Boeing zhoršil prognózu poptávky po letadlech. Americký výrobce letadel Boeing zhoršil prognózu poptávky po letadlech v příštích dvou desetiletích. V případě prvních 10 let však společnost svůj odhad zlepšila.
Boeing předpokládá slabší růst světové ekonomiky a více nasycený globální letecký trh ve druhé dekádě sledovaného období. Boeing v nejnovější prognóze zveřejněné v neděli uvedl, že do roku 2041 budou letecké společnosti ve světě potřebovat 41 170 nových letadel. Až 75 procent z nich budou podle něj tvořit úzkotrupé stroje. V předchozím odhadu Boeing uváděl, že aerolinie budou v následujících 20 letech potřebovat 43 610 nových letadel.
Prognóza je horší iv případě započtení ruského trhu, pro který Boeing původně odhadoval 1540 nových strojů. S těmi se nyní pro sankce Západu vůči Rusku za válku na Ukrajině nepočítá, avšak iv případě jejich započtení je to oproti prognóze před rokem pokles o 900 letadel. Důvodem jsou očekávání slabšího růstu globální ekonomiky a většího nasycení trhu v období po roce 2031. Částečně se pod to podepisuje i samotné Rusko, kde aerolinie odmítly po uvalení sankcí vrátit leasingovým společnostem stovky letadel. To fakticky snižuje budoucí poptávku po strojích od Boeingu či konkurenčního Airbusu.
Boeing zhoršil prognózu poptávky po letadlech
Co se však týká příštích 10 let, Boeing prognózu zlepšil. Nejnovější očekává, že letecké společnosti budou do roku 2031 potřebovat 19 575 nových letadel, což je více, než uváděla prognóza před rokem, která přitom zahrnovala i 710 letadel pro ruský trh. Nejnovější odhad Boeingu na příštích 20 let se liší od prognózy Airbusu. Ten svůj odhad zveřejnil před několika dny, přičemž jej naopak zlepšil. Evropský výrobce odhadl celosvětovou poptávku po letadlech do roku 2041 na úrovni 39 490 strojů. To je o 470 letadel více, než předpokládal před rokem.