
Foto Protext
Už několik dní, počínaje prvním dubnem, nemusejí automobily v Česku obouvat zimní pneumatiky. Nastává tedy čas masového sezonního přezouvání, které praktikuje zhruba polovina motoristů. Mnozí řidiči však v létě dojíždějí staré zimní pneumatiky, což podle expertů AURES Holdings, provozovatele největší tuzemské sítě center ojetých vozů AAA AUTO a Mototechna, není dobrý nápad – rozumnější je třeba pořídit jednu sadu nových celoročních pneu. A brzy už možná přezouvání vůbec nebude na pořadu dne – výrobci intenzivně pracují na gumách s adaptivním vzorkem.

Typicky česká strategie – dojet v létě už dost opotřebované zimní pneu – může být poměrně nebezpečná. „Nese to sebou značná rizika, a to i když mají ‚zimáky‘ zákonem požadovaný minimální vzorek, tedy čtyři milimetry, což znamená, že do letního minima 1,6 mm by zvládly třeba ještě dvě sezony. O vzorek v tomto případě nejde, jde o použitou směs,“ říká Petr Vaněček, generální ředitel AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna. Zimní pneu jsou totiž vyrobeny ze směsi vhodné pro nízké teploty, takže v teplém počasí se guma přehřívá. „To vede k nestabilitě při brzdění či zatáčení a logicky i k rychlému opotřebení. Zimní gumy proto mají delší brzdnou dráhu na suché vozovce, a to může být v krizové situaci velký problém. Kvůli měkčí směsi také mají vyšší valivý odpor, tedy i vyšší spotřebu paliva a hlučnost. Za používání zimních pneu v létě sice pokuta nehrozí, rozhodně se to ale nevyplatí,“ doplňuje Petr Vaněček.
Je tedy právě teď nutné přezout na letní pneu? Ne nutně. Také v Česku totiž s postupující klimatickou změnou, a tedy celkově teplejším počasím a úbytkem klasických zimních podmínek, nacházejí stále větší uplatnění takzvané celoroční pneumatiky. „Donedávna je výrobci pneumatik brali jen jako okrajový produkt v levném segmentu, a také experti, kteří gumy testují, se na ně dívali skrz prsty. Obojí v poslední době přestává platit,“ říká Vaněček. Ještě před pár lety nabízelo celoroční pneu jen několik málo výrobců – když však dnes hledáte obutí třeba na Škodu Octavia, nabídne vám internetový obchod přes 20 pneumatik různých značek včetně těch prémiových jako Continental, Michelin, Pirelli, Nokian, Hankook, ale i desítky dalších.

„Vidíme to v praxi i v našich autocentrech AAA AUTO, kde při výkupu pečlivě evidujeme, na jakých pneumatikách auto přijelo. Ze zcela zanedbatelných počtů ještě v nedávné době v průběhu posledních dvou tří let zaznamenáváme jasný nárůst počtu celoročních pneumatik, nyní je má obuto zhruba pět procent našich vozů, tedy kolem tisícovky aut. To není málo,“ říká Petr Vaněček. Podle něj to většinou bývají vozy typu SUV, jejichž velké pneumatiky jsou také logicky dražší. Majitelé tak mohou při použití pouze jediné celoroční sady pneu ušetřit třeba 20 tisíc korun za nákup dalších pneumatik, a také zhruba další tři tisícovky ročně za dvojí přezouvání. „U poslední generace ‚all season‘ pneumatik prémioví výrobci jako Continental nebo Pirelli deklarují o 50 procent delší kilometrový nájezd než u dřívějších modelů, což znamená, že zvládnou až dvě sezóny navíc. Kvalitní celoroční pneu tak vydrží řidičům, kteří nepolykají desítky tisíc kilometrů ročně, několik let. Zvládají bez problémů zhruba 50 tisíc kilometrů,“ říká Vaněček.
Jízdní vlastnosti celoročních pneumatik se v poslední době výrazně vylepšují, o čemž jasně vypovídají i výsledky spotřebitelských zkoušek. Například jeden z posledních německých testů důkladně zkoumal osm prémiových modelů 18″ pneumatik na suchu, sněhu i na mokru (tam specificky při teplotách pod 10o Celsia). Sledoval brzdné dráhy, ovladatelnost a přilnavost v extrémních podmínkách, ale také komfort jízdy, hlučnost a valivý odpor. Ve srovnání byly jako referenční použity i letní pneu Goodeyear Eagle a zimní stejné značky UltraGrip. Ukázalo se, že vítězná trojice pneu – Continental AllSeason Contact 2, Hankook Kinergy 4S2 H750 a Bridgestone Turanza All Season 6 – uspěla ve všech disciplínách. Všechny gumy excelovaly v ovladatelnosti na mokrém povrchu, kde byly lepší než obě referenční pneu; výborné byly i na sněhu. Na suchém povrchu jen těsně nestačily na letní pneumatiku. „Ukazuje to, že mix vlastností celoročních pneu plně dostačuje v našich zeměpisných podmínkách po většinu roku. Mají výborné výsledky v teplém počasí, na mokru i v lehkém sněhu; jejich limitem jsou extrémy. Pokud jezdíváte pravidelně lyžovat do Alp nebo žijete v drsnějším podhůří, budou pravé ‚zimáky‘ přece jen lepší kvůli trakci v hlubokém sněhu a na ledu. Stejně tak pokud byste celý půlrok trávili třeba v rozpálené Dalmácii, budou letní pneu výhodnější; cestu na letní dovolenou však ‚celoročky‘ zvládnou s přehledem,“ říká šéf „Áček“ Petr Vaněček.
Na trhu s pneumatikami se však schyluje k dalším přelomovým změnám. Už dnes existují pneumatiky společnosti Pirelli, jejichž drážky v zimě zůstávají otevřené pro lepší trakci na sněhu, zatímco v teplém počasí se uzavírají pro lepší stabilitu na suchém povrchu. „Zní to jako ze sci-fi románu, ale několik výrobců už pracuje na pneumatikách s proměnlivým dezénem. Takzvané adaptivní pneu budou umět ‚přepínat‘ mezi letním a zimním vzorkem v řádu sekund, přičemž pokyny dostanou od senzorů auta. Komerčně ještě ovšem dostupné nejsou, prototypy ale již existují,“ říká Petr Vaněček s tím, že gumy s adaptabilními vzory budou hrát klíčovou roli v autonomních vozidlech, kde budou schopné reagovat na změny podmínek v reálném čase. „Takové pneu pracují s pohyblivými bloky, přičemž samotný patent je stále utajován. První výrobci už ale naznačují, že taková pneumatika by mohla být na trhu už v roce 2027. O cenách takovýchto pneumatik si však netroufám spekulovat,“ dodává Vaněček. Podobně blízkou budoucností jsou podle něj i pneu, které si samy opraví drobnější defekt, a to díky polymerům, které se už dnes používají pro samoopravné laky.
Podobné zprávy
Silnici mezi Olešnou a Pelhřimovem čeká brzká rekonstrukce
Tunel Prešov otestoval akceschopnost všech složek
V Náchodě počítejte s dopravními komplikacemi