Budapešť, Leeds: Britská společnost Grimshaw Architects zvítězila v mezinárodní soutěži na projekt renovace železniční stanice Nyugati v Budapešti. Společnost je známá pro projekty, jako jsou železniční stanice a stanice metra v Londýně, Melbourne, Los Angeles a New Yorku.
Výběr projekční společnosti oznámil Balázs Fürjes, komisař premiéra pro Budapešť a aglomeraci. Přestavíme západní nádraží na třípatrovou moderní budovu 21. století, částečně skrytou pod zemí. Nový projekt respektuje minulost, architektonické dědictví Budapešti a dobře zapadá do struktury této části města, zdůrazňuje Fürjes.
Za Eiffelovou halou (o stavbu stanice Nyugati se zasloužil francouzský inženýr Gustaw Eiffel) vyroste nová železniční hala se šesti podzemními a třinácti nadzemními kolejemi. Celé nádraží tak pojme mnohem více vlaků. V okolí objektu bude také nová zeleň.
Budapešť také plánuje udělat pořádek v postindustriálním prostoru sousedícím se západním vlakovým nádražím. Plánuje důkladnou revitalizaci okolí omezeného ulicemi Váci – Dózsa György – Podmaniczky – Nagykörút. Je to nejvíce urbanizovaná oblast postindustriálních železnic v Budapešti. Díky obnově 23,5 ha, což jsou téměř dvě plochy parku Városmajor, se bude moci uvolněný prostor proměnit v zelené plochy, říká Balázs Fürjes.
Londýnské studio mezi vítězi
Architektonickou soutěž vyhlásilo Budapešťské rozvojové centrum zadané vládou a kanceláří pro strategii železnic budapešťské aglomerace. Kandidáti museli mimo jiné navrhnout moderní komunikační uzel pro navazující cestující nádraží a stanice metra. Vítězem se stal tým vedený Grimshaw Architects z Londýna, včetně Nautes Architects z Budapešti, WSP Global Engineering, Vogt Landscape Architects v Zurichu a Turnet & Townsend, společnosti projektového managementu se sídlem v anglickém Leedsu. Porota naznačila, že vítězné výběrové řízení bylo nejen krásné, ale také příslib dobrého využití nádraží, které bude později provozováno. Projekt předcházel návrhům mimo jiné kanceláře francouzského AREP Group Architectes a rakouského designového studia Albert Wimmer.
Britská společnost Grimshaw Architects byla založena v roce 1980 v Londýně, ale v současnosti má celkem 7 kanceláří – mimo Londýn také v Los Angeles, New Yorku, Paříži, Dubaji, Melbourne a Sydney. Právě díky projektům Grimshaw Architects byla zrekonstruována stanice London Bridge, která ročně obslouží 90 milionů cestujících, a také budovy stanic Waterloo s 75 miliony cestujících ročně a Paddington s 81,5 miliony cestujících ročně. Studio také dokončilo projekty pro uzel Fulton Center na síti newyorského metra a nové stanice metra v Los Angeles, Amsterdamu, Dauhá a Melbourne. Designéři také pracovali na vzhledu stanic London Crossrail, které se mají otevřít, a také na novém britském vysokorychlostním nádraží – London Euston.
Jaká konkrétně bude nová stanice?
Eiffelova síň na západním nádraží je krásná, ale technicky je již zastaralá. Samotné nádraží už nereprezentuje Budapešť důstojně. Nádraží je pro cestující nepohodlné a má málo vlaků. Tuto část města je třeba zlepšit, aby více lidí mohlo denně využívat železnice na cestách aglomerací, tvrdí Balázs Fürjes, komisař premiéra pro Budapešť a aglomeraci.
Zrekonstruované Nyugati se má stát moderním nádražím 21. století. Zařízení bude rozloženo do tří pater, čímž se zvýší kapacita pro odbavení většího počtu vlaků. Na povrchu za Eiffelovou halou vyroste nová nástupištní hala s celkem 13 kolejemi. Pod ním je plánováno nádraží se šesti kolejemi. Fungovat bude v příměstských, dálkových a mezinárodních vlacích do Rakouska, Slovenska a Česka s Polskem a Rumůnskem resp. Bulharskem.
Stanice metra bude zatím fungovat jako hlavní stanice, ale postavíme ji tak, aby ji v budoucnu bylo možné propojit železničním tunelem pod Dunajem se stanicemi Budapest Déli a Budapest Nyugati, vysvětluje Fürjes. Dodává, že Nyugati bude jedním z nejvytíženějších dopravních uzlů ve střední Evropě, Maďarsku a Budapešti. Po dokončení celé investice obslouží stanice 300 tisíc lidí denně říká.
Díky speciální struktuře střechy získali architekti charakteristickou fasádu a otevřený vstup ze strany ulice Podmaniczky a náměstí Nyugati. Předpokladem soutěže bylo také vyvinout zařízení, které svým vzhledem nezastíní starou halu a zároveň bude samostatným a samostatným blokem. Svou modrou barvou ocelové konstrukce a dřevěných panelů evokuje Eiffelovu stavbu. Zajímavým řešením je vedení hřebenových linií, tedy linie střechy, kolmo na koleje.