První blok oběhové ekonomiky pro celoživotní vzdělávání v severských zemích bude postaven v Jätkäsaari v Helsinkách. Blok oběhového hospodářství, který má být realizován v Jätkäsaari, je komunální bytový dům, který je navržen, postaven a obydlen podle konceptu oběhového hospodářství. Developerem projektu je nadace Yrjö ja Hanna Foundation, projekt na klíč realizuje YIT, architektonický návrh zajišťuje ARK-House Arkkitehdit a za ostatní designové oblasti odpovídá A-Insinöörit. Dokončená nemovitost bude zahrnovat bezbariérové byty s právem užívání, byty pro seniory a nebytové prostory.
Projekt je součástí programu města Helsinky Kehittyvä kerrostalo. Rozvojovými tématy projektu jsou oběhové hospodářství během výstavby a také cenově dostupná a opakovatelná řešení oběhového hospodářství. Tato stránka zajišťuje nízkouhlíkové, opětovné použití, demontáž a opravitelnost po dlouhou dobu životnosti.
Cílem bylo najít udržitelný fasádní materiál na bázi recyklovaných materiálů
Stavba bloku oběhového hospodářství usiluje o využití materiálů, které jsou obnovitelné, recyklované či recyklovatelné, případně jinak méně zatěžující životní prostředí.
„V YIT jsme posuzovali materiály oběhového hospodářství vhodné pro fasádu a plán města Jätkäsaari doporučuje použití cihel. Nepodařilo se však najít žádné vhodné hotové produkty a A-Insinöörit, který v projektu působil jako konzultant pro cirkulární ekonomiku a udržitelnou výstavbu, přišel s nápadem vytvořit nový produkt. Společnost A-Insinöörit navrhla recyklované sklo ze sklářské továrny Fiskars Group Iittala jako jednu z možností využití recyklovaného materiálu v projektu,“ řekl Janne Piepponen , stavební manažer YIT.
„Zkoumali jsme možnosti některých společností působících ve Finsku začít vyvíjet nový fasádní materiál z recyklovaného materiálu a nakonec jsme spojili lidi ze sklárny Iittala, Wienerberger a architektonický návrh projektu,“ řekla Janita Rintala , specialistka na udržitelnou výstavbu. v A-Insinöörit.
Diskuse mezi Wienerbergerem a architektonickou firmou vedly k myšlence vyrobit cihlu kruhového hospodářství s použitím recyklovaného skla a sanitárního porcelánu, které by sloužily jako hlavní fasádní materiál projektu.
„S používáním sanitárního porcelánu jako součásti cihlového materiálu jsme již měli předchozí zkušenosti. Na základě laboratorních testů vypadalo použití recyklovaného skla slibně a mohli jsme rychle přejít k továrním testům,“ uvedla Milla Ahti-Kotilainen , která je ve Wienerberger zodpovědná za vývoj produktů a spolupráci s architekty.
„Cihla se dobře hodí na fasádní materiál bloku kruhového hospodářství a její povrch vypadá působivě. Cihla je jako materiál trvanlivá, bezúdržbová a odolná vůči náročným přímořským povětrnostním podmínkám Jätkäsaari. Nahrazení původních surovin recyklovanými materiály při výrobě cihel je vynikající způsob, jak podpořit cíle projektu. Agilní vývoj nové cihly oběhového hospodářství umožnil, aby byla vybrána pro projekt,“ řekl Piepponen.
Blok oběhového hospodářství zaujímá komplexní přístup k udržitelné výstavbě budoucnosti. To je vidět například na konstrukčním návrhu, který zohledňuje odstranitelnou povahu konstrukcí. Kromě toho jsou návrhy HVAC a energetické systémy prověřeny tak, aby sloužily i do budoucna. V očekávání budoucích klimatických podmínek jsou venkovní plochy navrženy s ohledem na vydatné srážky a období horka a také pomáhají zachovat biologickou rozmanitost.
Dobré výsledky z továrního testování cihel
Použití recyklovaných drcených produktů při výrobě cihel ovlivňuje vzhled cihly a tím i povrch cihlové fasády. Náhražky písku a jílu také ovlivňují chování cihelného materiálu při výpalu. Proto jsou všechny produkty obsahující recyklované materiály podrobeny procesu vypalování a pečlivě testovány.
V rámci vývojového projektu cihel pro oběhové hospodářství byly provedeny první rozsáhlé výrobní testy v cihelně Koria v Kouvoli. Cihly obsahují asi 40 % recyklovaných materiálů a mají hrubší vzhled než klasické cihly a drcený porcelán a sklo jsou na povrchu cihel viditelné jako malé krystaly. Technické vlastnosti cihel kruhového hospodářství splňují požadavky pro certifikaci CE.
„Chtěli jsme, aby byla ve strukturách viditelná řešení cirkulární ekonomiky. Je dobré poznamenat, že takto výrazné použití recyklovaných materiálů nijak zásadně nemění vzhled cihly. To by mělo podpořit širší využívání cihel oběhového hospodářství. Je skvělé, že projekt vyústil v nový stálý produkt pro sortiment Wienerberger. Cihly se také vyrábějí ve Finsku z místní hlíny,“ řekl Petri Kokkonen , generální ředitel nadace Yrjö ja Hanna.
Nové cihly ve zkušebním provozu v cihlovém pavilonu festivalu URF
Některé cihly oběhové ekonomiky z výrobního testu budou testovány v cihlovém pavilonu, který se staví v oblasti Kivisilta v Keravě v rámci festivalu udržitelné výstavby URF. Pavilon, který navrhli architekti Maiju Suomi a Elina Koivisto, je replikou pavilonu Alusta, který byl postaven na nádvoří Muzea finské architektury a Muzea designu v roce 2022.
„Bylo pro nás důležité, aby prototypové cihly skutečně existovaly, což podporuje cirkulární ekonomiku, takže se s nimi neplýtvá,“ řekla Maiju Paasiviita , marketingová manažerka společnosti Wienerberger.