Bratislava: Za možností pro hlavní město se skrývá špatné čerpání eurofondů. Do seznamu dopravních projektů přibyly tramvaje a trolejbusy pro Bratislavu.
Je to už pět let, co Bratislava koupila novou tramvaj či nový trolejbus. Již brzy by se to však mohlo změnit. Ve hře je masivní investice do vozového parku veřejné dopravy v hlavním městě za 141 milionů eur. Za tímto scénářem se skrývá špatné čerpání eurofondů. Totiž čas, kdy můžeme využít staré zdroje z Bruselu, se s blížícím rokem 2023 zkracuje, ale z 18,6 miliardy eur máme vyčerpanou pouze třetinu.
Použití milionů pro Bratislavu by tak bylo jedním z krizových scénářů, které nedávno avizoval resort dopravy. „Pokud to nepůjde na infrastrukturu, tak máme náhradní řešení, bohužel ale také nouzové, jak zachránit miliardy euro, aby jsme je nevyčerpali. Dopravní podnik by tak mohl vyřadit všechny staré tramvaje typu T3 a K2, z trolejbusů úplně vyřadit stařičké trolejbusy 14Tr a 15Tr. Chtěli by jsme tak výrazně více bezbariérových tramvají a trolejbusů, aby jsme mohli říkat, že máme 100% nízkopodlažní MHD i s náhradní dopravou. Tramvaje by tak měli přibýt i na chystané prodloužení tramvajové tratě v Petržalce, která by mohla okolo roku 2022 s další stavbou. V úvahu tak přichází další obousměrné tramvaje. V dohledné době bude potřebovat řešit dopravní autobusy dopravní podnik, kdy některé vozy dosáhnou 20 let provozu ve městě. Ty bude muset řešit co dál s nimi, protože jsou potřebné zvláště pro Petržalku a paradoxně přepraví nejvíce cestujících v MHD z autobusových linek.
foto: iMHD.sk