází staveništěm s 360° kamerou připevněnou na helmě a “SiteView” zajistí vše ostatní. Pořízené snímky jsou automaticky ukládané do aplikace a připravené k opětovnému prohlédnutí v PlanRadaru přímo ve dvourozměrných výkresech a plánech. Díky tomu je možné přesně a efektivně dokumentovat postup výstavby; navíc porovnáním snímků v čase lze odhalit případné odchylky a nedodělky.
„SiteView zkracuje potřebnou dobu pro obhlídku na staveništi a současně urychluje týmovou spolupráci díky kompletnímu přehledu o stavbě, a to i na dálku. Panoramatické fotografie poskytují vizuální dokumentaci k realizovaným pracím a tím zajišťují naprostou transparentnost projektu. Školení pracovníků je přitom minimální. Uživatelé PlanRadaru jednoduše nastaví v aplikaci výchozí bod prohlídky v 2D plánu a po jejím skončení na závěr stisknou stop. Naše sofistikované algoritmy se již postarají o zbytek,“ vysvětluje Clemens Hammerl, produktový ředitel společnosti PlanRadar.
“SiteView” využívá technologie SLAM (simultánní lokalizace a mapování), při které může zařízení vytvářet „mapu“ okolí a současně se v ní orientovat v reálném čase. Stejná technologie se používá k pohonu automobilů bez řidiče či k průzkumu neznámých prostředí, ve kterých se ve stejný čas pohybuje. V PlanRadaru zaznamenává cestu staveništěm na digitálním stavebním plánu. Celý proces usměrňují vhodně zvolené algoritmy, které neustále upřesňují sekvenční data k určení polohy a trasy. Ta je následně zaznamenána do plánu pomocí algoritmů počítačového vidění napojeného na umělou inteligenci, jež integruje další odhady vzdálenosti a přesnou lokalizaci.
Zásadním přínosem “SiteView” je, že projektovým týmům poskytne detailní 360° přehled o vykonávaných pracích a jejich pokroku ve snadno použitelném rozhraní. Umožní propojit veškeré procesy na jednom místě, čímž posune platformu od PlanRadaru na další úroveň. Takto transparentní přístup k informacím do budoucna pomůže předcházet jakýmkoliv nedorozuměním a eliminovat případné spory.
Uvedení funkce “SiteView” je pouze začátkem. Brzy na ni navážou další vylepšení: ať už jde o integraci technologie BIM anebo možnost zadávání jednotlivých tiketů neboli online poznámek přímo k panoramatickým snímkům.
TS
Podobné zprávy
Plzeň upravila prostor pře zimním stadionem
Objízdné trasy okolo Mníšku se dočkají oprav. Liberecký kraj na ně přispěje obci
Technická studie napoví, kudy přesně povede VMO na jihu Brna