Airbus představí svůj nový koncept Wingman na Mezinárodní letecké výstavě ILA v Berlíně. Ve vojenském letectví je „Wingman“ pilotem jiného letadla, který chrání a podporuje vedení letu, poskytuje více taktických možností a přispívá tak k úspěchu mise. V konceptu Airbusu bude Wingman fungovat velmi podobně – jen to není pilot ani stíhačka řízená jedním. Jde o dron stíhacího typu, kterému bude velet pilot v současném bojovém letounu, jako je Eurofighter, a může plnit vysoce rizikové úkoly, které by představovaly větší hrozbu pro pilotovaná letadla.
Model 1:1, který bude Airbus vystavovat od 5. do 9. června na své statické expozici na ILA, je podobný „show caru“ používanému jako designérské cvičení v automobilovém průmyslu. Model Wingman předvádí všechny předpokládané požadované schopnosti, jako je nízká pozorovatelnost, integrace různé výzbroje, pokročilé senzory, konektivita a týmová řešení. Stejně jako u „show cars“ se nemusí vše, co je vystaveno, dostat do sériové výroby. V tomto ohledu bude model vystavený na ILA Berlin sloužit jako základ a katalyzátor pro řízení požadavků na design pro každou generaci Wingmana.
Na základě současného konceptu má Wingman rozšířit schopnosti současných pilotovaných bojových letounů o plošiny bez posádky, které mohou nést zbraně a další efektory.
„Německé letectvo vyjádřilo jasnou potřebu bezpilotního letadla létajícího s jeho pilotovanými stíhačkami a podporující mise svých stíhacích letounů, než bude Future Combat Air System v roce 2040 v provozu,“ řekl Michael Schoellhorn, generální ředitel Airbus Defense and Space. „Odpovědí je náš koncept Wingman. Tuto inovaci vyrobenou v Německu budeme dále rozvíjet a dolaďovat, abychom nakonec mohli německému letectvu nabídnout cenově dostupné řešení s výkonem, který potřebuje k maximalizaci efektů a znásobení výkonu jeho flotily stíhaček pro třicátá léta 20. století.
Úkoly Wingmana mohou sahat od průzkumu po rušení cílů a zasahování cílů na zemi nebo ve vzduchu pomocí přesně naváděné munice nebo střel. Piloti v pilotovaných letounech působících jako „velící stíhači“ budou mít vždy kontrolu nad misí. Jsou vždy konečnou rozhodovací pravomocí, přičemž těží z ochrany a menšího vystavení riziku, které delegování taktických úkolů na bezpilotní systémy nabízí. Další důraz je kladen na zvýšení celkové bojové hmotnosti dostupným způsobem, aby se letectvo vyrovnalo počtu nepřátelských sil v rovnocenných nebo blízkých v konfliktech.