Transport Minutes ®

Dopravní zpravodajství se zaměřením na zahraničí

Corriere della Sera: Lufthansa má zájem koupit LOT?

Foto Lufthansa

Foto Lufthansa

Poté, co Lufthansa splatí veřejnou pomoc a po pandemii se nachází v nové realitě, může se německý letecký gigant brzy vydat na lov, aby převzal menší nebo středně velké letecké společnosti v Evropě, analyzuje italský Corriere della Sera v ekonomické příloze. L’Economia. Mezi subjekty, o jejichž akvizici by měla skupina Lufhansa zájem, jsou zmíněny LOT Polish Airlines.

Národní dopravce, dominantní letectvo první volby v regionu střední a východní Evropy (CEE) nebo iniciativa Three Seas Initiative, jejíž oblastí zájmu jsou v posledních letech takové aerolinky jako Nordica Airlines nebo Condor Airlines, zásadní prvek při budování dalšího programu pro letecký průmysl, který ztělesňuje národní ambice, tedy Centrální komunikační port – takto uvažuje a říká o LOT Polish Airlines současné vedení společnosti.

Reklamy
Sleduj nás na telegramu. Máš zprávy ihned po vydání a nic ti neunikne.
Reklamy

V úplně jiném kontextu se LOT objevil v úterním (16. listopadu) vydání italského deníku, největšího nákladu deníku. Polský dopravce by byl vedle několika dalších v Evropě potenciálním cílem nákupních plánů skupiny Lufthansa, která před několika dny oznámila splacení veřejné podpory. a proto se bude moci stát hráčem v nevyhnutelném procesu konsolidace leteckého průmyslu v Evropě, tvrdí většina leteckých expertů.

„La polacca LOT“

„LOT je vlajkový dopravce Polska patřící do Star Alliance. Jeho flotilu 73 letadel tvoří hlavně Boeing a Embraery. Varšavské centrum LOT je nejen geograficky blízko Německu, ale také se nachází v oblasti, kde by v posledních letech mohla většina populace zaznamenat nárůst hrubého domácího produktu (HDP) na hlavu,“ připomíná Leonard Berberi, autor knihy článek v Corriere della Sera s tím, že stále více Poláků cestuje především za turistickými účely, což potvrzují cestující z Polska do Středozemního moře, na Dálný východ nebo do Severní Ameriky.Zdroje Lufthansy, citované italským deníkem, potvrzují, že pro německého leteckého giganta byl LOT již léta potenciálním cílem převzetí, a to i kvůli nízkým mzdovým nákladům, ale hlavní překážkou v jeho realizaci je „protekcionismus“ místní vlády, která se „obává, že ztratí své ústřední postavení v evropském systému rovnováhy,“ píše Corriere.

Čtyři další vlajkové letecké společnosti zájmu Lufthansy

LOT není jediným národním dopravcem, o jehož koupi by měla skupina Lufthansa zájem. Podle Corriere jsou na stole Carstena Spohra, prezidenta Lufthansy, čtyři další otevřené složky se jmény dopravců: Ita Airways, TAP, SAS a Aegean. Všechny tyto letecké společnosti nabízejí německé letecké společnosti významné příležitosti: TAP, kromě toho, že je leteckou společností ze země, která se sama stává stále oblíbenější turistickou destinací, je vstupní branou do Jižní Ameriky a velké části Afriky a také umožňuje letecké operace do Severní Ameriky. S ekonomickými úzkotrupými letadly nové generace, jako jsou Airbusy A321XLR. SAS má významný podíl na bohatém severoevropském trhu, kde je zimní cestování populární.

Mnoho potenciálních výhod by přineslo převzetí Ita Airways, nástupce Alitalie, Lufthansou. Na čele žebříčku žádaných kupců italského dopravce je také Lufthansa, což potvrdily zdroje Corriere v tamních úřadech, dohodu však narušuje neochota německého giganta vyhovět požadavkům italských politiků a odborů.

Corrier analýza také naznačuje, že Lufthansa může být v pokušení převzít jednu z největších nízkonákladových leteckých společností z Evropy: easyJet nebo Wizz Air. Skutečnost, že by jednoho z těchto průvodců mohl v příštích 2-3 letech převzít německý letecký gigant, nedávno naznačil Michael O’Leary, generální ředitel skupiny Ryanair. Je také možné, že pokud easyJet bude souhlasit s kroky Wizz Air v tomto směru, stanou se oba dopravci součástí stejné skupiny.

Zahajovací sezóna pro akvizice?

Zatímco zařazení Corriere della Sera LOT na seznam potenciálních subjektů, které mají být převzaty, mohou různí lidé číst různými způsoby, z hrdosti na to, že potenciál polského dopravce byl oceněn, když k analýze přistupují s rezervou. K hněvu, že kdokoli může naznačit, že polský národní šampion může padnout do německých rukou, by samotná skutečnost předčasného splacení veřejné pomoci Lufthansou měla otevřít diskusi o budoucnosti leteckého průmyslu v Evropě.

Již před pandemií většina analytiků poukazovala na značnou fragmentaci leteckého trhu v Evropě s více než 50 skupinami a leteckými společnostmi. Z čistě obchodního hlediska je tato roztříštěnost bezprecedentní, zejména ve srovnání s jinými odvětvími ekonomiky, jako je například telekomunikační trh.

Pandemie s sebou na jednu stranu přinesla složitou situaci pro celý letecký sektor, na druhou stranu dočasně zastavila probíhající proces konsolidace průmyslu v Evropě. Dlouhodobý trend však zůstává nezměněn – akvizice se zdají nevyhnutelné a spolu s postupnou rekonstrukcí leteckého provozu budou ze strany některých hráčů z leteckého sektoru přijímána opatření s cílem získat tímto způsobem co největší podíl na trhu. Pozice tvůrců hry budou ty aerolinky, které ještě před pandemií měly více peněžních zdrojů a lepší finanční kontrolu a během pandemie se buď vyhnuly nutnosti žádat o veřejnou pomoc, nebo ji dokázaly rychle splatit. Pro ostatní letecké společnosti, dodatečné zadlužení získané od vlád představuje vážnou výzvu do budoucna také proto, že je v současnosti vylučuje z aktivní účasti na procesu konsolidace trhu.

„Oživení sektoru povedou aerolinky s nejlepší ziskovostí a nejsilnější tržní pozicí v čele s Ryanair PLC, Wizz Air Holdings Plc. a easyJet Plc, které posílí svou pozici na trhu využitím obtíží konkurence. Aerolinky podporované vládami, jako je Deutsche Lufthansa AG a Air France-KLM SA, budou potřebovat více času na obnovu svých operací, ale udělají to rychleji než menší dopravci “- analytici společnosti Scope Ratings předpovídali na začátku tohoto roku oznamující, že mezi leteckými společnostmi v Evropě budou velcí vítězové a velcí poražení. Mnohé nasvědčuje tomu, že se splácením veřejné pomoci Lufthansou lze sezónu převzetí v Evropě považovat za otevřenou.

O autorovi

Discover more from Transport Minutes ®

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading