Transport Minutes ®

Dopravní zpravodajství se zaměřením na zahraničí

Autokamery mají prokazatelný vliv na chování řidičů, potvrzují studie. Jejich záznamy stále častěji žádá policie i po veřejnosti

Zdroj Nextbase

Zdroj Nextbase

Videozáznamy z jízdy nabývají na popularitě u řidičů osobních vozů, často je využívají i logistické společnosti u nákladních vozidel. V případě nehod nebo sporných situací mohou být důležitým a nestranným důkazem.
Palubní kamery jsou v posledních letech stále rozšířenějším doplňkem aut nejen českých řidičů. Umožňují nahrávat dění před vozidlem a v některých případech i za ním, umí sloužit jako preventivní odstrašení při pokusech o vloupání nebo krádež vozu a také se hodí k řešení sporných situací a silnicích i parkovištích jakožto zcela nestranný svědek.

Palubní kamery usvědčily již řadu viníků, jejich záznamy často žádá policie

Zdroj Nextbase
Zdroj Nextbase

Příkladů, kdy Policie České republiky žádá veřejnost o záznamy z palubních kamer, v poslední době přibývá. Například při nehodě nedaleko Doks, při níž 25. července 2024 zemřel řidič vozidla a dalších pět osob utrpělo zranění. „Vyšetřovatelé o víkendu vyslechli několik lidí, kteří podali osobní svědectví o jízdě bílého Volkswagenu Passat na trase z Mladé Boleslavi do Obory u Doks v čase od 22.00 do 22.35. Bohužel žádný z nich nedisponuje záběry z palubních kamer. O ně veřejnost znovu žádáme, protože mohou posloužit jako důkaz toho, co tragické nehodě předcházelo,“ sdělila mluvčí českolipské policie Ivana Baláková médiím. Z opačného spektra situací: Poněkud úsměvným případem pak může být pronásledování řidiče BMW, prchajícího před policií v britském Norfolku v roce 2022. Toho usvědčila vlastní autokamera z agresivní jízdy vysokou rychlostí. „Ten krám jsem neměl kupovat,“ vyjádřil se viník po svém odsouzení na dva roky vězení.

Vliv palubních kamer na chování řidičů je pozitivní, potvrzují studie

Použití palubních kamer má výrazný vliv na zlepšení chování řidičů na silnicích. Podle průzkumu společnosti Nextbase uvedlo 83 % respondentů, že přítomnost kamery v jejich vozidle jim poskytuje důkazy v případě nehody, což je vede k svědomitějšímu a bezpečnějšímu řízení. Dalších 62 % řidičů považuje palubní kameru za účinnou ochranu v případě poškození vozidla při parkování. 49 % respondentů uvedlo, že kamera jim poskytuje větší ochranu před agresivitou v silničním provozu, což také podporuje klidnější a bezpečnější jízdu.
Zdroj Nextbase
Zdroj Nextbase

V Evropské unii se používání autokamer stává stále běžnějším, ačkoli jejich použití je regulováno, především kvůli ochraně osobních údajů. I přes tato omezení přinášejí palubní zlepšení bezpečnosti na silnicích. Podle výzkumu společnosti IMS Tech se specializací na patenty v telematice jsou řidiči v zemích, jako je například Nizozemsko, opatrnější, a lépe dodržují dopravní předpisy, pokud vědí, že jejich jízda je nahrávána. Tento zvýšený pocit zodpovědnosti může vést ke snížení nehodovosti, což pozitivně ovlivňuje celkovou bezpečnost na silnicích. Kromě zvýšení bezpečnosti hrají autokamery klíčovou roli také v boji proti pojišťovacím podvodům, zejména u komerčních flotil. Jak zjistil web SpringerLink, shromažďující odborné žurnály, palubní kamery mohou pomoci s ochranou řidičů před falešnými obviněními a snižují náklady na pojištění. Obecně tedy palubní kamery nejen dokumentují případné incidenty, ale také přispívají k prevenci nehod a celkově k bezpečnějšímu prostředí na silnicích.

Jak správně umístit palubní kameru?

Zdroj Nextbase

Předně je nutné dbát na obecně platné pravidlo ve většině evropských zemí, aby nezakrývaly výhled řidiči a byly upevněny bezpečně. „Autokamera by měla být umístěna co nejvýše na čelním skle, ideálně za zpětným zrcátkem. Toto umístění zajistí, že kamera nebude překážet ve výhledu řidiče a zároveň bude schopna nahrávat optimální záběr cesty před voze,“ doporučuje Lászlo Szalontai, viceprezident společnosti Nextbase pro obchod v Evropě. Kameru je zapotřebí pevně uchytit pomocí přísavky nebo lepicího držáku, přičemž před montáží je nutné sklo důkladně očistit, aby byla přilnavost co nejvyšší. Dále je důležité správně nastavit úhel kamery tak, aby zabírala co největší část silnice před vozem, bez zbytečného záběru kapoty nebo oblohy. „Řidiči by také neměli zapomínat na napájecí kabely od kamery,“ upozorňuje Oldřich Kassl, krajský koordinátor BESIP. „Kabeláž je nutné vést tak, aby nezasahovala do zorného pole řidiče a nepřekážely v ovládání vozu, ideálně podél hrany čelního skla nebo pod obložením,“ vysvětluje.

Kde se vzaly palubní kamery?

Jejich celosvětová popularita postupně stoupala během posledních dvaceti let společně s rozšiřováním schopností a funkcí. První výrazné rozšíření těchto zařízení bylo zaznamenáno v Rusku, kde se kamery staly populární zejména kvůli vysoké míře pojistných podvodů, korupci ze strany policie a místním specifickým podmínkám provozu – případně stavu autoparku. Vzhledem k těmto problémům bylo pro řidiče užitečné mít důkazní materiál v podobě videozáznamu.
„V západních zemích, jako jsou Spojené státy a Evropa, se autokamery začaly rozšiřovat později, přičemž jejich používání bylo motivováno podobnými důvody – ochrana před pojistnými podvody, zajištění důkazů při nehodách a zlepšení bezpečnosti na silnicích. S postupem času začaly mít kamery pokročilejší funkce, například GPS, senzory nárazu nebo propojení s chytrými telefony, což významně zvýšilo jejich užitnou hodnotu,“ hodnotí vývoj Lászlo Szalontai, viceprezident pro obchod největšího evropského výrobce autokamer v Evropě, společnosti Nextbase.

O autorovi

Discover more from Transport Minutes ®

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading