Vznik nové nebezpečné mutace v koronaviru způsobující COVID-19 vyvolává obavy v dalších zemích. Letectví se obává dalekosáhlých omezení a zákazu letů v celosvětovém měřítku. Nové zákazy se již týkají Jižní Afriky, ale mohou jít ještě dál?
V pátek (27. listopadu) americká administrativa oznámila částečné uzavření hranic. Od pondělí (29. listopadu) nebudou cestující do USA vpuštěny z osmi zemí Jihoafrické republiky, tedy z Jihoafrické republiky, Botswany, Zimbabwe, Namibie, Lesotha, Eswatini, Mosambiku a Malawi. Zákaz se bude týkat cestujících, kteří nejsou občany USA a nemají právo trvalého pobytu a posledních 14 dní pobývali ve výše uvedených zemích.
Předpisy budou platit od pondělního poledne až do odvolání. V USA zatím nebyla zjištěna žádná nová varianta koronaviru.
Americké úřady se nerozhodly zakázat lety do této oblasti světa ani občanům USA, ani lidem s trvalým povolením pracovat v těchto afrických zemích. Rychlé rozhodnutí Joea Bidena bylo překvapením pro aerolinky, které měly málo času na reakci. Splnění nových požadavků by ale nemělo být příliš složité a pro dopravce nebude mít ani dalekosáhlé důsledky – africký trh a vlastně ani spojení s JAR pro ně nejsou klíčové. United Airlines oznámila, že již plánované lety budou uskutečněny.
Evropa s omezeními. EU reaguje
O tucet hodin dříve rozhodlo o zákazu letů Spojené království. V tomto případě byly pozastaveny příjezdy z Jižní Afriky, Namibie, Zimbabwe, Botswany, Lesotha a Eswatini.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že se EU pokusí zastavit leteckou dopravu z jihoafrického regionu. „Komise v úzké spolupráci s členskými státy navrhne použít nouzovou brzdu k zastavení letů z jihoafrického regionu z důvodu obav.
Jednání na toto téma pokračovala celý pátek a mnohé nasvědčuje tomu, že na evropské úrovni bude zaveden patřičný zákaz. Některé členské státy však nečekají na formalizovaná rozhodnutí a přijímají vlastní řešení – zákaz cestování pro osoby pobývající v šesti afrických zemích již zavedl mj. Itálie, Česká republika, Francie či Německo a Rakousko.
Svět zavádí omezení, IATA vyzývá k opatrnosti
Po prvních rozhodnutích o omezení letů či možnosti vstupu na území zemí se rychle začala objevovat nová, mimo USA a Evropu. O nových omezeních už rozhodla Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko, Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a další. Tento seznam se pravděpodobně velmi rychle rozroste.
Vlády reagují na nebezpečí nové varianty koronaviru v nouzovém režimu, který mezi cestovateli vyvolává strach. Musíme co nejdříve stavět na zkušenostech z posledních dvou let, abychom mohli přejít ke koordinovanému přístupu založenému na důkazech a nalézt bezpečné alternativy k uzavření hranic a karanténě, uvedl generální ředitel IATA Willie Walsh v prohlášení dostupném na sociálních sítích. Dodal, že omezení letů není dobrou dlouhodobou ochranou před novými variantami koronaviru.
V současné situaci, Omikron, protože se tak jmenuje nová varianta koronaviru, se věc komplikuje. Jihoafrická republika a její sousedé dosud prošli pandemií relativně snadno, ale pouze malá část populace byla očkována a jejich zdravotní systémy nemusí být připraveny na novou vlnu onemocnění větší než ty předchozí.
Dá se tedy očekávat, že lety mezi ostatními kontinenty, pokud se tam koronavirus nevyvine extrémně dynamicky, budou i nadále probíhat na základě současných pravidel, tedy testů, COVID pasů a karantény, a omezení se budou týkat i lidí cestujících z Afriky.
Omicron v útoku
Varianta B.1.1.529 byla poprvé uznána 11. listopadu v Botswaně. O tři dny později byl potvrzen u pacienta z Jižní Afriky. Ve stejný den byla v Hongkongu diagnostikována také osoba cestující z Jižní Afriky. V pátek (26. listopadu) se Světová zdravotnická organizace (WHO) rozhodla pojmenovat novou variantu koronaviru způsobujícího COVID-19 Omikron – z patnáctého písmene řecké abecedy. Získala také značku VOC (varianta obavy), variantu, která vyžadovala zvláštní pozornost. Toho dne bylo celosvětově stále méně než 100 zdokumentovaných případů infekce tímto kmenem.
Vědci studující mutantní verzi viru zdůrazňují, že jde o variantu, která obsahuje mnoho změn, které byly pozorovány dříve, a nové mutace dohromady. Z výzkumu jihoafrických vědců již víme, že více než 30 těchto mutací bylo nalezeno v prošpikovaném proteinu – struktuře, kterou virus používá k tomu, aby se dostal do napadených buněk. Jsou nejvíce znepokojující, protože mohou naznačovat jeho zvýšenou odolnost vůči aktuálně podávaným vakcínám.
Tato možnost byla obviňována z rychlého nárůstu nemocnosti a úmrtnosti v jihoafrické provincii Gauteng. Poměrně rychle byl také detekován v sousedních zemích a v Belgii, Hongkongu a Izraeli mezi lidmi, kteří nedávno pobývali v jihoafrických zemích.
Reakce je tak nervózní, protože pokud by tato varianta byla ještě infekčnější než delta a ještě odolnější vůči očkování, mohli bychom přijít o část úspěchu, kterého jsme již dosáhli, tedy o jasné snížení počtu úmrtí díky očkování – řekl Expert Nejvyšší rady v Polsku v rozhovoru s TVN24, doktor Paweł Grzesiowski pro COVID-19. To stejné později opakovala celá řada dalších vědců po celém světě s výjimkou těch z ČR.