Nové bateriové vlaky na trase Chemnitz-Lipsko mají přinést „zlom ve veřejné dopravě“. Ale opět se odkládá. Stávající vlakový park bude pro rok hlavního města kultury ještě obměněn.
Nasazení moderních bateriových vlaků na železniční trati Lipsko–Chemnitz bude opět odloženo. Dodávka bude odložena na polovinu roku 2025, oznámil v pondělí výrobce Alstom. Původně měly na trase jezdit v roce 2023, naposledy bylo oznámeno jejich uvedení do provozu letos. Vzhledem k velkému počtu návštěvníků očekávaných v Chemnitzu, jako Evropském hlavním městě kultury v roce 2025 by stále měly existovat náhrady za staré osobní vozy NDR, které jsou v současné době stále na trase.
Se změnou jízdního řádu v polovině prosince je nahradí dvoupatrové vlaky s 340 místy k sezení, oznámil Centrální svaz dopravy Sasko (VMS). Alstom nese náklady na tuto druhou flotilu. Na rozdíl od předchozích vlaků nabízejí nástup bez schodů a jsou klimatizované. Doba jízdy se nemění. „Rok 2025 začínáme moderními a pohodlnými vlaky,“ ujistil jednatel VMS Mathias Korda. „Místní železniční osobní doprava v regionu se konečně zlepšuje směrem k Lipsku a je připravena čelit výzvám roku 2025, a to i s ohledem na velmi slabé spojení dálkové dopravy.“
VMS si v roce 2020 objednalo jedenáct bateriových vlaků Coradia Continental včetně údržby do roku 2032. Celkový objem se podle informací pohybuje kolem 100 milionů eur. Takový vlak se loni v létě představil na hlavním nádraží Chemnitzu. Státní tajemnice pro dopravu Ines Fröhlich hovořila o „bodu obratu ve veřejné dopravě“. Baterie jsou instalovány na střeše vlaku vedle sběrače proudu. Poskytují elektřinu, když není nadzemní vedení. Stejně jako u elektromobilů lze navíc elektřinu během jízdy rekuperovat. Alstom uvedl, že dojezd v provozu na baterie byl až 120 kilometrů. Baterie by se měly nabíjet během zastávky na nádraží.
Proč se ale doručení opět zpožďuje? Na jedné straně koronavirová pandemie a válka na Ukrajině projekt zdržely, vysvětlil mluvčí Alstomu Andreas Florez. „Na druhou stranu jemné vyladění systému baterií pro zajištění plně spolehlivého provozu cestujících zabere více času, než se původně očekávalo.“ Hlavním cílem je optimalizovat interakci mezi softwarem a hardwarem nového pohonného systému. Zkušenosti byly získány při zkušebních jízdách – nyní je posledním krokem schválení pro osobní provoz.
Zhruba 80 kilometrů dlouhá trasa do Lipska je pro Chemnitz nesmírně důležitá i z hlediska napojení na dálkovou dopravu. V roce hlavního města kultury se zde podle VMS dá očekávat výrazně více cestujících. Náhradní dvoupatrové vlaky by měly jezdit až do dodání bateriových vlaků. Poté by byly nasazeny jedna za druhou.
VMS se obává, že nabídka na trase příští rok narazí na své limity při mimořádných akcích hlavního města kultury s velkým náporem návštěvníků. Vlaky prý nebylo možné kvůli jednokolejce vést častěji. Podle úvah by další vlaky mohly spojit Chemnitz a Lipsko přes Riesu. V dálkovém provozu je v současné době mezi Chemnitzem a Berlínem spoj IC – ale pouze dvakrát denně v obou směrech. Plánuje se navýšení této nabídky o víkendech od května do září 2025. Z pohledu VMS to nestačí. Cílem je další zvýšení nabídky dálkové dopravy v roce hlavního města kultury. Vedou se o tom diskuse se spolkovou zemí.