V médiích se se setkáváme s narativem, že každý ví, že technické kontroly jsou jen na oko. Tak to třeba tvrdí nezávislý expert, jak se sám označuje, bývalý ředitel a současný podporovatel Transparency international pan David Ondráčka. Zní to hezky, ale těch bezmála 10% řidičů a majitelů aut, kteří na technické kontrole neprojdou z důvodu špatného technického stavu vozidla by asi nesouhlasilo, i když by si to možná přáli.
Jenže právě proto, že technické kontroly fungují, nedochází v Česku k téměř žádným nehodám z důvodu špatného technického stavu vozidla. Na rozdíl od jiných zemí, kde technické kontroly buď nejsou vůbec nebo vskutku jen formální. Třeba v takovém Polsku, o kterém by pan Ondráčka a jemu podobní řekli, že tam už se řidiči s STK mafií vypořádali, projde technickou kontrolou téměř 100% vozidel. A jejich reálně špatný technický stav dělá problémy i na našich silnicích. Někteří řidiči by jistě mohli jásat nad tím, že třeba v Rusku a na Ukrajině zrušili technické kontroly úplně, jenže stav jejich vozového parku je však tristní.
„Nechceme, aby se lidé báli jezdit na STK, ale musíme odvádět poctivou práci, a to znamená, že auto ohrožující bezpečnost nemůže projít,“ Luděk Šíp, STK ČR.
Rozhodně nevěřím nezávislosti pana Ondráčky a celého Transparency v otázce technických a emisních kontrol. Vyzdvihují práci ASEMu, organizace, která hájí a lobuje za byznys podnikatelské skupiny autoopravářů. Přičemž tentýž ASEM je finančním donátorem TI. Ale o takových věcech se mlčí, to by přece úplně nešlo dohromady s bojem za záchranu zdraví lidí. Jenže i to má háček.
Jak je to vlastně s podvody při měření emisí? V Česku máme asi 370 STK, ale také asi 1200 SME, tedy stanic měření emisí, které jsou v servisech a garážových autodílnách. Ano, jedna taková dílna třeba změří emise i náklaďákům, které k ní nejenže nemohou dojet, ale ani se vejít do prostoru garáže. Ale protože takové podobné emisní stanice jsou členy ASEM, pan Ondráčka a jemu podobní o nich nemluví.
Je třeba říci, že ministerstvo dopravy i po dlouhodobých intervencích ze strany profesních organizací STK řeší problémy s měřením emisí, a je to dobře. Ovšem ukazuje se, že tyto problémy jsou především v samostatných stanicích měření emisí, tam se nacházejí tzv. šidítka a technici přiznávají, že podvádí při měření. To je rozhodně potřeba řešit, pokud chceme zlepšit technický stav vozového parku v Česku. Ale to, že si podnikatelská lobby emisních stanic ASEM bere řidiče za rukojmí svého byznysového boje o peníze a vliv, považujeme za trestuhodné.
Dnes už víme, že stav vozového parku v Česku rozhodně není tak špatný, jak kampaň ASEMu v médiích tvrdí. Není to tak, že „náhodných“ 9 z 10 aut na silnicích neprojde měřením emisí při silniční technické kontrole. Auta jsou pečlivě předvybrána s očekáváním, že neprojdou. A je třeba si uvědomit, že měření na silnici je méně relevantní než ve stanicích měření emisí, proto by za to řidič neměl platit pokutu. Je to nespravedlivé a systémově špatné. Nakonec je na místě upozornit nezávislé experty, že při silničních technických kontrolách se závady, které jdou na vrub STK téměř nevyskytují.
Podobné zprávy
Poslední stavbou roku 2024 zprůjezdněnou je most ve Zlobicích
Yutong Bus dodává 500 kusů nové dodávky V6 do Latinské Ameriky
Bezpečnost je největší luxus – vlajková loď Chery TIGGO 9 debutuje na světovém trhu