360stupňová analýza vodíku jako lodního paliva a větrem podporovaného pohonu jsou nejnovější ze série zpráv studujících alternativní paliva a dekarbonizační technologie pro Evropskou agenturu pro námořní bezpečnost (EMSA) poskytnutých konsorciem pod vedením ABS, včetně CE Delft a Arcsilea.
EMSA se zavázala podporovat Evropskou komisi, členské státy, odvětví námořní dopravy a evropské přístavy při přechodu na uhlíkově neutrální lodní dopravu. V této souvislosti EMSA zahájila výzvu k sérii publikací, které mají poskytnout důkladný a neutrální pohled na nejslibnější alternativní paliva nebo technologie, které by mohly v nadcházejících letech nahradit fosilní paliva, aby bylo dosaženo cílů Pařížské dohody.
Zprávy prezentované na SMM 2024 v Hamburku zkoumaly dopad vodíkového a větrného pohonu na skleníkové plyny, udržitelnost, dostupnost, škálovatelnost, technicko-ekonomické aspekty, předpisy, rizika a bezpečnost.
„ABS je hrdá na to, že vede konsorcium, které poskytlo tento špičkový výzkum. Tato studie je výsledkem mnoha měsíců intenzivní činnosti s našimi partnery konsorcia a EMSA, která v konečném důsledku poskytuje komplexní pohled na potenciál vodíkového a větrem podporovaného pohonu,“ řekl Panos Koutsourakis, viceprezident ABS, Global Sustainability.
„Tento projekt nám dal příležitost analyzovat důležité možnosti, které sektoru umožní splnit nadcházející regulační požadavky na emise skleníkových plynů. Poskytnutím konzistentní analýzy různých možností s ohledem na jejich vhodnost, dostupnost, udržitelnost a dopad na náklady jsme chtěli sektoru poskytnout užitečné informace pro jeho rozhodovací proces,“ řekla Dagmar Nelissen, manažerka lodní dopravy ve společnosti CE Delft.
„Každá studie poskytla nové poznatky a pohledy na tyto slibné technologie, zejména v oblasti bezpečnosti, regulačních mezer a problémů s implementací, a jsme potěšeni, že můžeme přispět k této důležité práci,“ řekl Edwin Pang, zakladatel společnosti Arcsilea.
Víceletý projekt má za úkol dodat celkem šest zpráv, z nichž první se zaměřila na biopaliva a čpavek . Poslední dvě zprávy probíhají a budou zkoumat syntetická paliva a jadernou energii pro lodní dopravu. Vydání se očekává v průběhu roku.
Kromě toho ABS také spolupracuje s EMSA, Národní technickou univerzitou v Aténách (NTUA) a Fundación Valenciaport na dlouhodobé studii zaměřené na bezpečnost čpavku jako lodního paliva.