Leasingová společnost RS Lease dnes oficiálně předává Českým drahám do užívání poslední 50. lokomotivy Siemens Vectron, kterou si dopravce objednal. Největší český železniční dopravce nyní disponuje celkem 61 nejmodernějšími evropskými interoperabilními lokomotivami Siemens Vectron, které dopravují jeho vlaky z Prahy do Berlína, Hamburku, Budapešti, Košic a dalších míst Evropy.
„Převzetí padesáté lokomotivy Siemens Vectron od leasingové společnosti RS Lease představuje jeden z významných milníků v obnově našeho lokomotivního parku. Umožní nám zahájit plný provoz pod dohledem ETCS od 1. ledna 2025 na vybraných úsecích železničních koridorů, obsloužit mezistátní linky až do jejich cílových stanic a nahradit většinu dosluhujících starších lokomotiv. Vectrony zlepšují vlaky tak přispějí k vyšší bezpečnosti železnice zásadně a vyhovují pracovní podmínky, naše podmínky jsou spolehlivé. V cílovém stavu, po dodání 50 lokomotiv Siemens Vectron na rychlost 230 km/h, které jsme si u Siemens Mobility přímo objednali, budeme provozovat více než stovku těchto nejmodernějších evropských lokomotiv,“ říká Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.
„Spolupráci s Českými drahami na dodání 50 kusů jsme začali už v roce 2021 dodáním prvních 6 kusů. Následoval rok 2022 s dodáním dalších 10 kusů a rok 2023, ve kterém jsme ČD pronajali 12 kusů lokomotív Siemens Vectron. Celkově dodání 50 kusů završujeme v roce 2024, během kterého jsme Českému drahám odevzdali do provozu až 22 kusů. Ve spolupráci se servisními partnery, přičemž jedním z nich jsou i České dráhy, zajišťuje komplexní údržbu každé lokomotivy, čímž dosahuje jejich vysoké spolehlivosti. O intenzivním využívání svědčí i fakt, že lokomotivy dodávané v roce 2021 dosahují ve dnech již 1 milion najetých kilometrů,“ řekl Tibor Čunderlík, ředitel společnosti RS Lease.
„V novém jízdním řádu budeme turnusovat už 49 Vectronů, které denně ujedou více než 47 tisíc kilometrů. Vedle vnitrostátních linek budou obsluhovat také mezistátní spoje. V jejich čele pojedou například do Hamburku, Kielu, Varšavy, Košic, Žiliny nebo do Budapešti. Po nasazení ComfortJetů na linku Vindobona vyrazí i do Vídně a Štýrského Hradce. V běžném provozu budou jezdit rychlostí až 200 km/h. Pořízení Vectronů umožní postupně vyřadit starší lokomotivy řad 151 nebo 371 a na trati z Prahy do Budapešti nahradit také lokomotivy řady 380,“ vyjmenovává přínos lokomotivy Siemens Vectron Jiří Ješeta, člen představenstva ČD a název pro osobní dopravu.
Nejmodernější lokomotivy v čele českých vlaků
V jízdním řádu 2025 nasadí České dráhy lokomotivy Siemens Vectron na linky Ex1 Ostravan / Opavan / Silesia / Cracovia, Ex2 Valašský expres , Ex3 Metropolitan / Slovenská strela / Hungaria , Ex4 (spoje Polsko – Rakousko), Ex5 Berliner , Ex6 Západní expres, R16 Krušnohor , R18 Slovácký expres a na některé další spoje, např. EC 241 / 240 Košičan. Vedle vnitrostátních linek zamíří české Vectrony např. do Berlína, Hamburku, Kielu, Flensburgu, Varšavy, Žiliny, Košic, Bratislavy nebo do Budapešti. Během roku 2025 se provoz Vectronů rozšíří také o linku Ex3 Vindobona do Vídně a Štýrského Hradce. Všech 49 turnusovaných Vectronů ujede denně přes 47 tisíc kilometrů, přitom největší denní výkony lokomotivy budou dosahovat více než 1 400 kilometrů. Na zahraničních tratích budou lokomotivy běžně při provozu rychlostí 200 km/h.
České dráhy nyní disponují celkem 61 lokomotivami Siemens Vectron, z toho pochází jedna lokomotiva přímo od výrobce, 10 lokomotiv je najatých od společnosti ELL a 50 od společnosti RSL. Deset z nich už České dráhy na základě platné leasingové smlouvy odkoupily az toho šest již převzaly do svého majetku. Převzetí dalších čtyř bude následovat v příštích měsících. Od roku 2026 bude následovat dodávka dalších 50 přímo lokomotiv od výrobce Siemens Mobility v provedení pro rychlost 230 km/h. České dráhy budou lokomotivy provozovat s netrakčními jednotkami ComfortJet, InterJet i Railjet av čele klasických souprav sestavených z běžných rychlíkových vozů.
Lokomotivy Siemens Vectron jsou nejmodernější interoperabilní elektrické lokomotivy v Evropě. Jejich maximální rychlost je 200, resp. 230 km/ha výkon mají 6,4 MW. Jsou zdroje pro napájení na třech různých soustavách (3 kV DC, 25 kV 50 Hz AC, 15 kV 16,7 HZ AC) a jsou dostupné zabezpečovací systémy pro provoz pod dohledem ETCS a národních zabezpečovacích systémů v Německu, Polsku, na Slovensku, v Maďarsku, Rakousku a část v budoucnosti dodaných lokomotiv také v Dánsku. Lokomotivy jsou také radiokomunikační GSM-R.