Čtyři klimatičtí aktivisté, kteří se v září přilepili na Ring v centru Vídně, mají zaplatit za práci vrtulníku. Aktivisté „Poslední generace“ to silně kritizují.
Náklady jsou přes 1550 eur na osobu, jak ve středu oznámil ve vysílání ORF Florian Wagner z „Poslední generace“. To zahrnuje nasazení personálu a použití vrtulníku. Právě použití toho je zpochybňováno. „Neexistovaly pro to žádné logické důvody: doprava byla kvůli demonstraci již odkloněna. Trasa demonstrace nebyla blokována.“ Na každého demonstranta přilepeného k zemi připadalo více než deset policistů. „I když se lidé ‚poslední generace‘ zásadně nebrání, neutíkají a na požádání se prokaží průkazem.“ Vídeňská policie se k případu do středečního odpoledne nevyjádřila.
Vyúčtování úkonů je upraveno v zákoně o bezpečnostní policii, pokud se osoby z hrubé nedbalosti vystaví nebezpečí ohrožujícímu jejich život nebo zdraví, např. uvíznutí na frekventované komunikaci. Podle sdělení vídeňské policie ve středu odpoledne bude zpoplatněna celá operace, nikoli použití konkrétního zdroje.
V takových situacích je použití vrtulníku nutné, aby bylo možné vyhodnotit celkovou dopravní situaci a zejména bylo možné odklonit pohotovostní vozidla ve službě. Podle Policie to bylo nutné 23. září dvakrát. Na druhou stranu konání zákonně nahlášeného shromáždění a s ním spojená policejní akce by zpravidla nebyla zpoplatněna, protože tím zpravidla nedochází k nebezpečné situaci z hrubé nedbalosti, ale je vykonáváno právo shromažďovací a pravomoc je informováni tak, aby případné narušení dopravy bylo podle policie již možné rozpoznat v operačním plánování.
Dohled nad dopravou vrtulníkem
„Lidé, kteří se přilepili, museli být odlepeni od asfaltu silami WEGA pomocí speciálního prostředku,“ stálo v prohlášení Policie. Dopravní dohled nad „adhezivní operací“, prováděl policejní vrtulník Libelle. Aktivisté si nyní kladou otázku, zda „velká operace vrtulníků je nakonec jen o maximálním navýšení nákladů, aby se tyto náklady následně použily k zastrašení zoufalých občanů.“ Navzdory trestu chce skupina bojovat s klimatickou krizí odhodlaně pokračovat.
Pravidelné protesty
Přibližně 12 000 účastníků reagovalo v září na výzvu „Fridays For Future“ („FFF“) ve Vídni ke stávkám a zúčastnilo se jedenácté globální klimatické stávky. Aktivisté „poslední generace“ se pravidelně začátkem týdne drží silnice a požadují mimo jiné 100 km/h na dálnicích a zákaz nových těžeb ropy a zemního plynu. Protesty se mezitím přesunuly i do dalších spolkových zemí. V zahraničí (Berlín) poničili pletivo a vlezli na letištní plochu, kde blokovali letadla, podobně tomu učinili v Amsterdamu. V Praze opakovaně na různých místech blokovali dopravu i průjezd sanitky s pacientem. Aktivisty museli Policisté násilně odvléct s pomocí jiných řidičů, kteří jim za toto jednání nadávali. V Anglii i jinde po světě vypouštějí SUV vozům pneumatiky. Při jedné z těchto akcí vypustili pneumatiku i sanitce na výjezdu.