Linka Viking Line mezi Helsinkami a Stockholmem začala v polovině ropné krize v 70. letech 20. století, ale přesto začala rychle. Trasa, která již obsloužila 45 milionů cestujících, byla klíčovým hráčem při vytváření turistického a později zážitkového průmyslu ve Finsku. „Námořní doprava, která spojuje centra těchto hlavních měst, je velmi důležitá pro cestovní ruch a vitalitu Helsinek i pro atraktivitu města,“ říká Juhana Vartiainen, starostka Helsinek.
Služba Viking Line v Helsinkách začala v červenci 1974, kdy Viking 5 poprvé zamířil z helsinské čtvrti Katajanokka do přístaviště Stadsgårdshamnen v centru Stockholmu. Zároveň byla zahájena trasa mezi oběma hlavními městy.
„Obsluha z jednoho centra města do druhého byla naší komparativní výhodou už tehdy a je tomu tak dodnes. Naše helsinská trasa měla hned v prvních letech velký úspěch. V 70. letech bylo Švédsko pro Finy ještě exotickým místem, kde lidé hledali západní vlivy i máslo a cukr. V bezcelních kioscích bylo možné zakoupit alkohol, tabák a sladkosti osvobozené od daně a cla. Dnes tato trasa primárně slouží cestujícím, kteří si chtějí užít výletní plavbu, stejně jako stále trendy Stockholm,“ poznamenává Johanna Boijer-Svahnström, senior viceprezidentka korporátní komunikace Viking Line.
Za pět desetiletí helsinská trasa obsloužila 45 milionů cestujících, což z ní dělá významnou součást helsinského cestovního ruchu. V současné době přibližně třetinu cestujících na trase tvoří Švédové, kteří navštíví město na jeden den. Podíl zahraničních turistů rovněž opět roste a pro cestovní ruch v Helsinkách je důležitá možnost zažít Stockholm i Tallinn prostřednictvím dobrých námořních lodních spojení.
„ Pravidelná osobní a výletní doprava mezi Helsinkami a Stockholmem je zásadní pro cestovní ruch, vitalitu a atraktivitu Helsinek. Propojení mezi Helsinkami a Stockholmem také posiluje kulturní vazby mezi oběma hlavními městy. A mnozí z nás cestovali na pracovní cesty v obou směrech na plavidlech Viking Line,“ poznamenává Juhana Vartiainen , starostka Helsinek.
Od ropné krize po boom spotřeby
Roky, během kterých byla zřízena trasa Helsinky-Stockholm, se vyznačovala velkým sociálním otřesem: emigrace do Švédska byla na vrcholu na počátku 70. let, ale zhroutila se v roce 1973 se začátkem ropné krize.
„ Na začátku 70. let jsme zacílili naše služby na rodiny, které se přestěhovaly do Švédska, a nabídli jsme jim levnou a rychlou dopravu na druhou stranu Finského zálivu. V souvislosti s ropnou krizí se zhroutila masová imigrace do Švédska a těžiště dopravy se přesunulo z dopravy na cestování na dovolenou. S urbanizací rodiny, které se přestěhovaly do metropolitní oblasti Helsinek, začaly chtít strávit dovolenou ve Švédsku a naše nová trasa z Helsinek do Stockholmu tuto novou potřebu splnila. Stravování formou bufetu, zábava a nákupy se staly součástí plavby. Zrodil se koncept okružních plaveb a místo trajektů pro auta se začalo mluvit o výletních lodích,“ říká Risto Peltola , který 40 let vedl marketing ve Viking Line.
Na počátku 80. let, kdy finská ekonomika i obliba okružních plaveb rostly, představila Viking Line na trase nový pár plavidel Viking Saga a Viking Song. Poprvé byla všem cestujícím nabídnuta kabina. Již v roce 1985 bylo spuštěno další nové plavidlo na trase. M/S Mariella, postavená v loděnici Perno ve Wärtsilä, byla první skutečnou výletní lodí společnosti. Stavba její sesterské lodi Olympia byla dokončena v následujícím roce.
„ Na Marielle a Olympii bylo všechno nové – byly tam gurmánské restaurace a špičková zábava. Byly tam mořské plody a také akvárium, ze kterého si lidé mohli vybrat svého humra. Tématických týdnů bylo mnoho: indonéské týdny, maďarské týdny a řecké týdny, které nabízely něco exotického pro Finy, kteří tehdy ještě moc necestovali. Během prvních letních měsíců Mariella se počet cestujících v naší dopravě v Helsinkách zvýšil téměř o třetinu,“ říká Johanna Boijer-Svahnström.
Koncem 80. let byla na helsinskou trasu spuštěna Popelka, rovněž postavená v Pernu. Plavidlo, ještě větší a lepší verze svých předchůdců, se stalo legendárním plavidlem zábavy, které přivedlo na pódium špičkové umělce od Pauly Koivuniemi a Dannyho po Toto Cutugno a Rickyho Martina .
„ V 90. letech jsme přešli z dovolenkového průmyslu na zážitkový průmysl s důrazem na zábavu a vytváření sociálních kontaktů. Počet samostatně žijících lidí ve Finsku a Švédsku nadále rostl a nezadaní se stali nejdůležitější cílovou skupinou pro Popelčiny zábavní plavby,“ říká Risto Peltola.
S Popelkou, nyní pod finskou vlajkou, jsme měli opět každodenní odjezdy
Poslední velký otřes na trase zažil na jaře 2020, kdy pandemie Covid zcela zastavila lodní dopravu mezi Helsinkami a Stockholmem. Gabriella společnosti Viking Line byla prvním plavidlem, které se vrátilo do provozu na trase v červenci 2021 – po téměř roce a půl odstávce.
Každodenní provoz Viking Line mezi Helsinkami a Stockholmem je v provozu od začátku března tohoto roku, kdy byla Popelka, která se plavila ve švédské výletní dopravě 20 let, změněna pod finskou vlajku a vrátila se do svého původního kotviště ve Skatudden v Helsinkách.
„Posledních několik let bylo výjimečných a bylo fantastické mít Popelku zpět v Helsinkách a u příležitosti 50. výročí cesty. Investovali jsme devět milionů eur do renovace plavidla a naši zákazníci s nadšením vítali Popelku. Společně s trasou z Turku je pro nás každodenní spojení švédské a finské metropole stále opravdu důležité,“ dodává Johanna Boijer-Svahnström.
Následující plavidla sloužila na trase Helsinky-Stockholm
- Viking 5 1974–1980
- Viking 6 1974–1980
- Vikingská sága 1980–1986
- Viking Song 1980–1985
- Mariella 1985–2020
- Olympia 1986–1993
- Popelka 1989–1994, 2024–
- Isabella 1994–1995
- Gabriella 1997– doposud
Podobné zprávy
Neste, KPI OceanConnect a Global Energy spolupracují na první dodávce Neste MY Renewable Diesel do námořního sektoru v Singapuru
Wärtsilä Gas Solutions bude optimalizovat operace zkapalňování pro pět přepravců GasLog LNG
Středočeská záchranka si pořídí člun pro zásahy na Vltavské kaskádě