České dráhy evidují trvalý zájem o přepravu jízdních kol ve svých spojích. Nyní přepravují zhruba stejný počet cyklistů jako před pandemií COVID-19. Ročně je to kolem tři čtvrtě milionu zákazníků. Dopravce nabízí přepravu jízdních kol prakticky ve všech spojích po celý rok.
Letos o prázdninách uskutečnil největší železniční dopravce specializovaný přepravní průzkum zaměřený na cestování s jízdními koly, který prezentuje Jiří Ješeta, člen představenstva ČD a náměstek GŘ pro osobní dopravu: „Během jeden a půl týdne na přelomu července a srpna jsme přepravili zhruba 55 tisíc cyklistů. Největší zájem o cestování s kolem trvale sledujeme v pražské aglomeraci. V Praze a ve Středočeském kraji nastupuje víc jak třetina všech cyklistů. Za nimi následují Jihomoravský a Jihočeský kraj, které se společně podílejí na přepravě jízdních kol zhruba z pětiny všech uskutečněných přeprav.“
Poptávku po přepravě jízdních kol v jednotlivých regionech a na konkrétních tratích podstatně ovlivňuje řada faktorů, jako jsou například hustota osídlení, rozvoj cyklistické infrastruktury, obliba výletních a prázdninových míst nebo rozsah dopravy zajišťovaný dopravcem v příslušném kraji.
„Na sčítání velmi dobře vidíme, které tratě vedou podél oblíbených a kvalitních cyklostezek nebo do cyklistických prázdninových regionů. Nejvíc kol jsme v době sčítání vozili na tratích podél Berounky, Labe, Vltavy, Ohře, Svitavy, Moravy, Dyje nebo do oblasti Beskyd. Jednotlivé velmi dobře obsazené spoje mířily do Kořenova a Harrachova na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Během týdenního sčítání jsme zaznamenali více než tisíc přepravených kol na 25 tratích v různých místech republiky,“ vyjmenovává konkrétní příklady cykloturisty oblíbených lokalit Jiří Ješeta.
Mezi ty nejvytíženější tratě patří železnice vycházející z Prahy ve směru Kolín, Benešov u Prahy, Beroun, Kralupy nad Vltavou, Lysá nad Labem a také Posázavský pacifik. Další oblíbené tratě vycházejí z Brna a směřují do údolí Svitavy (Blansko) a Svratky (Tišnov) a také pod Pálavu a na Břeclavsko. Na severu je oblíbená trať Opava – Ostrava – Český Těšín a tratě z Ostravy směřující do Beskyd. Na východě Čech využívají cyklisté nejvíc spojení Pardubic, Hradce Králové a Jaroměře, v Jihočeském kraji trať z Veselí nad Lužnicí do Třeboně a Českých Velenic a na západě republiky trať Cheb – Karlovy Vary. Tam jezdí oblíbený sezónní spoj Cyklo Ohře.
Vytížení tratí v době sčítání kopírují také cyklisty nejvíce obsazené spoje, které obsluhují uvedené tratě. Mezi výjimky, které se dostaly mezi cyklisty nejoblíbenější osobní vlaky, patří také několik spojů Liberec – Tanvald – Harrachov – Szklarska Poręba a dopolední spěšný vlak z Hradce Králové do Letohradu. V dálkové dopravě patří mezi oblíbené spoje Moravan, Slovácký expres, Berounka, Svitava a Silva Nortica s Lužnicí. Z mezinárodních spojů pak vlaky Jižní expres a Vindobona do Rakouska do blízkosti Dunajské cyklostezky.
TK, Foto ČD
[…] Continue reading Cykloturisté mají trvalý zájem o přepravu kol ve vlacích, České dráhy je c… […]