Dálkové vytápění je multitechnologické řešení, které je v současnosti pro Evropu nedostatečně využíváno, aby bylo možné splnit krátkodobé cíle dekarbonizace za přijatelnou cenu, zdůrazňuje nová studie, kterou dnes zveřejnila technologická skupina Wärtsilä. V roce 2021 zajišťovalo dálkové vytápění pouze 11 % poptávky po vytápění evropských domácností. Studie, kterou provedla ekonomická poradenská firma Compass Lexecon, ukazuje, že modernizace tohoto odvětví by mohla snížit emise uhlíku v EU a výrazně rozšířit využívání obnovitelné energie přechodem od neflexibilních systémů spalujících uhlí.
Zjištění zdůrazňují významný potenciál integrace systémů dálkového vytápění a energetiky (také známé jako sektorové propojení) pro dekarbonizaci tepla i elektřiny a zároveň přináší úspory. Nepružná výroba elektřiny a tepla z uhlí dohromady v roce 2022 představovala téměř 450 milionů tun emisí CO2 – téměř 60 % emisí tohoto sektoru.
Studie identifikuje a analyzuje různé toky příjmů pro kombinovanou výrobu tepla a elektřiny (zejména kogenerační motory) s využitím plynu a zkoumá příslušný evropský regulační rámec a budoucí trendy ovlivňující tyto toky příjmů. Zahrnuje také případové studie pro jednotlivé země s náhledy na národní regulační a tržní prostředí.
„Dálkové vytápění má v Evropě nevyužitý potenciál být ziskovou cestou k čisté nule,“ říká Igor Petryk, ředitel rozvoje trhu ve Wärtsilä Energy. „Nejde jen o vytápění domácností – jde o umožnění růstu obnovitelné energie, nabídku flexibility a vytvoření životaschopného řešení pro země závislé na uhlí, které přecházejí na čistší energii.“
Zjištění naznačují, že flexibilní technologie dálkového vytápění, jako jsou motory CHP, mohou přispět k integraci rostoucích dodávek energie z obnovitelných zdrojů a urychlení vyřazování fosilních paliv. V Polsku nedávno zveřejněné modelování Wärtsilä ukazuje, že integrací systémů dálkového vytápění a energetiky by země mohla v příštím desetiletí ušetřit 3,8 miliardy EUR a snížit roční emise CO2 v energetickém sektoru s převahou uhlí o 57 % do roku 2032. V modelování, CHP motory a tepelná čerpadla se ukazují jako klíčoví prostředníci pro efektivní integraci rozšiřující se polské kapacity obnovitelných zdrojů energie (RES).
Igor Petryk dodává: „Kombinované tepelné a energetické motory a flexibilní technologie, jako jsou tepelná čerpadla, optimalizují spotřebu energie. Dynamicky vybírají mezi technologiemi výroby tepla a elektřiny, aby se přizpůsobili tržním cenám a maximalizovali ekonomickou návratnost. Například, když je dostatek obnovitelné energie, tepelná čerpadla a elektrické kotle absorbují dodatečnou energii. Když je slunce a vítr málo, tyto motory produkují teplo pro města a energii pro rozvodnou síť. Tato obousměrná rovnováha zajišťuje spolehlivé zásobování energií.“
Studie dále zdůrazňuje flexibilitu technologie motoru CHP ve srovnání s tradičními plynovými turbínami, což jim umožňuje efektivněji reagovat na kolísající dodávky elektřiny a nestálé ceny. Tato výhoda byla pozorována v případových studiích po celém světě, kde je třeba flexibilitu získanou provozovateli sítí zpřístupnit během pouhých 5 minut nebo méně. Schopnost poskytnout takovou krátkodobou flexibilitu může poskytnout významný zdroj příjmů pro motory CHP, čímž se sníží náklady na teplo a zároveň se zlepší stabilita energetického systému.
Případové studie v Dánsku, Maďarsku, České republice a Polsku, což jsou všechny stávající projekty dálkového vytápění, potvrzují, že investice do flexibilních technologií, jako jsou motory CHP Engines, jsou proveditelné a odolné vůči budoucnosti. Jak se systémy dálkového vytápění vyvíjejí v celé Evropě, případová studie Skagen v Dánsku ukazuje, jak klíčovou roli hraje technologie motorů CHP i v sítích s vysokým podílem obnovitelné výroby. Mezitím Zuglo v Maďarsku demonstruje všestrannost kogeneračních motorů nasazených v systémech dálkového vytápění při zajišťování elektřiny a stability sítě.
Vládní podpora byla identifikována jako zásadní faktor umožňující modernizaci a dekarbonizaci systémů dálkového vytápění. V České republice cílené dotace v souladu s cíli EU urychlily zavedení kogeneračních motorů a podpořily investice. V Maďarsku trh doplňkových služeb podporuje investice do kogeneračních motorů, podporuje větší využívání obnovitelných zdrojů a snižuje emise uhlíku.
Vzhledem k tomu, že se Evropa nadále soustředí na dekarbonizaci svých energetických systémů, vyniká dálkové vytápění jako robustní, flexibilní řešení založené na mnoha technologiích, které řeší změny klimatu i výzvy energetické účinnosti. Zatímco nařízení Evropské unie (EU), jako je směrnice o energetické účinnosti, stanovují rámec pro dekarbonizaci podporou přechodu na obnovitelné a nízkouhlíkové zdroje energie, vnitrostátní politiky a transpozice politiky EU zůstávají zásadní při vytváření regulačních rámců, které podporují investice. do dálkového vytápění.
Díky správným politickým rámcům a investicím do technologií může dálkové vytápění hrát klíčovou roli při zajišťování udržitelné a dostupné energetické budoucnosti.
Gerald Aue, viceprezident společnosti Compass Lexecon, uzavírá: „Naše studie ukazuje, že účinné kogenerační motory mohou hrát důležitou roli při zmírňování změny klimatu tím, že nahrazují uhlí. To potvrzuje i skutečnost, že tyto motory mohou splňovat kritéria taxonomie EU pro udržitelné činnosti za určitých podmínek.