Brazilský letecký regulační úřad ANAC ve středu schválil návrat Boeingu 737 MAX do provozu. Dříve americký úřad pro leteckou bezpečnost, Federální letecký úřad (FAA), vydal povolení k přeletu tohoto modelu.
V polovině listopadu Spojené státy povolily MAXům odstaveným od března 2019 návrat do vzdušného prostoru. FAA učinila rozhodnutí po přepracování letadla po dvou tragických katastrofách MAX, které zabily celkem 346 lidí.
Následovala Brazílie. Nejvyšší regulační orgán uvedl, že Gol Linhas Aereas Intelligent, jediná letecká společnost používající MAX v Brazílii, v současné době provádí opatření nezbytná k obnovení letů. Dopravce potvrdil, že letadla se mohou vrátit do provozu později v tomto roce. Brazilský regulační úřad musí splňovat podmínky stanovené FAA.
Podmínky pro vrácení letadel do provozu stanovila také Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA). Agentura očekává realizaci školení pro piloty a aktualizaci softwaru MCAS, který se podílel na haváriích společností Lion Air a Ethiopian Airlines. Některé regulační orgány čekají na rozhodnutí EASA, protože v důsledku katastrof a krizí Boeingu ztratily důvěru v FAA.
Očekávání EASA a FAA ohledně návratu MAX se v několika bodech liší. EASA věří, že piloti by mohli zastavit vibraci třepačky, pokud by náhodou došlo k jejímu vypnutí. Na rozdíl od FAA vydala evropská agentura také jedno dočasné omezení používání autopilota.
EASA zastupuje 27 zemí Evropské unie a čtyři další země, včetně Norska, kde dopravci mají objednáno 92 letadel MAX. Do 31. prosince zastupuje EASA také Velkou Británii, která v lednu opustila blok Evropské unie.
Kanada může zrušit zákaz MAX na několik dní. Největší neznámou zůstává schválení Číny, největšího trhu s těmito letadly a prvního, který uzemnil MAX v březnu 2019. MAX se do amerického vzdušného prostoru vrátí 29. prosince, zatímco v Evropě se má oficiálně konat od poloviny ledna.