
© Airbus
Airbus, Kansai Airports a Kawasaki Heavy Industries (Kawasaki) podepsaly Memorandum o porozumění (MoU) ke studiu proveditelnosti vodíkové infrastruktury na třech letištích provozovaných v regionu Kansai – Kansai International Airport, Osaka International Airport a letiště Kobe.
S tímto memorandem o porozumění provedou tyto tři strany úvodní studii proveditelnosti pro zavedení a provoz vodíkových letadel v rámci programu „Hydrogen Hub at Airports“* a posílí spolupráci při realizaci dodávek vodíku do letadel na těchto třech letištích.
Nová iniciativa tří stran se zaměří na definici vodíkové infrastruktury a plánu dodávek na všech třech letištích. To bude založeno na konkrétních charakteristikách letadel a letišť.
Výsledky budou hodnoceny z hlediska technologie, ekonomiky, právní kompatibility a provozu. Přístup k identifikovaným výzvám bude vyjasněn prostřednictvím potenciálních demonstračních projektů, které mají být zahájeny, a vypracováním cestovní mapy, která povede k politickým doporučením.
Od roku 2022 Airbus spolupracuje s Kansai Airports na využití vodíku při rozvoji letištní infrastruktury, kde Kansai Airports předvedla vodíkové infrastruktury světové třídy, jejichž příkladem jsou autobusy s palivovými články a vysokozdvižné vozíky v plném provozu. Tato tři letiště mají své vlastní geografické a dopravní charakteristiky, které společnosti Airbus umožnily studovat různé způsoby dodávky vodíku do letištních prostor.
Výrobce také spolupracoval s Kawasaki na přípravě ekosystému poháněného vodíkem, kde Kawasaki jako přední poskytovatel vodíkových řešení prokázala silné schopnosti navrhnout několik možností end-to-end kryogenní sítě pro dodávku vodíku. Kawasaki má zkušenosti s instalací systémů pro manipulaci se zavazadly a dalších systémů na řadě letišť a má znalosti o rozvoji letištní infrastruktury.
Obě studie přinesly solidní znalosti o vodíkových infrastrukturách na letištích a úspěšná partnerství se rozvinou do druhé fáze integrované studie proveditelnosti. Spolupráce mezi těmito třemi stranami umožňuje realizovatelnější studie, které zahrnují perspektivy jak dodavatelského řetězce, tak letištních operací.
V rámci partnerství provedl Airbus prognózu poptávky po kapalném vodíku pro letiště, kde by bylo potřeba několik tun kapalného vodíku denně na podporu provozu letadel v rané fázi zavádění. Předpokládá se, že kolem roku 2050 vzroste až na několik stovek tun denně. Airbus zaznamenal vyspělou stopu vodíkového průmyslu v Kansai a dalších regionech podporovanou rozsáhlými politickými opatřeními a předvídá slibný trh pro vodíkové letectví.
„Vodík přitahuje globální pozornost jako způsob dekarbonizace. Japonská vláda prosazuje energetickou strategii založenou na vodíku, aby dosáhla svého cíle uhlíkové neutrality do roku 2050,“ řekla Karine Guenan, vedoucí ZEROe Ecosystem. „Japonská vláda ve skutečnosti oznámila konkrétní plány rozvoje vodíku od výroby až po spotřebu. Věříme, že naše partnerství s japonskými společnostmi v rámci programu Hydrogen Hubs at Airports přispěje k zavedení letadla na vodíkový pohon do roku 2035.
„Kansai Airports si stanovila vizi dosáhnout nulových čistých emisí skleníkových plynů do roku 2050 a aktivně provádějí různé iniciativy, včetně používání vodíku, s cílem snížit dopad na životní prostředí,“ řekl Yoshiyuki Yamaya, zástupce ředitele a CEO, a Benoit Rulleau, zástupce. Ředitel a generální ředitel Kansai Airports. „Jsme potěšeni, že toto partnerství nám pomůže nejen krystalizovat vodíková řešení v letištním sektoru, ale také přispěje k dekarbonizaci v leteckém průmyslu. Na základě našeho úsilí od roku 2022 posílíme spolupráci s novými partnery a budeme se snažit stát se vzorem pro využití vodíku v letištní infrastruktuře.“
„Kawasaki vyvíjí nejrůznější technologie potřebné pro vytvoření mezinárodního dodavatelského řetězce vodíku poté, co brzy rozpoznala hodnotu vodíku jako ‚čistého‘ nosiče energie, který při používání nevypouští žádné CO2,“ řekl Motohiko Nishimura, výkonný ředitel a zástupce generálního ředitele. Manažer divize vodíkové strategie, Kawasaki. „Věříme, že toto partnerství tří společností bude krokem k řešení dekarbonizace pomocí vodíku v leteckém průmyslu, kde bylo snižování emisí CO2 považováno za obtížné. Podpis tohoto memoranda o dohodě jistě urychlí úsilí Kawasaki o vytvoření letadla na vodíkový pohon.“
Airbus, Kansai Airports a Kawasaki přispějí k brzké realizaci dekarbonizace letištní infrastruktury v Japonsku spoluprací na tomto memorandu o porozumění s cílem vytvořit společnost, ve které mohou vodíková letadla v budoucnu fungovat.
Očekává se, že použití vodíku pro pohon budoucích letadel nejenže výrazně sníží emise letadel ve vzduchu, ale mohlo by také pomoci dekarbonizovat aktivity letecké dopravy na zemi. V roce 2020 Airbus odhalil první koncepty ZEROe s ambicí uvést na trh první komerční letadlo na vodíkový pohon na světě do roku 2035. Vývoj odpovídajících technologických kostek nyní probíhá v celosvětové síti Research & Technology.
*Airbus spustil program „Hydrogen Hub at Airports“, aby nastartoval výzkum požadavků na infrastrukturu a provoz nízkouhlíkových letišť v celém hodnotovém řetězci. K dnešnímu dni byly oznámeny dohody s partnery a letišti ve 14 zemích včetně Japonska, Francie, Německa, Itálie, USA, Kanady, Nového Zélandu, Norska, Singapuru, Jižní Koreje, Španělska, Austrálie, Švédska a Spojeného království.
Podobné zprávy
Aero v těchto dnech dodalo kompletní sadu dílů pro letoun C-390 Millenium, včetně částí pro českou armádu
Air Canada zahájí nové lety z Montrealu do Edinburghu, zvyšuje kapacitu do Paříže, Říma
Angola Airlines plánuje létat z Luandy do Houstonu