Do června 2018 označila PKP Polskie Linie Kolejowe SA několik tisíc železničních přejezdů. Každý má dvě žluté nálepky s individuálním identifikačním číslem pro cestu a čísly tísňového volání. Speciální spojení mezi operátory čísla 112 a službami PKP Polskie Linie Kolejowe SA odpovědnými za vlakovou dopravu zajišťuje rychlé reakce na hrozby, např. přerušení vlakové dopravy.
Informace o žlutých nálepkách umístěných společností PKP Polskie Linie Kolejowe SA na železničních přejezdech usnadňují a urychlují akce pro bezpečnost strojvedoucích a cestujících. Zavedené řešení fakticky snižuje rizika vyplývající z nevhodného chování řidičů nebo náhodných událostí. Díky informacím na nálepkách je od roku 2018 provoz na přejezdech přerušen a možnost tragédie se více než 600krát snížila – řekl Ireneusz Merchel, předseda představenstva PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
Čtyři roky byly informace o žlutých nálepkách poskytovány ve vlacích, na nádražích, na sociálních sítích a na webových stránkách partnerů kampaně „Bezpečný průjezd“. Byly zde filmy, rozhlasové přenosy, infografiky, školení informující o tom, kde se na přechodu nachází žlutá nálepka PLK a v jakých situacích informace na ní vyvěšené využít. Informační kampaň pokračuje.
Čísla hovoří o působení nálepky #YellowPLK
Od 1. června 2018 do 31. května 2022 přijali operátoři tísňové linky 112 přes 20 tis. upozornění na potenciální ohrožení na přejezdech a železničních plochách. Ve více než 600 případech byl díky speciálnímu vysokorychlostnímu spojení zastaven vlakový provoz na železniční trati a přivolána pomoc. Více než 1400 hlášení vyústilo v zavedení omezení rychlosti pro vlaky, aby byla zajištěna bezpečnost cestujících.
Reflexní samolepky jsou na vnitřní straně St. Andrzeja – jedná-li se o přechod pro chodce (kat. E), je přechod zabezpečen značkami (kat. D) nebo značkami a semafory (kat. C). Na přejezdech s mýtnicemi (kat. B a kat. A) jsou nálepky na pohonech mýtných bran (sloupky, na kterých je připevněna mýtná tyč).
Na žluté nálepce umístěné na přejezdu jsou tři základní údaje: individuální identifikační číslo železničního přejezdu, číslo tísňového volání 112, a čísla „v mezinárodním formátu nouzového volání“.
Ke konkrétnímu přejezdu je přiděleno individuální identifikační číslo železničního přejezdu (jedná se o číslo železniční trati a její kilometr). Díky ní během zásahu operátor čísla 112 rychle lokalizuje průjezd na železniční síti i v terénu. Za pár minut bude přerušen provoz vlaků a minimalizována možnost vzniku incidentu.
Tísňová linka 112 slouží k hlášení nehod nebo poruchy auta na přejezdu.
Uvedená čísla „při poruše“ jsou čísla, která mají informovat železničního výpravčího v obvodu konkrétního traťového obvodu o poruše zařízení, poškození značení na přejezdu, pokud nedojde k okamžitému ohrožení života.
Proces hlášení incidentu na přejezdu
V případě poruchy nebo incidentu na přejezdu a po napojení na linku 112 řidič udává individuální identifikační číslo ze žluté nálepky. Operátor čísla 112 informuje – prostřednictvím speciálně vytvořeného odkazu – služby PKP Polskie Linie Kolejowe SA, kdy následně je vydán příkaz k zastavení vlakové dopravy.
Od roku 2005 provozuje PLK kampaň „Bezpečný průjezd“. Existují tisíce žádostí o bezpečnost, vzdělávání, vědu, školení, semináře a analýzy dopravních nehod s vlakem. Adresáty těchto aktivit jsou řidiči, autoškoly a chodci – lidé různého věku: děti, mladiství i dospělí.
Více o projektu # ŻółtaNaklejkaPLK: https://bezpieczny-przejazd.pl/zolta-naklejka/