Generální ředitel Boeing Commercial Airplanes Stan Deal uvedl, že společnost pracuje na verzi Boeingu B787-10 s vyšší hrubou hmotností. Jde o největší variantu z rodiny Dreamliner. Bylo by to letadlo s doletem o 1000 námořních mil větším než A350-900.
Air New Zealand jednala s Boeingem o verzi 787-10 s vyšší maximální vzletovou hmotností (MTOW), aby dopravce mohl používat tato letadla bez omezení pro náklad a cestující na transpacifických trasách do Los Angeles, San Francisco ve Spojených státech a Vancouver v Kanadě. Letecké společnosti mají v úmyslu stáhnout všechny své B777 a sjednotit flotilu na dlouhé vzdálenosti do jediného modelu letadla.
787-10 HGW
Boeing B787-10 Dreamliner hrál důležitou roli v transatlantických letech před pandemií. Jak americká letecká společnost United Airlines, tak nizozemský národní dopravce KLM využívaly největší Dreamlinery k provozování letů na trasách s největší poptávkou. V jihovýchodní Asii použily Singapore Airlines tato letadla ke zvýšení letové kapacity do klíčových destinací v Austrálii a Japonsku.
Ačkoli je dolet B787-10 ve srovnání s jeho menšími sourozenci o něco menší, během zimní sezóny 2019/2020 na severu používal United Airlines letoun na několika transpacifických trasách, jako je San Francisco-Auckland a Los Angeles-Shanghai-Pudong. . Tchajwanská EVA Airways plánuje používat B787-10 na letech z Taipei do Seattlu a Vancouveru .
Pro KLM, 787-10 HGW, by to umožnilo vyřazení B777-200ER. Na klíčových trasách v Africe a Latinské Americe by byla větší kapacita na horkých a vysokých letištích (vysoko nad mořem a tam, kde je horké a vlhké klima). Nový Dreamliner by létal do Johannesburgu, Mexico City, San Jose v Kostarice, Bogoty a Quita.
Letoun může být také středem zájmu nových kupců Dreamlineru, společnosti Emirates. Generální ředitel Emirates Tim Clark poznamenal, že řada 787-10 byla příliš krátká a z tohoto důvodu se společnost rozhodla objednat 787-9. Nová verze většího Dreamlineru by ale mohla opět přitáhnout pozornost blízkovýchodního giganta a umožnit mu tímto modelem nahradit také část flotily B777-300ER jako ve výše uvedených případech. Společnost Emiates by jej mohla používat na dálkových trasách, kde je B777-300ER příliš velký.
Podle analýzy LNA by 787-10 s doletem větším než 1000 námořních mil byl velkým konkurentem Airbusu A350-900. 787-10 s rozšířeným pokrytím by umožnil:
- Chcete-li nahradit 777-200ER za letadlo podobné hodnoty, až 42 dalších sedadel a více než 25 procent lepší palivová účinnost,
- Ještě větší výhoda v nákladní kapacitě oproti A350-900, spolu s 19 více sedadly, na 2 %. nižší náklady a 8 procent nižší ceny za jedno sedadlo,
- Na dalších 60 míst přes 20 procent větší nosnost a stejný dolet jako A330-900neo, 17 procent nižší provozní náklady.
787-9 HGW
V současné době 787-9 konkuruje A350-900, A330-900 a A330-800, i když posledně jmenovaný letoun byl prodejním neúspěchem. Velký bratr z rodiny A330neo nabízí větší kapacitu, ale menší dolet než 787-9, takže Boeing se o tento segment leteckého trhu nemusí bát. Pravidla hry na prodej letadel se mění s A350-900. Airbus nyní nabízí verzi Ultra Long Range (ULR), která prodlužuje dolet na 97 000 námořních mil nebo 20 hodin letu. Boeing prozradil deníku LNA, že vyvine projekt 787-9 ke zvýšení hrubé hmotnosti. Nový, vylepšený hmotnostní a střední dolet Dreamlineru by mohl přinést zásadní změnu v éře ultra dlouhých letů.
Nejdelší aktuálně provozovaný let na B787-9 je 7 829 námořních mil na trase Perth – Londýn-Heathrow provozuje australská letecká společnost Qantas. LNA odhaluje, že nový model bude mít dolet zvýšený o dalších 750-800 mil. Boeing by mohl splnit potřeby svého vlajkového australského klienta pro Project Sunrise – přímé lety spojující města na východním pobřeží Austrálie s Evropou, východním pobřežím Spojených států a dokonce i Brazílií.
B787-9 hrál důležitou roli v nové éře létání na velmi dlouhé vzdálenosti od svého uvedení na trh a uskutečnil 5 z 10 nejdelších letů na světě. Byl to také testovací model Qantas na experimentálních letech projektu Sunrise mezi Sydney a New York-JFK a Londýn-Heathrow .
Dotyčné linky
Vytvoření 787-9 HGW by mohlo splnit sen společnosti Qantas a zahájit novou éru ultradlouhých letů. Kromě australského vlajkového dopravce mohou mít o tuto možnost zájem i další operátoři jako United Airlines, Emirates, Qatar Airways, Turkish Airlines a Eva Airways.
United je jedním z největších operátorů Dreamliner na světě a 787-9 HGW by otevřela možnost otevření linek jako Houston – Johannesburg , Chicago O’Hare – Sydney , Houston – Dillí , Los Angeles – Dillí nebo Washington – Singapur. nebo obnovení linky Los Angeles – Singapur , což by vzhledem k současným technickým vlastnostem B787-9 muselo probíhat s malým množstvím nákladu nebo cestujících.
Pro operátory na Středním východě by to byl perfektní model, který by doplnil jejich globální síť a expandoval do Latinské Ameriky. B787-9 HGW by spojil Dubaj s horkými a vysokými letišti, jako je Mexico City, nebo Bogota , bez nutnosti mezipřistání (společnost Emirates aktuálně létá do Mexika přes Barcelona-El Prat) a do dalších vzdálených destinací, jako je Buenos Aires a Santiago . V tomto případě by se emirátský dopravce vyhnul mezipřistání v Brazílii.
V případě Eva Airways by 787-9 HGW umožnilo dosáhnout více destinací v Kanadě a Spojených státech, kde může být 777-300ER příliš velký. Dopravce by se mohl dostat do měst jako Montreal, Dallas, Miami, Washington a Boston .
O nový Dreamliner mohou mít zájem i Turkish Airlines. Turkish Airlines, které by dokázaly propojit svůj mega-hub v Istanbulu s Austrálií a Novým Zélandem. Rozšířila by se síť spojení v Latinské Americe. Aerolinky by držely rekord pro dopravce létající do největšího počtu měst nebo zemí na světě.
Navzdory problémům spojeným s výrobou Dreamlineru Boeing splnil požadavky některých zákazníků a vytvořil B787. Po problémech „dětství“ je letadlo spolehlivé a dosahuje velmi dobrých ekonomických výsledků. Byly otevřeny trasy, které dříve neměly ekonomické opodstatnění.