Austrálie má od začátku pandemie koronaviru jedny z nejpřísnějších hraničních pravidel na ochranu občanů. A nyní opět přitvrzuje. Krajinu nejnovější nebudou moci opustit nejen domácí, ale ani Australané, kteří žijí v zahraničí. Lidem se to nelíbí.
Tvrdé opatření na hranicích přirovnávají místní k vězení. Kritici tvrdí, že změny, které vstoupí v platnost 11. srpna, potrestají zejména rodiny a odradí lidi od návratu do Austrálie. U protinožců už loni v březnu zakázaly občanům opustit zemi pro pandemii.
„Míra proočkovanosti, kterou v současnosti dosahujeme, je podobná jako v jiných zemích po celém světě. Potřebujeme v této práci pokračovat i nadále, „uvedl tamní premiér Scott Morisson.
Problémem je velmi malá proočkovanost
Canberra loni vsadila zejména na vakcínu AstraZeneca a nenakoupila dostatečný počet látek od Pfizeru nebo Moderni. I proto se úroveň plné proočkovanosti v Austrálii pohybuje pouze na úrovni pod 20 procent.
„Důvod, proč máme extrémně tvrdý lockdown, který je pro každého frustrující i když většina světa se otevírá, je jednoduchý. Vláda selhala a nenakoupila dostatečný počet vakcín a bohužel čas vrátit nedokážeme, „dodal australský expremiér Malcolm Tunbull.
Aby se země znovu otevřela, vakcínu musí dostat až 80 procent obyvatelstva, tvrdí vláda. Nové nařízení Australanů pobouřilo, mnozí ho označují za barbarské.
Protipandemická politika rozděluje občany na dva tábory. Zatímco jedni ji podporují, jiní ji naopak kritizují. K druhé skupině se přidávají i právní experti. Ti zpochybňují, zda nejnovější pravidla neporuší ústavní práva lidí. S tím bohužel i bude souviset jakékoliv cestování do Austrálie. Kdokoliv sem nyní přicestuje skončí ihned v karanténě na 14 dní. Tak stejně dopadne po odletu odsud. Bohužel jakékoliv cestování po Austrálii mu bude znemožněné, jako všem místním.