Ve východním Sasku bude továrna výrobce vlaků Alstom uzavřena přibližně za rok a půl. Plány francouzské společnosti ale ovlivňují i další lokality.
Francouzský výrobce vlaků Alstom chce do konce března 2026 zavřít továrnu v Görlitz, která má v současnosti kolem 700 zaměstnanců. Společnost uvedla, že důvodem byl strategický přesun hrubých stavebních prací do východní Evropy. Krok je součástí specializace německých lokalit, o které byli zástupci zaměstnanců informováni. Nejvíce postiženy byly také lokality v Henningsdorfu, Kasselu a Mannheimu.
Ohledně 175 let starého závodu v Görlitz ve východním Sasku bylo řečeno, že „probíhají pokročilé důvěrné diskuse s průmyslovým partnerem o možném zapojení do závodu“. Cílem je vytvořit udržitelnou perspektivu, zejména pro průmyslová pracovní místa. Takové plány jsou již nějakou dobu známy a Alstom nyní zveřejnil podrobnosti o plánované restrukturalizaci.
Podniková rada varuje před ztrátou kvality v důsledku stěhování do zahraničí
Předseda generální podnikové rady René Straube označil rozhodnutí společnosti Alstom za „velmi hořké“. „Považuji to za neuvěřitelně tragické,“ řekl Straube, který je také předsedou podnikové rady závodu Görlitz, německé tiskové agentuře DPA. Varoval před ztrátami kvality v důsledku stěhování do zahraničí. Dvoupatrové vozy pro Izrael se dosud vyráběly mimo jiné v Görlitz.
Podle plánů společnosti Alstom nebudou v závodě Henningsdorf postavena žádná další nová vozidla. Místo toho se má Henningsdorf v Braniborsku „rozvinout v klíčové místo pro centrální růstové oblasti digitalizace a služeb“. Tam se mají sdružit služby – jako jsou opravy a údržba – z poboček Görlitz, Mannheim a Kassel. Objem prací v lokalitě Henningsdorf by se neměl snižovat.
Mannheim by se měl podle informací soustředit na růstové oblasti digitalizace a rozvoje. Tovární budova by měla být prodána. Vývojové práce a projektové řízení pro technologii alternativních pohonů by se měly přesunout do Francie. Podle plánů zůstává výrobním místem Kassel.