Transport Minutes ®

Dopravní zpravodajství se zaměřením na zahraničí

Čtvrtá elektrická jednotka KISS ZSSK v provozu

Jednotka KISS Slovenských drah na trati Bratislava - Trenčín. Autor ZSSK

Jednotka KISS Slovenských drah na trati Bratislava - Trenčín. Autor ZSSK

první třída v jednotce KISS od výrobce Stadler. Autor ZSSK
první třída v jednotce KISS od výrobce Stadler. Autor ZSSK

Bratislava, Slovensko – Železniční společnost Slovensko (ZSSK) spouští do ostrého provozu čtvrtou moderní patrovou elektrickou jednotku typu 561 KISS. Už dnes, 2. srpna 2024 se tímto zcela novým čtvrtým vlakem KISS mohou cestující přejet na trati z Bratislavy do Trenčína. Uvedení do provozu přichází po důkladné opravě vlaku, který byl během pobytu ve VÚŽ Velim v Česku následkem nehody poškozen.

Reklamy
Sleduj nás na telegramu. Máš zprávy ihned po vydání a nic ti neunikne.

„Od uvedení prvních tří nových elektrických jednotek typu KISS do provozu najela vozidla celkem již více než 372 tisíc kilometrů, přičemž denní průměr na jedno vozidlo je až 726 kilometrů. Za tu dobu přepravili celkem přes 1,3 milionu cestujících, což představuje téměř 10 tisíc lidí za den. Moderní vlaky jako tato vozidla typu KISS jsou pro nás důležitou prioritou a hlavním pilířem nové strategie Železniční společnosti. Modernizace flotily národního dopravu je klíčovým krokem na cestě ke zlepšování kvality a komfortu našich služeb, což napomáhá ke zvýšení atraktivnosti železniční dopravy pro širokou veřejnost. Tyto nové jednotky přinesly našim cestujícím ještě lepší zážitek z cestování a přispěly k rozvoji železniční dopravy na Slovensku,“ uvedl Peter Helexa, generální ředitel Železniční společnosti Slovensko.

druhá třída v jednotce KISS od výrobce Stadler. Autor ZSSK
druhá třída v jednotce KISS od výrobce Stadler. Autor ZSSK

Tři elektrické patrové jednotky typu KISS národní dopravce uvedl do provozu již 15. února 2024 během tiskové konference na železniční stanici v Nových Zámcích. Od té doby spolehlivě slouží na tratích Bratislava – Nové Zámky a Bratislava – Trenčín, kde dennodenně přepravují tisíce spokojených cestujících.

Reklamy

Vozidla typu KISS, vyrobená společností Stadler, jsou důležitou součástí modernizace flotily ZSSK. S kapacitou více než 600 míst k sezení a maximální rychlostí až 160 km/h představují významný krok vpřed ve zlepšování komfortu a efektivity železniční dopravy na Slovensku. Čtvrtý KISS bude nasazen na vytížené trati, díky čemuž posílí cestovatelský zážitek pro naše cestující.

Základní charakteristika nových jednotek typu KISS E.MU6

  • Jednotky mají patrové provedení.
  • Z celkem 611 míst k sezení je 30 míst v 1. a 552 míst ve 2. třídě a 29 sklopných sedadel.
  • Disponují moderním informačním systémem:
  • akustický systém (vnější/vnitřní),
  • vizuální systém (čelní, boční a interiérové ​​LCD panely),
  • Wi-Fi,
  • kamerový systém,
  • systém počítání cestujících.
  • Jsou uzpůsobeny pro přepravu imobilních cestujících, tedy pro osoby se zdravotním postižením a osoby se sníženou pohyblivostí, zohledněním technických specifikací interoperability (dále TSI PRM) – nástup do EJ, místo pro doprovod, WC buňka – a také disponují přebalovacím pultem pro kojence. Všechny WC buňky (1x TSI PRM + 3x standardní) jsou s uzavřeným vakuovým systémem a jsou vybaveny protimrazovou ochranou.
  • Jsou uzpůsobeny pro bezbariérový nástup z nástupiště ve výšce 550 mm nad temenem kolejnice, dvojice výsuvných schůdků je ve všech nástupních dveřích určena pro pohodlný nástup z níže položených nástupišť od 250 mm nad temenem kolejnice.
  • Nástupní prostor pro cestující s omezenou pohyblivostí na invalidním vozíku je vybaven manuální skládací rampou, která je použitelná při nástupištích ve výšce 220 mm až po 550 mm nad temenem kolejnice.
  • Jsou klimatizovány s prostorovým chlazením/ohřevem (ohřev i podlahový).
  • Umožňují přepravu minimálně 15 ks kol (kombinace držáků a napínacích pásů).
  • Možnost vícečlenného řízení minimálně dvou EJ.

TZ ZSSK

O autorovi

Discover more from Transport Minutes ®

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading