Začátkem letošního roku oficiálně zahájil svůj provoz Airbus Atlantic, stoprocentně vlastněný společností Airbus a globálním hráčem v oboru výroby leteckých konstrukcí. Nová společnost spojuje zdroje a odborné znalosti závodů Airbus v Nantes a Montoir-de-Bretagne a také závodů STELIA Aerospace po celém světě. To je pravděpodobně důvod, proč chce Airbus získat ETOPS pro stroje BelugaXL.
Sjednocení organizace je součástí projektu transformace Airbusu, vyhlášeného v dubnu 2021. Jeho účelem je posílit montážní a výrobní řetězec leteckých konstrukcí v průmyslové struktuře, což je považováno za stěžejní činnost. Airbus chce i nadále rozvíjet konkurenceschopnost, inovace a zlepšovat kvalitu svých produktů. Airbus Atlantic bude důležitou součástí výrobního řetězce celé skupiny Airbus. Hlavní roli má hrát ve spolupráci s více než 500 přímými dodavateli (součástky letadel) a více než 2 000 nepřímí dodavatelé (produkty pro generální zakázky).
Pomůže s tím BelugaXL?
To zahrnuje Airbus proto téměř před rokem oznámil, že chce přeletět Atlantik s novými dopravními letadly. V únoru 2021 o tom hovořil hlavní inženýr Airbusu Pascal Vialleton. Francouzský výrobce žádá o certifikát ETOPS pro stroje BelugaXL. Po získání by také otevřel nové možnosti pro běžnou velkorozměrovou nákladní dopravu.
Primárním cílem Airbusu při používání Beluga XL s certifikací ETOPS je přeprava satelitů z Evropy do Spojených států, odkud budou vypouštěny na oběžnou dráhu z různých měst. Dalším velmi důležitým cílem je podpora interního dodavatelského řetězce výrobce přesunem dílů a komponent trupu na linky finální montáže A320 a A220 v Mobile (USA) a Mirabel (Kanada). Lze je využít i pro charterové provozy, přepravu velkých, těžkých a nadrozměrných nákladů na přání zákazníků. Vzhledem k průměru trupu 8,8 m nabízí BelugaXL 30 procent. větší kapacita ve srovnání s Beluga ST. Na rozdíl od nákladních letadel, jako jsou Antonov An-124 a An-225, však BelugaXL není schopen nakládat nebo vykládat náklad z úrovně země, takže je méně konkurenčně výhodný, pokud požaduje zákazník naložení zboží ze země, naopak to otevírá nové možnosti v případě transportu extrémně velkého nákladu, který se většinou nenakládá ze země a přepravuje přes oceán, nebo na delší vzdálenosti.
Zaměstnává více než 13 000 lidí zaměstnanci v pěti zemích na třech kontinentech s odhadovaným obratem kolem 3,5 miliardy eur ročně zaujímá Airbus Atlantic druhé místo na světě ve výrobě leteckých konstrukcí a je jedničkou ve výrobě sedadel pro piloty. Zároveň se řadí mezi tři nejlepší z hlediska výroby sedadel pro cestující pro business a první třídy, které se budou i nadále prodávat pod značkou STELIA Aerospace.