Drahá cesta domů o Vánocích: Deutsche Bahn se také potýkají s vysokými náklady na energii a některé z nich budou od prosince přenášet na cestující. Pokud stále chcete cestovat za staré ceny, měli byste si brzy rezervovat svoji jízdenku.
Právě v době vánočního provozu Deutsche Bahn zvyšují ceny za dálkové vlaky. Jak skupina ve středu oznámila, zdražují také karty Bahncard 25, 50 a 100. O změnách byla dozorčí rada informována předem. Deutsche Bahn podle toho od 11. prosince zvýší takzvané flex ceny v průměru o téměř sedm procent. Ceny za tři předplatné Bahncard, se kterými cestující získají slevu 25, 50 nebo 100 procent na cestu, se zvýší o 4,9 procenta.
Podle Bahna však zůstávají beze změny ceny Spar- a Supersparpreise, z nichž je vždy k dispozici určitá kvóta od 21,90 eur nebo 17,90 eur za cestu. Náklady na rezervaci míst zůstaly také stejné, uvedla železnice.
Jako důvod vyšších cen společnost uvádí výrazně zvýšené náklady na energie, které způsobily problémy i železnici. „Stejně jako mnoho jiných společností je DB nucena reagovat na masivní zvýšení cen úpravou cen,“ uvedla. „U regionální dopravy německý tarifní svaz již začátkem září oznámil průměrnou úpravu cen o 4 procenta.“ Skupina zdůraznila, že nové úpravy ji udrží pod současnou mírou inflace.
Nový jízdní řád, který platí od 11. prosince, lze podle Bahna rezervovat od 12. října. Nové nabídky lze stále rezervovat za starou cenu až do 10. prosince včetně.
Karl-Peter Naumann, čestný předseda sdružení cestujících pro Bahn, ve středu vyjádřil pro toto opatření pochopení. „Žádné sdružení cestujících není nadšené, když ceny rostou,“ řekl německé tiskové agentuře DPA. „Na druhou stranu musíme vidět, že skutečně dochází k výraznému nárůstu nákladů na energii.“
Naumann však kritizoval, že zdražování se dotklo hlavně nabídek, které využívají často řidiči. „Opět platí, že největší nárůst cen se očekává u nejvěrnějších zákazníků,“ řekl. „Tady musíme konečně myslet na časté řidiče. Nejste dojná kráva strojvedoucích.“ Federální vláda je však odpovědná za zmírnění finanční zátěže spotřebitelů. Levicový poslanec Spolkového sněmu Dietmar Bartsch vyzval spolkového ministra dopravy Volkera Wissinga (FDP), aby zastavil avizované navyšování. „Vzhledem ke ztrátě kontroly nad inflací nesmí ceny, na které má federální vláda významný vliv, nadále růst a představovat další zátěž pro občany,“ řekl.
Když se loni v prosinci měnil jízdní řád, Deutsche Bahn už tehdy zvýšily ceny za dálkové spoje v průměru o 1,9 procenta. Dlouho bylo kritizováno, že takové změny je obtížné sledovat ve složitém cenovém systému Deutsche Bahn.
Dálkové jízdné obecně velmi kolísá v závislosti na poptávce po konkrétním vlaku. S vyššími cenami ve špičce a nižšími v době mimo špičku. Skupina Deutsche Bahn říká, že chce lépe kontrolovat vytížení vlaků.
Díky nyní zvýšené ceně flex mohou cestující obvykle nastoupit do vlaku v konkrétní den v kteroukoli hodinu odjezdu. Levnější Spar- a Supersparpreise ceny jdou ruku v ruce s vlakovým spojením. Vyšší ceny jízdného v dálkové dopravě ale nebyly jediným středečním tématem dozorčí rady. Podle vedení šlo také o nového hlavního kontrolora, který by měl v budoucnu panelu šéfovat. Naposledy byl státní tajemník Werner Gatzer z federálního ministerstva financí v médiích považován za pravděpodobného kandidáta. Podrobnosti nebyly původně odpoledne známy. Předchozí předseda dozorčí rady Michael Odenwald překvapivě oznámil rezignaci na předchozím červnovém jednání kontrolního výboru.
DPA