Některé železniční tratě v metropolitním regionu Berlín-Brandenburg již nejsou aktuální a existují velké plány na rozšíření. Nyní šéfové vlád volají po větší rychlosti modernizace.
Berlín a Braniborsko vyzývají spolkovou vládu, aby urychleně rozšířila železniční spojení v regionu hlavního města, do Polska a do Lužice. Zdůraznili to v pondělí berlínský vládnoucí starosta Kai Wegner (CDU) a braniborský premiér Dietmar Woidke (SPD) po schůzce se šéfem železnic Richardem Lutzem a spolkovými představiteli v hlavním městě.
Oba státní představitelé navrhli, aby rozšíření berlínského uzlu bylo zahrnuto do „naléhavé potřeby“ tzv. zákona o rozšíření federální železnice. To by se dotklo postupimské magistrály, jižního a západního berlínského vnitřního okruhu, tzv. severní tratě a napojení na Wustermark. „Musíme se více soustředit na zrychlení,“ řekl Wegner. Železniční provoz by neměl být „zpomalován“.
Dvoukolejné elektrifikované rozšíření trati Berlín-Küstrin má podle obou politiků mimořádný význam pro přeshraniční železniční dopravu s Polskem. I toto spojení je podle jejich názoru naléhavou potřebou. Vyzdvihli také trasu Berlín-Štětín, jejíž pokračující rozšiřování má být dokončeno v roce 2027, a Lübbenau-Cottbus jako zvláště důležité projekty.
Woidke byl rád, že se podařilo zajistit financování výstavby elektrifikace a dvoukolejného rozšíření trati Lübbenau–Chotěbuz. Na to je vyčleněno 265 milionů eur. „To v budoucnu sblíží Berlín a Chotěbuz. Od roku 2027 bude moci na trase Berlín – Chotěbuz jezdit výrazně více vlaků v kratších intervalech.“
Deutsche Bahn chtějí miliardovými náklady zásadně modernizovat trasu Hamburg-Berlín, nejvyužívanější přímé spojení v Německu, a od srpna 2025 do dubna 2026 ji úplně uzavřít. Od srpna 2024 jsou plánovány také částečné uzavírky. Wegner a Woidke očekávají, že federální vláda bude spolufinancovat nezbytnou náhradní dopravu, jak uvedli.
Oba šéfové vlád upozornili, že mezi Berlínem a Braniborskem denně pendluje 300 000 lidí. „Potřebujeme spolehlivou a udržitelnou železniční síť, aby byl přechod v dopravě úspěšný a abychom dosáhli našich ambiciózních cílů v oblasti klimatu.
Berlín a Braniborsko již vyčlenily 335 milionů eur na plánování společného projektu i2030. Nyní je řada na federální vládě. „Požadujeme, aby federální vláda dodržela své finanční závazky a výrazně urychlila proces plánování a schvalování,“ stojí ve společném prohlášení Wegnera a Woidkeho.
„Chceme rozšíření železnice. Chceme modernizaci, elektrifikaci, digitalizaci tras,“ řekl Wegner novinářům. Protože se tu toho dlouho nestalo dost. Woidke také vyzval k lepšímu a rychlejšímu pokroku zde. Rozšiřování infrastruktury musí držet krok s velmi dynamickým rozvojem regionu. „Německo bylo známé velmi dobře fungující infrastrukturou. Musíme se tam vrátit,“ řekl Woidke.
V rámci společného projektu i2030 zahájeného v roce 2017 má být modernizována a rozšířena železniční infrastruktura v regionu hlavního města podél osmi koridorů a v síti S-Bahn. Má být postaveno, přestavěno nebo rozšířeno až 200 kilometrů železniční tratě a až 100 stanic. Na to je plánován objem investic ve výši 10,6 miliardy eur. S-Bahn a regionální vlaky by pak měly jezdit po nových trasách, s delšími vlaky nebo ve výrazně kratší frekvenci.
„Rozvíjející se region hlavního města potřebuje silnou železnici, aby ještě více lidí mohlo snáze přejít na mobilitu šetrnou ke klimatu,“ vysvětlil Lutz, generální ředitel Deutsche Bahn AG. „Proto investujeme v roce 2024 spolu se státy Berlín a Braniborsko a federální vládou zhruba dvě miliardy eur do železniční infrastruktury. Vytvoří se také základ pro další růst a přesun dopravy na železnici.
Podle parlamentního státního tajemníka na federálním ministerstvu dopravy Michaela Theurera spolková vláda v tomto legislativním období výrazně urychlila plánování projektů železniční infrastruktury. Politik FDP byl otevřený požadavku předsedů vlád zahrnout do zákona o rozšíření takzvanou východní dráhu Berlín-Küstrin a také rozšíření berlínského železničního uzlu jako naléhavé potřeby. Předtím by však bylo nutné překonat překážky a zpracovat studii ekonomické proveditelnosti.