Federální vláda a kantony podporují regionální dopravu miliardami. Finanční kontrola kritizovala dnešní systém po dotačních skandálech. Je neefektivní a dává regionální politiku nad ekonomické hledisko.
Švýcarsko má regionální veřejnou dopravu, která je v evropském srovnání mimořádně dobrá. Zatímco sousední země v posledních desetiletích odstavily řadu regionálních a místních tratí, v této zemi to zůstalo výjimkou. Hustý systém má ale svou cenu: federální vláda a kantony nyní objednávají a dotují regionální osobní dopravu částkou 2 miliardy CHF ročně – a trend stoupá. Ve vztahu k celkovým federálním výdajům náklady neúměrně rostou.
Švýcarský federální kontrolní úřad (SFAO) to také připisuje nedostatečné konkurenci a tlaku na náklady. Píše to ve zprávě, kterou zveřejnila v pondělí. Veřejný sektor dnes oceňuje přímo objednané služby. To zabrání uzavření nebo sloučení ztrátových dopravních společností, kritizují autoři.
Příkladem jsou Appenzeller Bahnen (AB) a Frauenfeld-Wil-Bahn (FWB). Ačkoli AB podniká v FWB od roku 2003, donedávna existovaly paralelní struktury se dvěma představenstvy. Teprve v tomto roce se obě společnosti rozhodly sloučit. I přes fúze existovala v západním Švýcarsku stále řada malých železnic.
Podle inspektorů existuje riziko, že v dnešním procesu zadávání zakázek se místo toho, aby byly založeny na levnějších alternativách, uvažuje o regionální politice ohledně ekonomické efektivity. Přechod z nerentabilních železničních tras na autobusy bude obtížnější. Pokusy o to ve Švýcarsku ve skutečnosti opakovaně selhaly kvůli místnímu odporu.
Nabídky místo ocenění
Podle SFAO bylo možné zvýšení účinnosti dosáhnout pouze zásadní reformou. Jak to u autobusových linek někdy bývá, veřejný sektor by měl stále více pracovat s nabídkovými řízeními. Ty by měly zahrnovat nejen sítě tras, ale pouze jednotlivé trasy a umožnit efektivním společnostem dosahovat zisku. Taková reforma je však politicky obtížná, autoři doufají, že koronová pandemie povede ke změně názoru. Pokud jde o veřejnou dopravu, lidé rádi mluví o konkurenci. Krize však ukázala, že veřejný sektor nese riziko.
Pozadí příspěvku SFAO jsou skandály kolem nadměrných dotací pro PostBus, Bern-Lötschberg-Simplon-Bahn (BLS) a lucernskou dopravní společnost. Celkový pohled sdružuje informace z různých testovacích zpráv a snaží se identifikovat systematické slabiny v regionálním provozu. Federální vláda reagovala na případy zneužívání a předala parlamentu návrh reformy. Ale zda to skutečně vyřeší všechny problémy, je sporné.
Inspektoři také kritizují odlišné zájmy, které existují se stávajícím systémem. Majitelé dopravních společností (především veřejný sektor) chtěli nejlepší možné výsledky, které by mohly vést ke konfliktním cílům se zákazníky (také veřejným sektorem), kteří chtěli získat jejich služby za nejvýhodnějších možných podmínek. Skandál PostBus ukázal, co se stane, když společnost postaví zájmy vlastníka nad zákon. Inspektoři požadují, aby finanční cíle nebyly v rozporu s dotačními předpisy. Role vlastníka a kupujícího by měly být jasně odděleny.
Zpráva rovněž kritizuje nedostatečnou transparentnost nákladů a výnosů. Federální vláda a kantony jsou společně odpovědné za objednání dotované regionální dopravy. Tento složitý postup způsobuje velké administrativní úsilí. SFAO navrhuje, aby byly role odděleny a aby byl regionální provoz financován prostřednictvím finančního vyrovnání.
Inspektoři vidí potenciál ve spolupráci mezi dopravními společnostmi. Kvůli jejich velkému počtu a nedostatečné standardizaci by chyběly úspory z rozsahu a byly by zachovány nerentabilní struktury. Audit SFAO na čtyřech menších železnicích ukázal, že nejsou schopni dosáhnout potřebné bezpečnosti IT. Inspektoři obecně doporučují užší spolupráci. To se snadněji řekne, než udělá, jak ukazuje příklad z východního Švýcarska. Takže Südostbahn a Appenzeller Bahnen chtěly společně postavit novou dílnu v Herisau. Nyní budují vlastní budovu v Appenzellu na zelené louce.
Signál pro politiku
Zprávu SFAO je třeba chápat jako probuzení, než se parlament rozhodne nad návrhem reformy regionální dopravy. Federální rada přijala toto sdělení v červnu. Především chce optimalizovat současný systém a zajistit úpravy v účetnictví a dohledu. Federální úřad pro dopravu (FOT) píše, že různé návrhy SFAO nenalezly v konzultaci většinu. Tento systém je politicky nesporný u mnoha dopravních společností. Rovněž by bylo zamítnuto oddělení úkolů a soutěž s nabídkovými řízeními.
Obecně se zdá, že skepse vůči konkurenčním prvkům vzrostla také v dopravním odvětví od doby, kdy předsednictví převzala spolková radní SP Simonetta Sommaruga. Federální vláda se nedávno vyslovila proti liberalizaci mezinárodní dálkové dopravy, i když chce samostatně přijímat právní předpisy EU v dalších oblastech a udržet pozici SBB.
Kromě toho chce BAV udělit další národní dálkovou licenci přímo federálním železnicím. Během posledního obnovení licencí došlo ke sporu mezi BLS a SBB. SBB by měl na určitých trasách nadále spolupracovat s ostatními dopravci, jako je tomu v případě SOB na horské trase Gotthard.
Podobné zprávy
České dráhy nasazují ve vlacích Jihočeského kraje nové prodejní terminály pro pořízení jízdenek
České dráhy rekordně modernizovaly vozový park v minulém roce. V tom současném budou pokračovat
Pražský motoráček bude jezdit dalších pět let