Modely BMW Neue Klasse plánované na uvedení na trh v roce 2025 budou schopny uchovávat elektřinu a fungovat jako elektrická zásuvka. Jsou vybaveny technologií pro obousměrné nabíjení – tedy schopnost přijímat i dodávat elektřinu.
S nejnovějšími designovými studiemi, sedanem BMW Vision Neue Klasse a BMW Vision Neue Klasse X SAV, BMW Group ukazuje, jak bude vypadat příští generace klíčových vozidel značky BMW. Představují řadu technologických inovací, kterými společnost ukazuje svou budoucí životaschopnost.
Se světovou premiérou BMW Vision Neue Klasse X nyní BMW oznamuje další inovaci, která má vstoupit do výroby: schopnost obousměrného nabíjení. Tato technologie umožňuje použít vysokonapěťovou baterii plně elektrického vozidla jako zařízení pro uchovávání energie a v pozdější fázi vrátit elektřinu uloženou v mezipaměti buď do vaší vlastní domácnosti, nebo do elektrické sítě.
Díky tomu mohou zákazníci BMW ještě snadněji aktivně přispívat k energetickému přechodu a podporuje udržitelnou výrobu a využívání obnovitelné energie. Funkce jako „Vehicle to Home“, „Vehicle to Grid“ a „Vehicle to Load“ tak budou zákazníkům BMW k dispozici poprvé. Tento krok také podtrhuje pokračující rozšiřování nabídky BMW Group Charging.
„Neustále zlepšujeme naši řadu nabíjecích produktů a služeb, abychom maximalizovali užitek pro zákazníka,“ říká Frank Weber, člen představenstva BMW AG, odpovědný za vývoj. „Od letošního léta budeme nabízet nákladově optimalizované nabíjení společně s naším partnerem E.ON na řadě trhů. A s Neue Klasse uděláme další krok: obousměrné nabíjení. Vehicle to Home a Vehicle to Grid, všechny plně integrované do našeho komplexního nabíjecího ekosystému – BMW Connected Home Charging. Pomocí vozidla, aplikace My BMW, backendu BMW – plus BMW DC Wallbox Professional a jejich fotovoltaického systému budou zákazníci moci řídit tok energie tak, aby bylo občas možné domácí nabíjení mimo síť. A samozřejmě budou také moci snížit své náklady na nabíjení tím, že budou elektřinu uloženou v jejich BMW dodávat zpět do elektrické sítě.“
Vehicle to Home: elektřina pro vaši domácnost
V počáteční fázi technologie umožní obousměrné nabíjení zákazníkům v podstatě používat vysokonapěťovou baterii jejich vozidla jako stacionární zařízení pro ukládání energie. Zde se uhlíkově neutrální elektřina generovaná fotovoltaickým systémem zákazníka dočasně ukládá do akumulátoru vozidla pomocí BMW DC Wallbox Professional a následně je přiváděna zpět k napájení dalších spotřebitelů v domácnosti, čímž se zákazník stává nezávislým na externím napájení. sítě a snížit jejich náklady na energii.
Vehicle to Grid: napájení do sítě
Druhá fáze obousměrného nabíjení umožní zákazníkům zpřístupnit část kapacity jejich baterie externě. Tuto energetickou kapacitu lze využít jak pro nabíjení ze sítě, tak pro vybíjení elektřiny do ní ve vhodných časech. Přístup na energetický trh zajišťuje kooperační partner BMW E.ON. K tomu budou zákazníci potřebovat dynamický tarif elektřiny od E.ON, který bude řídit proces nabíjení společně s backendem BMW, aby umožnil generování výnosů z energetické burzy.
Tato funkce bude na různých trzích dostupná až poté, co budou přijata nezbytná regulační opatření.
Vehicle to Load: auto jako power banka
Funkce Vehicle to Load umožňuje energii uloženou ve vozidle využít k napájení externích elektrických zařízení. To znamená, že Neue Klasse může fungovat jako forma mobilní powerbanky například pro nabíjení elektrokola nebo dodávání energie do elektrického zařízení při kempování.
Bez ohledu na použitý typ obousměrného nabíjení je přání zákazníka po mobilitě vždy na prvním místě. To je zajištěno intuitivním a snadným ovládáním v aplikaci My BMW App, kterou lze ovládat celý ekosystém BMW Connected Home Charging.
Urychlení energetického přechodu
Obousměrné nabíjení zajišťuje nejen vyšší bezpečnost dodávek. Přijímáním i dodáváním elektřiny mohou elektromobily významně přispět k podílu spotřeby elektřiny pocházející z obnovitelných zdrojů. Využití skladovacích kapacit poskytovaných vysokonapěťovými bateriemi umožňuje lepší koordinaci nabídky a poptávky v oblasti zelené elektřiny. Například úložné systémy pro elektromobily mohou selektivně absorbovat špičkovou produkci větrné a solární energie a elektřinu opět uvolňovat během období nízké produkce (noc, klid) dodávky. To umožňuje snížit v takových obdobích spouštění fosilních elektráren a jejich emise. Tímto způsobem se elektrická mobilita stává stále nedílnější součástí energetické revoluce. S obousměrným nabíjením lze snížit emise CO 2 jak v oblasti mobility, tak při výrobě energie celkově.