Slovenská technologická společnost Sensoneo, která vyvíjí a poskytuje revoluční řešení pro efektivní a transparentní správu odpadu, poskytla svá řešení dalším českým městům. Město Znojmo využívá ve vybraných kontejnerech senzory, díky čemu mají svozová společnost i občané přehled o jejich naplněnosti. Ve městě Tábor byl instalován tzv. Watchdog: nástroj pro kompletní digitalizaci a automatickou evidenci procesu svozu odpadu, který zpřehledňuje tok odpadu a zefektivňuje procesy související se svozem.
Senzory monitorují odpad v podzemních i nadzemních kontejnerech v Znojmě
Město Znojmo má ve spolupráci se svozovou společností FCC Znojmo s.r.o. instalovánu třicítku senzoru, které monitorují zaplněnost kontejnerů. Prioritou byli senzory pro kontejnery v historickém centru města. Z estetických důvodu se zde nacházejí podzemní kontejnery, ve kterých je obtížné kontrolovat, jak rychle se plní a plánovat svoz. Instalace senzorů tenhle problém vyřešila. Kromě toho byli senzory instalovány i do nadzemních kontejnerů, u kterých byl problém s přeplněností. Jak vysvětluje Josef Esterka, jednatel FCC Znojmo s.r.o.:
„Osmnáct senzorů bylo umístěných do nadzemních kontejnerů, které se často přeplňovali. Občané tak nechávali odpad i mimo smetných nádob, co byl samozřejmě problém, lidé se stěžují, odpad se znehodnocuje. Po instalaci senzoru jsme zjistili, že nemáme správně nastavené svozové dny a upravili jsme je.“
O naplněnosti smetných nádob má přehled nejen svozová společnost, ale i občané. Díky mobilní aplikaci Waste monitoring app si mohou zkontrolovat, kde se nachází nejbližší volný kontejner.
Josef Esterka za největší výhodu senzorů považuje získání informaci o tom, jak často a za jak dlouho se naplňují jednotlivé komodity, díky čemu je možné efektivněji upravit svozový dny a trasy a předcházet tak přeplněným kontejnerům.
Smart senzory jsou populární volbou pro města a znalosti o zaplnění kontejnerů lze využít k zabezpečení včasného svozu, zabránění nepotřebným výjezdům k poloprázdním kontejnerům i k absolutně přesné evidenci produkce odpadu. Senzory používají velká města jako Bratislava či Praha, ale lze je využít i v desítkách kusu v menších městech či obcích jako ukazuje i příklad Znojma nebo menších obcí jako Černošice u Prahy nebo Říčany u Brna. Po senzorech jako nástroji na optimalizaci svozu a zabezpečení čistých ulic sahají také svetové metropoly – Sensoneo senzory se v stovkách či tisících kusu uplatnili např. v Buenos Aires, Reykjavíku, Rige a dalších.
Sledování svozu bioodpadu v Táboře
Město Tábor od října využívá tzv. Watchdog – nástroj pro digitalizaci svozu odpadu. Toto řešení se skládá z centrální jednotky a antén umístěných na svozovém vozidle, a z identifikačních (RDIF) štítků na popelnicích.
Město ve spolupráci se Sensoneo očipovalo popelnice na bioodpad, čímž získalo vizuální identifikaci a digitální registraci nádob. Při svozu odpadu se výsyp eviduje automaticky, díky čemu má město přehled, zda smlouvy se svozovou společností odpovídají skutečnosti.
Dle Ing. Lenky Koubkové, vedoucí oddělení ochrany prostředí OŽP města Tábor, je cílem data z Watchdogu v budoucnu využít při novém výběrovém řízení na provozovatele, a fakturovat kvartálně ty popelnice, které byli reálně vyvezeny. Data z Watchdogu tak mají sloužit při uzavíraní budoucí smlouvy a jako podklad k fakturaci.
Jak dále vysvětluje Ing. Koubková: „Od tohoto nástroje zároveň očekáváme i řešení občasných situací, kdy docházelo ke sporům kvůli nevyspaným nádobám. Bez dat nelze určit, zda nedošlo k vysypání popelnice vinou svozové služby, nebo zda majitel zapomněl. Od instalace jsme podobné situace neřešili.“
Watchdog se aktivuje nastartováním vozidla a v průběhu svozu automaticky, bez potřeby manuální obsluhy, zaznamenává všechny realizované úkony. Ty se ukládají v online prostředí. Tenhle nástroj je možné využívat v základní formě (jako ve městě Tábor), nebo integrovat i s dynamickým vážením, které dává městům informaci o objemu svezeného odpadu.
Chytré zámky na kontejnery
Česká města stále více projevují zájem i o chytré zámky na kontejnery. Některá města či městské části čelí takzvanému odpadovému turismu, kdy platí i za odpad osob, které v daných lokalitách ve skutečnosti nebydlí. Zamykání kontejnerů do ocelových klecí nebo konstrukcí není vždy řešením – zejména z hlediska prostoru aneb vizuální stránky. Sensoneo nabízí inteligentní zámky, které nijak nenarušují vzhled popelnic ani jejich okolí. Kromě toho, že se k nádobám dostanou jen oprávněné osoby, může toto řešení samosprávám usnadnit zavedení množstevního sběru pro bytové domy.
Zámky fungují na baterky, které garantují až sto tisíc otevření. Správa přístupů probíhá na dálku. Občanům je přidělen čip, který použijí při otevírání nádob. Města mohou tohle řešení využít jen na kontrolovaný přístup, nebo i zavést motivační systém sběru, kdy občané platí na základě počtu otevření nebo objemu odpadu.
Chytré zámky zde instalovat na jakékoliv typy uzavíratelných popelnic a kontejnerů. Zámky od Sensoneo používají města Dubnica nad Váhom, Topolčany a Trnava.
O společnosti Sensoneo:
Sensoneo vyvíjí a poskytuje komplexní řešení, která umožňují digitálně transformovat řízení odpadů s cílem zajistit větší efektivitu, transparentnost a udržitelnost. Prostřednictvím svých technologií společnost umožňuje svým zákazníkům čelit největším současným odpadovým výzvám. Ve výsledku řešení společnosti prokázaly 30 – 63 % úsporu svozových tras a 97 % přesnost při zaznamenávání skutečné tvorby odpadu.
Řešení společnosti Sensoneo aktuálně využívají města a soukromé společnosti ve více než 70 zemích světa. Více informací o společnosti naleznete na www.sensoneo.com nebo www.jaknachytreodpady.cz.