Výrobce vlaků Alstom vidí značný potenciál v přestavbě posunovacích lokomotiv s dieselovým pohonem na vodíkovou pohonnou jednotku.
Ve čtvrtek firma ve Stendalu ukázala, jak se dá přestavovat posunovací lokomotiva. „Motor lokomotivy je poháněn přímým spalováním vodíku bez CO2,“ vysvětlila společnost. Lokomotivu dosud poháněl hybridní motor skládající se z akumulátoru a dieselového pohonu, ale v budoucnu se bude jednat o akumulátorový a vodíkový pohon. Alstom pracuje na inovačním projektu s Verkehrsbetriebe Peine-Salzgitter (VPS), WTZ Roßlau gGmbH, TU Braunschweig a dalšími partnery. V roce 2024 je plánováno zprovoznění přestavěné posunovací lokomotivy VPS v areálu železniční společnosti.
V Německu se používá asi 1 000 dieselových posunovacích lokomotiv a asi 4 000 v Evropě. Průměrná doba trvání je 50 až 70 let. Lokomotiva ročně vypustí kolem 150 tun CO2 a modernizovaná posunovací lokomotiva s vodíkovým pohonem ušetří až 3000 tun CO2 při zbývající životnosti 15 až 20 let. To odpovídá emisím CO2 až 650 vozů. Podle Alstomu by muselo být vysazeno 200 000 stromů, aby se ušetřilo toto množství CO2.
Foto © Alstom