Taiwanský národní dopravce China Airlines zahájí přímé lety mezi Prahou a Taipei. Vyplývá to z oznámení primátora Prahy po jednáních s prezidentem letecké společnosti. Inaugurace spojení však proběhne až po konci pandemie.
Česko-taiwanské sblížení
O touze navštívit Taiwan se zmiňoval Vystrčilův předchůdce jako předseda Senátu, tj. druhý nejvýznamnější člověk v zemi, Jaroslav Kubera, s odkazem na svůj záměr prosazovat pro-svobodné dědictví Václava Havla, vůdce tzv. Sametová revoluce v Československu. V lednu tohoto roku Kubera nečekaně zemřel několik dní před plánovanou návštěvou Taiwanu. Rodina zesnulého českého politika obviňuje čínské velvyslanectví z vyprovokování smrti Kubery, které zaslalo dva dopisy varující před plánovanou návštěvou Tchaj-wanu. Od té doby české úřady zintenzivnily svůj konfrontační postoj k Číně a na oplátku zvolily sblížení s Taiwanem. Primátor Hříb, který v minulosti studoval na Taiwanu, vedl k podpisu dohody o partnerství měst mezi Prahou a Taipei, kterou pekingské úřady, horko těžko snáší, resp. tvrdě kritizují a snaží se vydírat představitele státu. Jediný, kdo patolízalským způsobem podlézá Číně je prezident Miloš Zeman.
Lety do Prahy na „dobrých tratích“
Existuje mnoho náznaků, že lety China Airlines spojující Prahu z Taipei mohou být trvale zahrnuty v letových řádech. Po pondělním (31. srpna) setkání s prezidentem dopravce Hsieh Shih-chienem primátor Hřib oznámil, že přímé spojení mezi městy je „na správné cestě“ a že jeho uvedení do provozu lze očekávat po „uklidnění situace COVID-19“ .
Současná návštěva české delegace však může poskytnout nový impuls k návratu k dřívějším plánům letů do hlavního města České republiky. Na vlně politického sbližování mezi pražskými úřady a Taipei roste zájem Taiwanských podnikatelů o investice u našich jižních sousedů. Hned začátek pětidenní oficiální návštěvy delegace z České republiky vyústil v podepsání několika dopisů o záměru o mezistátní spolupráci, včetně v oblasti technologií inteligentních měst, umělé inteligence a inteligentních strojů. Obě země také chtějí vyzvat začínající podniky z České republiky a Taiwanu ke spolupráci. To vše znamená, že poptávka po přímém leteckém spojení roste.
Komunistické úřady v Pekingu silně odsoudily návštěvu delegace z České republiky na Tchaj-wanu. Hostující šéf diplomacie ČLR Wang Yi oznámil, že Česká republika a zvláště předseda senátu Vystrčil „zaplatí velkou cenu za porušení územní celistvosti Číny“ a Vystrčil „se stal nepřítelem 1,4 miliardy Číňanů“.