Pelješacký most o délce 2,4 kilometru vede z chorvatské pevniny na poloostrov Pelješac, který přechází do jižní části chorvatského pobřeží vklíněného mezi Jaderské moře a Dinářské vrchy. V Chorvatsku v úterý slavnostně otevřelo dlouho očekávaný most spojující jižní část jeho jadranského pobřeží se zbytkem země, přičemž obchází úzký pás území Bosny a Hercegoviny. Informuje o tom agentura AFP.
Pelješacký most o délce 2,4 kilometru vede z chorvatské pevniny na poloostrov Pelješac, který přechází do jižní části chorvatského pobřeží vklíněného mezi Jaderské moře a Dinářské vrchy. Oslavy související s otevřením mostu probíhaly již od úterního rána. Doprovázela je různá hudební vystoupení, ale například i závody lodí. Na místě se ještě před slavnostním projevy chorvatského premiéra Andreje Plenkoviče a prostřednictvím telemostu i čínského premiéra Li Kche-čchianga, jelikož most postavila čínská státní firma China Road and Bridge Corporation, shromáždily desítky zvědavců, kteří se chtěli po mostě projet.
“ Tento most představuje sjednocení Chorvatska, spojení jihu se severem ,“ řekl 45letý Ivan z chorvatského Splitu, který na úterní ceremonii přicestoval z ciziny. Stavbu mostu na ceremonii, která se při této příležitosti v úterý konala i ve městě Dubrovník, vyzdvihl i chorvatský premiér Plenkovič. Jmenoval přitom výhody, které Chorvatsku most přinese ještě před vstupem do schengenské zóny. „Tento most není luxusem, je pro nás nezbytností… Toto je pro Chorvatsko úžasný den, “ řekl.
Nové dopravní propojení ukončí zdlouhavé čekání na bosenských hranicích, které bylo dosud nutné překročit dvakrát. Podle AFP jde o jeden z nejambicióznějších infrastrukturních projektů Chorvatska od vyhlášení jeho nezávislosti na bývalé Jugoslávii v roce 1991. Bosna a Hercegovina si po krvavém rozpadu jugoslávské federace zachovala přístup k pobřeží Jaderského moře, ale malý výběžek jejího území protíná území Chorvatska, v důsledku toho až dosud zbývalo přibližně 90 obyvatel. města Dubrovník, odříznutých od zbytku země.
Avizovanému otevření Pelješackého mostu však předcházelo několik problémů a sporů. Chorvatsko udělalo první kroky k realizaci mostu v roce 2007, ale o pět let později se projekt z důvodu rozpočtových omezení zastavil.
V roce 2017 vyčlenila Evropská unie, jejímž členem se Chorvatsko stalo v roce 2013, za tímto účelem 357 milionů eur, což představuje zhruba 85 procent všech nákladů. V roce 2018 byla na výstavbu mostu vybrána čínská firma – jde o první významnou čínskou účast na infrastrukturním projektu v této balkánské zemi, uvádí AFP. Bosenští představitelé si stěžovali, že most zkomplikuje námořní dopravu a zabrání velkokapacitním plavidlům vplout do Neumu – jediného přístavu Bosny a Hercegoviny. Záhřeb ve snaze urovnat tento spor nakonec souhlasil, že most bude vysoký 55 metrů, ačkoli to znamenalo nárůst nákladů.
AFP, TASR
Podobné zprávy
Yutong Bus dodává 500 kusů nové dodávky V6 do Latinské Ameriky
Bezpečnost je největší luxus – vlajková loď Chery TIGGO 9 debutuje na světovém trhu
Autobus Yutong T15E předvedl ve finské soutěži výjimečný výkon baterie a dojezd