Transport Minutes ®

Dopravní zpravodajství se zaměřením na zahraničí

Tradiční menší prodejci končí, válcují je velké řetězce. Někteří nejsou žádoucí, aby něco pro místní otevřeli

Nože, hrnce, formy na pečení nebo žárovky nahradí plněné bagety, věnečky a cukrovinky zase pivo. Nabídka podniků v centru se mění. Legendární domácí potřeby Cimrman v Masarykově ulici střídá pobočka Bagueterie Boulevard. Podobný osud potkal také prostor po cukrárně U Čtyř mamlasů v přízemí stejnojmenného domu na brněnském náměstí Svobody.
Podle urbanisty a architekta Petra Hrůši není dobře, pokud se skladba obchodů v centru řídí jen podle trhu. „Centrum by měli plnit především lidé, co tam bydlí, a neměli by být nucení z něj odjíždět někam do supermarketů na periferii. Malé provozovny z konkurenčních důvodů končí, paradoxně je ale lidé začínají víc vyhledávat a navštěvovat,“ sdělil. Podle něj by různorodost nabídky mohly v budoucnu regulovat město nebo městské části.
Reakce na změny v centru se mezi Brňany různí. Části z nich vadí, že tradiční prodejny mizí. „Je velká škoda, že když jdu teď po České nebo po Masarykově, tak jsou všude už jen samé oděvy. Centrum se hodně změnilo,“ stěžoval si třeba Lubomír Strážnický.

Reklamy
Sleduj nás na telegramu. Máš zprávy ihned po vydání a nic ti neunikne.

Někteří dotázaní od centra naopak vyžadují bohatou nabídku restauračních podniků. „Pivnici vítám, protože taková místa navštěvuji nejčastěji. Nepřijde mi, že by nově vzniklé podniky měnily ráz centra. Na nákup do středu města nechodím, domácí potřeby také nakupuji mimo něj,“ připustil David Růžička.
Cukrárna U Čtyř mamlasů na náměstí Svobody před čtyřmi lety skončila kvůli vysokému nájmu. Nedaleko měl knihkupectví také Šimon Ryšavý, který skončil ze stejných důvodů. „Je mi to moc líto, že mizí zavedené obchody. Změny se dějí poslední dobou velmi rychle. Ráz města mi připadá multikulturní, což je sice fajn pro cizince, ale mnozí, zvlášť starší Brňáci, to nesou těžce,“ zamyslel se muž.
Podle ekonoma Lukáše Kovandy působí rostoucí ceny nájmů problémy menším prodejcům i ve vyspělejších ekonomikách. „Prodejny s nižšími maržemi neustojí nárůst cen nájmů. Je třeba říct, že je to přirozený stav. Ani v zemích s vyspělými ekonomikami a jejich hlavních městech, jako je třeba Londýn nebo New York, lidé nenaráží na menší železářství nebo domácí potřeby. Většinou jsou tyto prodejny na periferii města či za ním, kde je to cenově únosnější,“ zhodnotil hlavní ekonom Czech Fund Kovanda.

Reklamy

Asurdita, která ovlivní kde bude a jestli vůbec?

Snaha společnosti Bus Ticket,s.r.o. se sídlem v Praze, kdy v centru Brna chtěla otevřít prodejnu s prodejem jízdenek, letenek současně s tím cukrárnu, kavárnu a pekařství s prodejnou tisku dostává neúměrnou hranici absurdity. Chtějí tento projekt i v jiných městech, než je Brno, ale přitom financování ze strany Komerční banky proč toto odmítnuli financovat je doslova šokující. Totožný projekt v Praze byl schválený.  Mělo zaměstnávat 6 lidí nejméně a to v centru města. Dle odpovědné vedoucí za financování v bance však nikdo nekupuje zákusky, to prý kupují jenom blázni, tak stejně platí o pečivu, ale i nejenom o tom, když mělo dojít na schvalování projektu, který nyní je v nejasných bodech, jestli bude v Brně, nebo uteče mimo město, kde dle radních města není moc žádoucí, mohl by přetáhnout zákazníky nákupních center a to se jim moc nelíbí, možná i tak vedení pobočky Komerční banky na Náměstí Svobody, proč se snaží tento projekt, jako jeden z mála potopit za každou cenu. Na otázky redakce do dnešního dne (14 dní nedošla odpověď).
Zaručili se za něj i dopravní společnosti, včetně státních institucí, leč marně. Dva brňáci co mohli udržet život v centru města, tak nyní jsou odhodlání odejít podnikat do Rakouska, kde už ve Vídni se začali zajímat o tento hybridní projekt a jsou ochotní jej financovat s velkou ostudou pro Českou republiku a nejenom tu. Včetně ostudy pro banku, kde pracuje neodborná pracovnice. Dle vyjádření ČNB, nemá odbornost ani certifikáty odbornosti pro cestovní ruch, jak se vyjádřili. Byla to tak jedna z moc mála domácích firem, která měla zájem a snahu o udržení života v centru města a přitom obnovit to co už tu bylo a skončilo pro jednání politiků na radnici Brna střed.

V centru Brna takto během roku 2019 skončilo díky lokálním politikům 37 prodejen a dalších 5 už v prvních dnech roku 2020. Dá se však očekávat, že z centra města všichni odcházejí na okraj města, nebo mimo město, kde jsou více vlídní místní k těmto prodejnách, které nyní chybí v centru města.

Brněnská Drbna
redakce Transport Minutes

O autorovi

Discover more from Transport Minutes ®

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading