Do roku 2030 by se po železnici měla v Německu přepravovat zhruba čtvrtina veškerého zboží. Protože to pro železniční společnosti ne vždy dává smysl, spolková vláda je chce podpořit – a nyní k tomu dostala souhlas z Bruselu.
Německo může podpořit železniční nákladní dopravu částkou přibližně 1,7 miliardy eur. Opatření financování schválila v úterý v Bruselu Evropská komise. Evropská komise v úterý oznámila, že pomůže zajistit, aby železniční nákladní doprava zůstala konkurenceschopná. Konkrétně jde o financování tzv. jednovozové dopravy, kterou v Německu primárně provozují Deutsche Bahn. Skupina vyzvedává jednotlivé vozy nebo skupiny vozů přímo z továren zákazníků. Na seřaďovacích nádražích jsou pak spojeny do dlouhých vlaků, na místě určení opět odděleny a kontejnery jsou dále přepravovány jednotlivě.
To je složité a v tuto chvíli to nelze provést ekonomicky. Ale z pohledu federální vlády je provoz jednotlivých vozů „páteří železniční nákladní dopravy“, jak v úterý oznámil federální ministr dopravy Volker Wissing (FDP). „Umožňuje celoplošný přístup k evropské železniční síti a má centrální základní a síťové funkce.“
Cílem vlády je, aby do roku 2030 byla zhruba čtvrtina veškeré nákladní dopravy v Německu odbavována po železnici. Financování jednovozové dopravy, které má trvat do roku 2029, má dále podporovat přesun nákladní dopravy ze silnice na železnici. Podle informací chce vláda poskytnout rozpočet 1,7 miliardy eur jako přímé granty na pět let s maximálním ročním rozpočtem 320 milionů eur.
Německo by opatřením mohlo podpořit důležité segmenty železniční nákladní dopravy, uvedla komisařka EU pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. „Německu to pomůže dosáhnout jeho cílů Zelené dohody a zároveň snížit zátěž rostoucích nákladů dopravních společností, což bude přínosem pro průmyslovou nákladní dopravu.
Prostřednictvím „zelené dohody“ se chce EU do roku 2050 stát klimaticky neutrální. Strategie zahrnuje opatření v oblastech, jako je energetika, doprava, průmysl a zemědělství. Pokud chce stát podpořit firmy penězi nebo daňovými výhodami, platí v EU přísná pravidla. To má zabránit narušení hospodářské soutěže. Evropská komise mimo jiné dbá na to, aby členské státy neposkytovaly svým společnostem neoprávněné výhody prostřednictvím státní podpory.
Podpora jednovozové dopravy je však v německém železničním průmyslu kontroverzní. Podle sdružení Die Güterbahnen, ve kterém jsou organizováni konkurenti Deutsche Bahn, tvoří tento druh dopravy téměř 15 procent trhu. 85 až 90 procent přepravy jednotlivých vozů zajišťuje ekonomicky dceřiná společnost železniční nákladní dopravy DB Cargo. Je tedy hlavním příjemcem státních peněz. Konkurenti jsou proto také pro dotace prospěšné celému odvětví, jako je vládní dotace na nedávno výrazně zvýšené poplatky za používání železnic, tzv. ceny za trasy.
Spolková vláda podle vlastních vyjádření vidí ve financování také klíč k otevření konkurence v jednovozové dopravě a jako pobídku pro vstup dalších firem do podnikání.
„Zelená z Bruselu ke zmírnění konkurenčních nevýhod železnice ve srovnání se silnicí je dobrým signálem,“ řekla v úterý poslankyně Bundestagu Paula Piechotta ze Zelených. „Dotace však nesmí oslabit snahy o přemístění DB-Cargo a učinit z něj agilní nákladní přepravní společnost.“