Letecké palivo na biologické bázi snižuje počet ultrajemných částic, které jsou emitovány z leteckých motorů, a tím zlepšuje kvalitu ovzduší. To je jeden ze závěrů rozsáhlé mezinárodní studie využívající letoun SAS na kodaňském letišti.
Výzkumníci změřili letadlo s 34 procenty biopaliva (známého jako Sustainable Aviation Fuel, SAF) v nádrži, když pojížděno mezi ranvejí a bránou na letišti. Pozemní měření ukazují snížení emise ultrajemných částic asi o 30 procent.
Měření provedli výzkumníci z DLR, The German Aerospace Center. Během experimentu zřídili u brány na kodaňském letišti mobilní laboratoř s pokročilým měřicím zařízením. Odtud měřili kvalitu ovzduší, když letadlo SAS s 34 procenty SAF přimíchaného v palivové nádrži přiletělo do Kodaně ze Stockholmu. Měření byla prováděna třikrát až čtyřikrát denně a prováděla se, když bylo letadlo na zemi a pojíždění mezi ranvejí a bránou.
Výsledky měření poskytují dosud nejpodrobnější obraz o vlivu používání SAF na místní kvalitu ovzduší na letišti.
„SAS je velmi hrdý na účast na tomto projektu, protože je skvělým příkladem toho, jak naše společné úsilí může umožnit další objevy udržitelných řešení pro letecký průmysl. Zjištění tohoto jedinečného experimentu na letišti v Kodani ukazují, že používání SAF nejen snižuje emise CO2, ale také snižuje dopad kondenzačních pruhů a zlepšuje kvalitu místního ovzduší,“ říká Ann-Sofie Hörlin, vedoucí oddělení udržitelnosti v SAS.
„To je opravdu dobrá zpráva. Je to důležitý objev, že udržitelné letecké palivo má vliv na kvalitu ovzduší. Už víme, že pomáhá snižovat emise CO2, takže je to další významný přínos přechodu letectví na udržitelná paliva,“ řekl Christian Poulsen, Provozní ředitel na letišti v Kodani.
Jde o unikátní experiment, který probíhá po dobu čtyř týdnů v zimě. Je to poprvé, co byla tak rozsáhlá měření provedena v autentickém prostředí letiště, což z něj činí vysoce komplexní experiment.
Foto SAS
[…] Continue reading Biopalivo zlepšuje kvalitu vzduchu at Transport Minutes. […]